پل روگذر معلم سمنان ، برترین سازه فولادی کشور

پل روگذر معلم سمنان ، برترین سازه فولادی کشور

http://www.bananews.ir/انجمن سازه‌های فولادی ایران، پل روگذر معلم سمنان را برترین سازه فولادی کشور معرفی کرد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) به نقل از روابط عمومی شهرداری سمنان، طرح ساخت پل زیر قوسی خودرو گذر معلم سمنان، در بخش مسابقه سومین کنفرانس ملی سازه و فولاد شرکت کرد و توانست از هیات داوران جایزه پل برتر را دریافت کند.

انجمن سازه‌های فولادی ایران، هر سال با بررسی سازه‌های مختلف فلزی ساختمانی، فلزی پل و سایر سازه‌های ویژه، بهترین طرح‌ها را در کشور انتخاب می‌کند.

در مراسم اختتامیه این کنفرانس، از شهرداری سمنان به عنوان کارفرما، سازمان عمران شهرداری به عنوان پیمانکار و شرکت طازند به عنوان مشاور پروژه قدردانی شد.

قرار است مشاور پروژه پل معلم، به منظور گسترش دانش ساخت پل‌های روگذر و استفاده مهندسان فنی، در مراسمی که این هفته برگزار می‌شود، وجوه سازه‌ای و فنی پل را تشریح کند.

دبیر همایش ملی سازه و فولاد در مراسم اختتامیه با ابراز خرسندی از کیفیت طرح‌های رسیده به دبیرخانه، افزایش چشمگیر سازه‌های فولادی منطبق بر اصول فنی به روزرسانی شده را در توسعه کشور، امری ضروری عنوان کرد.

رضائیان ابراز امیدواری کرد: برگزاری این همایش گامی موثر در ارتقای علم و توسعه کمی و کیفی نیروهای متخصص و بهبود بخشیدن به امور آموزشی و پژوهشی سازه‌های فولادی ایران باشد.

فقط ۲۰ درصد از کار پل مانده

مدیرعامل سازمان عمران شهرداری سمنان نیز پیشرفت ساخت پل معلم را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: ساخت این پل طبق زمان‌بندی اولیه، به بیش از دو سال زمان نیاز داشت اما با تلاش تیم پیمانکار و مشاور پروژه، پس از گذشت ۹ ماه، ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

علی اکبر باغبان ساخت پل معلم را، تجربه‌ای متفاوت در عرصه پل سازی درون شهری عنوان کرد و با اشاره به پروژه‌های موفق پل‌های امیرکبیر و محب شاهدین گفت: ساخت سازه‌های پل معلم در خود شهر سمنان صورت گرفته است و سازمان عمران برای این مهم کارگاه‌های ساخت را ایجاد و تجهیز کرده است.

به گفته باغبان، بالغ بر ۸۰ درصد از مجموعه عوامل اجرایی این پروژه از نیروهای بومی هستند و همه مراحل طراحی و ساخت پل توسط کارشناسان داخلی انجام شده است.

وی با بیان اینکه سازمان عمران شهرداری تلاش می‌کند با مدیریت یکپارچه و کنترل پروژه، عملیات ساخت را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به انجام برساند ابراز امیدواری کرد سازمان عمران، در طرح‌های آینده هم با اجرای پروژه‌های ویژه شهرداری و حفظ سرعت و کیفیت اجرا در آبادانی شهر موثر باشد.

مدیرعامل سازمان عمران شهرداری سمنان همچنین از اقدامات موثر و همکاری تنگاتنگ شهرداری، شورای اسلامی شهر، معاونت مالی و اداری شهرداری و مدیریت پروژه، در احداث پل معلم قدردانی و اجرای این طرح را گامی مهم در کنترل ترافیک شهر عنوان کرد.

رتبه اول فولادی برای پل معلم

زندی، مشاور پروژه پل معلم هم ساخت پل معلم به صورت قوسی، بدون پایه و با دهنه ۶۶ متری را از عوامل انتخاب این پل به عنوان بهترین پل فولادی کشور عنوان کرد.

وی با بیان اینکه طراحی فنی، نوآوری در ساخت و سرعت ساخت پل معلم در خور توجه است و مورد توجه هیات داوران قرار گرفت گفت : طراحی خاص لرزه‌ای و فنی سازه این پل، مطابق با آخرین آیین نامه‌های فنی روز دنیاست.

وی اجرای چنین پروژه‌هایی را در داخل شهرها به لحاظ سختی کار و محدودیت‌های زمانی مشکل توصیف و خاطر نشان کرد:

شکل سازه پل به لحاظ اجرایی و فنی در دسته‌بندی طراحی‌های خاص قرار دارد و فرم قوسی آن ضمن زیبایی بخشی به کار، اجرای آن را مشکل کرده است.

کنفرانس ملی سازه و فولاد، زیر نظر سازمان تحقیقات مسکن، ضوابط و آیین نامه های ساخت سازه‌های فلزی در ایران و سایر مناطق دنیا را بررسی می‌کند.

    نظرات