استفاده از نمای کامپوزیت در بناهای مسکونی ممنوع شد

استفاده از نمای کامپوزیت در بناهای مسکونی ممنوع شد

http://www.bananews.ir/ اعضای شورای شهر تهران با تصویب طرح «الزام شهرداری تهران به رعایت اصول معماری اسلامی ایران و زیباسازی نما و منظر ساختمان‌های شهری»، استفاده از کامپوزیت در نما ساختمان‌های مسکونی را ممنوع کردند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) در جریان پانصد و بیست و چهارمین جلسه علنی شورای شهر تهران، حمزه شکیب، رییس کمیسیون عمران شورای شهر تهران ضمن قرائت متن این طرح اظهار کرد: استفاده از کامپوزیت در نمای ساختمان‌های مسکونی نتیجه الگوسازی غلط در کشور است.

وی با بیان اینکه ترکیبات کامپوزیت با محیط زیست هماهنگ نیست، گفت: در هیچ شهری ساختمان‌های مسکونی از این محصول برای نماسازی استفاده نمی‌کنند، اما در کشور ما به دلیل الگوسازی غلط، این موضوع رواج پیدا کرده است که باید از آن جلوگیری شود.

به گزارش ایسنا، معصومه ابتکار رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران هم پیشنهاد داد که شورای شهر سالانه به ۱۰ الگوی موفق معماری ایرانی اسلامی جوایزی اعطا کند تا ضمن پیش‌بینی شاخص‌هایی برای این منظور، به عنوان مشوقی از این ابزار برای ترویج معماری ایرانی اسلامی استفاده شود.

مهدی چمران رییس شورای شهر تهران هم از پیشنهاد ابتکار استقبال کرد اما گفت: بهتر است این موضوع در آیین‌نامه‌هایی که در آینده قرار است درباره این مصوبه تدوین شود، مد نظر قرار گیرد.

اعضای شورای شهر تهران در نهایت به طرح الزام شهرداری تهران به رعایت اصول معماری ایرانی اسلامی و زیباسازی نما و منظر ساختمان‌های شهری رای دادند.

عوارض ۱۰ هزار تومانی برای هر مترمربع کامپوزیت در نماسازی

بر اساس مفاد این مصوبه، معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران مکلف شد کلیات ضوابط نما را ظرف مدت دو ماه تهیه و به کمیسیون عمران شورا ارائه کند. علاوه بر این استفاده از مصالح کامپوزیت برای نماسازی در کاربری‌های مسکونی ممنوع شد. ضمن اینکه از اول فروردین ۹۲ در صورت استفاده از کامپوزیت در کاربری‌های غیر مسکونی، به ازای هر مترمربع ۱۰ هزار تومان عوارض وضع شد که مبلغ این عوارض مطابق نرخ تورم سالیانه در سنوات بعدی تعدیل می‌شود.

ممنوعیت صدور پایان کار برای ساختمان‌هایی که از نمادهای صهیونیستی استفاده کنند

 استفاده از نمادها و نقش‌های مغایر با فرهنگ اسلامی و ملی به نحوی که موجب بروز شائبه و اشاعه نمادهای صهیونیستی، فراماسونری و مسلک‌های ضد دینی و هتک حرمت شود، در نمای ساختمان‌ها ممنوع است و شهرداری موظف است که از صدور هر گونه پروانه ساخت و یا پایان کار برای این قبیل اماکن جلوگیری کند.

به منظور سامان بخشی نماهای ساختمان‌ها، هر گونه نصب تجهیزات در نما و منظر ساختمان باید به گونه‌ای در نقشه‌های معماری پیش‌بینی شود که اختلالی از نظر جلوه‌های بصری ایجاد نکند. بنابراین مقرر شد که همه دستگاه‌های سرمایشی و گرمایشی و دیگر تجهیزات مربوطه تا حد امکان در بام ساختمان‌ها نصب شده و با پیش‌بینی کانال‌ها و لوله‌های مربوطه در داخل ساختمان، به واحدهای ساختمانی مرتبط شود؛ به گونه‌ای که در دید عمومی قرار نگیرند.

در این طرح توصیه شده که کلیه تجهیزات یاد شده به گونه‌ای که نصب شود که از هدر رفت انرژی جلوگیری کند. البته این مصوبه اجازه داده در مواردی که دستگاه‌ها و تجهیزات سرمایشی و گرمایشی را نتوان در بام‌ها تعبیه کرد، طراحی و نصب به شیوه‌ای در بالکن‌ها انجام شود که شبکه و حفاظ لازم برای استتار تجهیزات مورد استفاده پیش‌بینی شود.

همچنین شهرداری تهران مکلف شد که هر شش ماه یکبار گزارش حسن اجرای این مصوبه را تفکیک موارد به شورای شهر تهران ارائه کند. 

    نظرات