افزایش ۸۰ درصدی حمل بار راه‌آهن شمال طی ۸ ماهه امسال

افزایش ۸۰ درصدی حمل بار راه‌آهن شمال طی ۸ ماهه امسال

http://www.bananews.ir/مدیرکل راه آهن شمال از افزایش ۸۰ درصدی حمل بار راه آهن شمال در هشت ماهه اول امسال خبر داد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) یوسف گران‌پاشا اظهار کرد: راه آهن شمال در هشت ماه نخست سال جاری موفق به حمل یک میلیون و ۸۲ هزار تن انواع کالاهای مختلف شد که این میزان بار نسبت به مدت مشابه سال قبل که ۶۰۰ هزار و ۲۰۴ تن بوده با افزایشی معادل ۴۸۱ هزار و ۸۳۷ تن به میزان ۸۰ درصد روبرو بوده است.

وی افزود: این میزان بار شامل ۹۲۷ هزارتن بارهای وارد شده به استان‌های مازندران و گلستان، ۷۱ هزار تن بارهای صادر شده به دیگر استان‌ها و ۸۴ هزار تن بارهای جابه‌جا شده در استان‌های مازندران و گلستان است.

گران‌پاشا اظهار کرد: حمل این میزان بار نسبت به مدت مشابه سال گذشته که معادل ۶۰۰ هزار تن بوده بیش از ۸۰ درصد رشد داشته است.

مدیرکل راه آهن شمال خاطرنشان کرد: این بارها عموماً شامل مواد سوختی نیروگاه نکاء، سیمان فیروزکوه و شاهرود ، کودشیمیایی، ذغال سنگ البرز مرکزی، گاز مایع، دانه‌های روغنی و ماشین‌آلات بوده که از ایستگاه‌های مختلف راه آهن شمال به مناطق مختلف کشور حمل شده است.

وی یادآور شد: جابه‌جایی این میزان بار حمل شده توسط ۱۹ هزار دستگاه واگن باری انجام شده است.

گران‌پاشا با اشاره به ضرورت افزایش سهم حمل بار با سامانه ریلی افزود: در مدت هشت ماهه نخست امسال میزان بارهای صادره از راه آهن شمال به نقاط دیگر کشور ۷۱ هزار تن، میزان بارهای وارده به ناحیه شمال ۹۲۷ هزارتن و بارهای جابه‌جا شده در سطح استان‌های حوزه راه آهن شمال ۸۴ هزار تن بوده است.

وی خاطرنشان کرد: بیشترین میزان بار حمل شده در این مدت درشهریور ماه به میزان۱۷۳هزار تن و کمترین آن در اردیبهشت ماه به میزان ۱۰۶هزار تن بوده است.

مدیرکل راه آهن شمال با تاکید بر لزوم ارائه راهکارهایی جهت افزایش جذب بار، رفع مشکلات صاحبان بار در زمینه تعرفه و سرعت مبداء و مقصد بار افزود : این روند رو به رشد حمل بار از سال‌های گذشته تا کنون در جهت سیاست‌های راه آهن برای افزایش سهم حمل‌ونقل ریلی نسبت به حمل ونقل جاده‌ای بوده و در این راستا کارشناسان اداره کل راه آهن شمال در قسمت‌های مختلف، اقدامات مؤثر و کارشناسی شده‌ای را برای شناسایی چشمه‌های جذب بار انجام داده‌اند که از جمله این اقدامات می‌توان به قرارداد حمل سیمان فیروزکوه به امیرآباد جهت صادرات به کشورهای آسیای میانه، حمل بار سیمان شاهرود، بازاریابی در بندر امیرآباد و رشد چشمگیر بارهای ترانزیتی در این بندر اشاره کرد.

گران پاشا افزود: راه آهن شمال با امکانات موجود فعلی این آمادگی را دارد که حجم انبوه بار کارخانه‌ها و مراکز تولیدی و تجاری را با کیفیت مطلوب و در کوتاه‌ترین زمان ممکن حمل کند.

 

 

 

    نظرات