افزایش قیمت مسکن ربطی به تغییرات نرخ ارز ندارد

افزایش قیمت مسکن ربطی به تغییرات نرخ ارز ندارد

http://www.bananews.ir/ علیرغم وعده‌های داده شده در ارتباط با ثبات قیمت مسکن و تنظیم این بازار اما همچنان واقعیت‌های موجود در این بازار از چیز دیگری حکایت می‌کند، رییس اتحادیه مشاوران املاک کشور ثبات بازار مسکن را مشروط به ثبات نرخ ارز در کشوردانست و این درحالی است که به گفته سخنگوی مرکز مبادلات ارزی کشور هرگونه افزایش قیمت برای کالا و خدمات به استناد تغییرات نرخ ارز من‌ بعد توجیه اقتصادی ندارد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) سخنگوی مرکز مبادلات ارزی کشور پیش از این بارها و بارها وعده تثبیت نرخ ارز تا پایان سال را داده بود، ولی موضوع مهم این است که به راستی نرخ ارز تا چه میزان بر بازار مسکن و تثبیت قیمت آن موثر است؟

سخنگوی مرکز مبادلات ارزی کشور با بیان اینکه بررسی‌های انجام یافته روی صورت‌های مالی شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس حاکی از آن است که نسبت هزینه‌های مالی شامل سود (بهره) و کارمزد به میزان فروش برای بنگاه‌های ایرانی به‌طور متوسط پنج درصد است، گفت: به عبارت دیگر علی‌رغم این‌که از نیمه‌ی دوم سال ۸۹ تاکنون نرخ ارز افزایش یافته و ریال به اندازه کافی کاهش ارزش یافته از یکسو و هم‌چنین نظر به این‌که قیمت کالا و خدمات و قیمت دارایی شامل دارایی فیزیکی و مالی به سرعت تعدیل می‌شود و این تعدیل اتفاق افتاده است، هرگونه افزایش قیمت برای کالا و خدمات به استناد تغییرات نرخ ارز من‌ بعد توجیه اقتصادی ندارد.

صمد کریمی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا افزود: ضمن این‌که با توجه به سهم هزینه‌های ارزی بنگاه‌های ایرانی این افزایش می‌توانست براساس اصول اقتصادی کمتر نیز در بخش‌های مختلف اقتصادی صورت بگیرد.

اما سوال این‌جاست با توجه به اینکه حدود ۸۰ درصد مصالح ساختمانی تولید داخل بوده و از خارج وارد نمی‌شود، بنابراین مرتبط دانستن قیمت مسکن به نرخ ارز نیز کمی واقعی به نظر نمی‌رسد! که این نیز جای بررسی بیشتری دارد.

کارشناسان مسکن معتقد به بهتر شدن روند رکود طی دو ماه پایانی سال بوده و بر این باورند هنگامی که بازار دلار و طلا تثبیت شود، مردم با آرامش خیال بهتری خرید و فروش‌ را ادامه می‌دهند و این تثبیت بازار رونق را هم به دنبال دارد.

آن‌ها می‌گویند که با ملاک قرار دادن تثبیت قیمت ارز و طلا در کشور و اینکه مرکز مبادلات ارزی،‌ تثبیت قیمت ارز را وعده داده است، امید می‌رود که بازار مسکن به رونق ماه‌ها و سال‌های گذشته خود برگردد.

نگرانی از افزایش قیمت مسکن در ماههای پایانی سال، بیش از دیگر ماه‌های گذشته مشهود است که اعلام رسمی افزایش یا کاهش قیمت تنها از سوی سازمان‌های ذیربط امکانپذیر است اما پیش‌بینی‌های بازار مسکن نشان می‌دهد به دلیل ‌ترس از گران شدن قیمت مسکن در سال آینده، علاوه بر رونق خرید و فروش در سه ماهه پایانی،‌ افزایش قیمت مسکن را به همراه خواهد داشت.

صعود قیمت مسکن در تهران طی ما‌ه‌های اخیر نشان داد بیشتر از آنکه ساخت‌وسازهای وسیع دو سال گذشته، در تعادل‌بخشی به بازار کنونی مسکن نقش داشته باشد، عواملی از درون بازار هستند که خواسته یا ناخواسته در تحریک قیمت آپارتمان موثر واقع شده‌اند.

اما به‌رغم رفع چالش کمبود مسکن در بازار، قیمت مسکن در نیمه‌اول سال۹۱ آنچنان رشدی از خود به جا گذاشت که از نرخ تورم ۲۷درصدی هم فراتر رفت و به مرز ۳۳درصد رسید که البته در برخی مناطق شهر تهران، میزان افزایش قیمت مسکن در این مدت تا ۴۲ درصد هم بوده است. 

    نظرات