اصل ماجرای نامه «افزایش حق‌کمیسیون» از زبان خسروی

اصل ماجرای نامه «افزایش حق‌کمیسیون» از زبان خسروی

http://www.bananews.ir/رییس اتحادیه مشاوران‌املاک تهران درباره نامه‌ای که با محتوای تغییر فرمول محاسبه حق‌کمیسیون معاملات مسکن، در سایت اینترنتی این اتحادیه قرار گرفته است، گفت: این نامه فقط یک پیشنهاد است که از طرف ما مطرح شده و درخواستی است که از کمیسیون هیات عالی نظارت آن را پیگیری می‌کنیم؛ اما تا زمانی که تصویب نهایی نشود، اجرایی نخواهد شد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) مصطفی قلی خسروی همچنین در پاسخ به اینکه چرا فرمول جدید قید‌شده در این نامه، مبلغ حق‌کمیسیون را در مقایسه با فرمول فعلی، افزایش می‌دهد، گفت: این موضوع را از ابعاد مختلف حتما بررسی خواهیم کرد.
خسروی همچنین روز گذشته در گفت‌وگو با خبرگزاری‌فارس با بیان اینکه جو روانی و شایعه در بازار مسکن همیشه بوده و هست، گفت: شایعه رشد قیمت مسکن در ماه‌های آینده دلیل اصلی افزایش در دو ماه گذشته بوده است.
وی افزود: اولین علت و شاخص اصلی افزایش قیمت مسکن در دو ماه گذشته نوسانات نرخ ارز و بالا رفتن دلار بود.
وی با اشاره به اینکه همیشه جو روانی بازار مسکن را متشنج می‌کند، اظهار کرد: تا زمانی که نرخ ارز به ثبات نرسد، نوسان قیمت در بازار مسکن همچنان وجود دارد.
وی تاکید کرد: باید منتظر ماند تا بازار ارز به ثبات برسد که تصور نمی‌شود در این مقطع این ثبات بازار را شاهد باشیم.
اگر بگوییم نخرند، ...
قلی‌‌خسروی در پاسخ به این سوال که آیا در این بازار پرشایعه مسکن توصیه‌ای برای متقاضیان دارید که عجله‌ای برای خرید نداشته باشند تا این جو روانی یک مقدار آرام شود، گفت: زمانی که به متقاضیان در دو سال گذشته اعلام می‌کردیم برای آرام شدن بازار مسکن اقدام به خرید مسکن نکنند، آرامش نسبی بر بازار حاکم بود و مسکن هم حرکت‌های خوبی را آغاز کرده بود.
وی ادامه داد: این مسائل در آن زمان باعث شده بود تا اعلام کنیم که برای آرام شدن بازار مسکن مردم از خرید مسکن امتناع کنند؛ اما در این وضعیت نمی‌توانیم به مردم توصیه کنیم که مسکن نخرند؛ چرا که اگر قیمت‌ها افزایش یابد مردم و متقاضیان مسکن ما را مورد لطف و عنایت خود قرار می‌دهند که چرا به آنها خرید نکردن مسکن را توصیه کرده‌ایم!
رییس اتحادیه کشوری املاک گفت: در حال حاضر نمی‌توانیم به متقاضیان مسکن بگوییم که مسکن نخرند؛ چون بازار مسکن بسیار گم و نامشخص است.
وی در پاسخ به این سوال که توصیه می کنید چطور می‌توان به شایعات افزایش قیمت مسکن دامن زده نشود، افزود: امیدوار هستیم که بازار ارز به ثبات برسد و قطعا هم مسوولان دنبال این کار هستند، اما به هر حال ما محکوم به ساخت مسکن (مسکن مهر و بافت فرسوده) هستیم و باید صنعت اجاره مسکن را فعال کنیم تا بتوانیم هرچه سریع‌تر جلوی تورم قیمت مسکن را بگیریم.
قلی‌خسروی ادامه داد: مشکلات مسکن مربوط به امسال و سال گذشته نیست، بلکه این مسائل از سال‌های دور به ما به ارث رسیده است و اگر در سال‌های خیلی دور یک مقدار دقت شده بود شاید در حال حاضر یک مقدار آرامش بیشتری در بازار مسکن‌ حاکم بود.
مسکن‌مهر دورنما ندارد
رییس اتحادیه مشاوران‌املاک تصریح کرد: مردم باید توجه کنند، چرا که ما نمی‌توانیم بگوییم مسکن نخرند و اتفاقا می‌گوییم که اگر نیازمندمسکن هستند مسکن خریداری کنند، چون قیمت‌ها اگر بالا برود، همه چیز رشد داشته است و بالعکس.
قلی‌خسروی افزود: زمانی که می‌گفتیم مردم مسکن خریداری نکنند یک دورنمای خوبی از مسکن مهر را شاهد بودیم؛ اما در حال حاضر دورنمایی در خصوص مسکن مهر نمی‌بینیم.
مالیات از خانه های خالی کجاست؟
رییس اتحادیه مشاوران املاک همچنین برای بازگشت آرامش به بازار مسکن خواهان اجرای طرح دریافت مالیات از خانه‌های خالی شد.
مصطفی قلی خسروی، در گفت‌وگو با ایسنا با تاکید بر اخذ مالیات از خانه‌های خالی تصریح کرد: هرجا ابزارهای مالیاتی به‌کار گرفته شود، از هرج و مرج مالی جلوگیری خواهد شد.
وی درباره تصمیم‌گیری برای اخذ مالیات از خانه‌های خالی اظهار کرد: پیش‌تر اخذ مالیات از خانه‌های خالی مقرر شده بود؛ اما به مرحله اجرا نرسید و اکنون بهتر است این اقدام صورت بگیرد.
خسروی با مقایسه این موضوع در دیگر کشورها گفت: در خارج از کشور اجازه خالی‌ نگه‌ داشتن خانه داده نمی‌شود؛ در صورتی که در کشور ما برخی از خانه‌ها با هدف افزایش ارزش افزوده چند سالی خالی نگه‌ داشته می‌شوند.
‌وی تاکید کرد: در صورت اجرای این طرح باید تسهیلات مالیات و ابزار مالیاتی در خانه‌های خالی اجرا شود؛ چراکه قبلا گفته شد اگر هر خانه دارای کد اقتصادی باشد، خرید و فروش یا رهن آن نیز بدون مشکل خواهد بود.
 

    نظرات