قطع گاز یک کارخانه سیمان در کرمان

قطع گاز یک کارخانه سیمان در کرمان

http://www.bananews.ir/مدیرعامل سیمان ممتازان کرمان از قطع سوخت گاز این کارخانه از حدود ۴۵ روز پیش خبر داد و با بیان اینکه در این مدت، فعالیت کوره تولید کلینکر متوقف شده و مجبور شدیم برای استفاده بهینه از این فرصت پیش آمده به تعمیرات بپردازیم، گفت: کارگرانی که در این قسمت مشغول به کار بوده‌اند در حال حاضر بیکار شده‌اند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) محمد ربانی استفاده از سوخت دوم (مازوت) برای راه‌اندازی کوره تولید کلینکر را به دلیل هزینه بسیار زیاد امکان پذیر ندانست و به قیمت سه برابری مازوت نسبت به گاز اشاره و اظهار کرد: نرخ هر لیتر مازوت دو هزار ریال است در حالی که هر متر مکعب گاز ۷۰۰ ریال برای واحدهای تولیدی تمام می‌شود،استفاده از مازوت برای یک واحد تولیدی جدید مثل سیمان ممتازان که هزینه استهلاک و هزینه بازپرداخت وام‌های ریالی و ارزی آن بسیار زیاد است، مقرون به صرفه نیست.
وی با بیان اینکه تامین نقدینگی ماهانه بیش از ۲۰ میلیارد ریال برای خرید مازوت در سیمان ممتازان هم غیرممکن است، گفت: افزایش قیمت سوخت در حالی رقم خورد و قیمت تمام شده مازوت با هزینه حمل و آماده‌سازی به هر لیتر دو هزارو ۴۰۰ ریال رسید که قیمت سیمان هنوز نرخ کنترل شده است.
وی با بیان اینکه ادامه این روند مشکلات بسیاری را برای این واحد تولیدی به وجود خواهد آورد، گفت: علاوه بر بحث هزینه‌ها، مصرف سوخت مازوت آلودگی محیط زیست را در پی دارد و بهتر است صنایع به سمت مصرف گاز حرکت کنند تا به لحاظ زیست محیطی نیز مشکلی ایجاد نشود.
مدیرعامل سیمان ممتازان، توجه بیشتر مسوولان استان به واحدهای تولیدی و رفع مشکلات و محدودیت‌های مربوط به استفاده از سوخت گاز را خواستار شد و خاطرنشان کرد: در سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی، تصمیمات به گونه‌ای باید باشد که واحدهای تولیدی به سمت تعطیلی و ورشکستگی گام برندارند.

    نظرات