روایتی متفاوت از تغییر قیمت‌ها در بازار مسکن تهران

روایتی متفاوت از تغییر قیمت‌ها در بازار مسکن تهران

www.BanaNews.irحداقل قیمت هر مترمربع آپارتمان مسکونی در شهر تهران از مرز یک میلیون تومان گذشت.
به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) پایتخت با آپارتمان‌های مترمربعی یک میلیون تومان خداحافظی کرد و هم اکنون حداقل قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در جنوبی‌ترین نقطه شهر تهران یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است.

براساس این گزارش، در حالی‌که مسوولان و کارشناسان حوزه مسکن از رکود چند ماهه مسکن در کشور صحبت کرده و دلیل این رکود را بی‌ثباتی در بازار ارز بیان می‌کنند، طی دو هفته گذشته شاهد افزایش دوباره قیمت مسکن بودیم.
به گفته تحلیلگران، با آرام‌تر شدن بازار ارز در کشور‌، انتظار ثبات قیمت در بازار مسکن بیشتر می‌شود، اما قیمت واحدهای مسکونی شهر تهران نشان‌دهنده‌ افزایش ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومانی هر متر در بیشتر نقاط شهر است که برخی مشاوران املاک و سرمایه‌گذاران بخش مسکن از احتمال افزایش قیمت در ماه‌های پایانی سال می‌گویند.
تغییر قیمت مسکن در سه هفته اخیر!
در این میان برخی مشاوران املاک معتقدند خانه‌های شهر تهران طی سه هفته اخیر با کمی افزایش قیمت رو به رو بودند؛ به طوری‌که برخی مالکان به طمع افزایش قیمت، دست از فروش کشیده‌ و برخی دیگر به دلیل ترس از نبود مشتری، خانه‌ها را به بالاترین قیمت به فروش می‌رسانند.
هرچند با ساخت مسکن مهر و تحویل به متقاضیان اوضاع اجاره، خرید و فروش مسکن در شهرهای بزرگ به ویژه تهران بهبود یافته و سرریز جمعیت شهرهای بزرگ به شهرهای جدید کشیده شده است، اما هنوز شهرهای بزرگ به ویژه تهران،‌ با کمترین نوسان بازار ارز دچار افزایش قیمت مسکن چه در خرید، فروش و چه رهن و اجاره می‌شوند.
 با وجود اینکه بخش عظیمی از مصالح ساختمانی در داخل کشور تولید می‌شود یکی از دلایل افزایش قیمت مسکن، افزایش قیمت مصالح ساختمانی ذکر می‌شود.
نقش مشاوران املاک چیست؟
آن طور که مشاوران املاک می‌گویند: ۸۰ درصد مصالح ساختمانی در داخل کشور تولید می‌شود، با این حال نباید نوسانات ارز تاثیر چندانی بر بازار مسکن داشته باشد، اما متاسفانه عده‌ای از این موقعیت سوءاستفاده کرده و برخی مالکان قیمت ملکشان را طی مدتی و به‌صورت روزانه تغییر دادند.
در ادامه این گزارش به نقل از مشاوران املاک آمده است: مشاوران املاک در این میان نقش تنظیم‌کننده بازار و رضایت دو طرف را برعهده دارند و خرید و فروش‌ها و افزایش بی‌رویه قیمت‌ها بیش از هر چیز نیاز به فرهنگ‌سازی دارد.
به گزارش بنانیوز به نقل از ایسنا، کارشناسان مسکن همچنین، دلایل مختلفی همچون نوسانات ارزی،‌ قیمت در هر محله شهر، نوع متریال ساختمانی،‌ سبک ساخت، ‌مهندس ساخت بسته به تحصیلات عالیه، ‌دور و نزدیکی به محل طرح ترافیک شهر، ‌نزدیکی به مراکز خرید و دسترسی به بزرگراه‌ها و عوامل متعدد دیگر را از عوامل افزایش خرید و فروش مسکن در مناطق مختلف شهری عنوان می‌کنند، اما هیچ یک از این موارد به طور مطلق و به تنهایی دلیل افزایش قیمت مسکن نیست.
گران ترین آپارتمان ها متری چند؟
بر اساس مشاهدات، طی هفته‌های اخیر قیمت واحدهای مسکونی در برخی مناطق با افزایش ۳۰۰ هزار تومانی مواجه بوده به طوری‌که قیمت بعضی واحدهای مسکونی در شهر تهران از متری یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان جنوب شهر تا ۲۵ میلیون تومان شمیرانات به فروش می‌رسد.

 

 

 

    نظرات