ارثیه مسکن‌مهر برای دولت یازدهم

ارثیه مسکن‌مهر برای دولت یازدهم

http://www.bananews.ir/مدیرعامل جدید پرند: وزیر لازم نیست هرهفته اینجا بیاید، خودم حل می‌کنم.
 با طولانی‌شدن بیش از حد پروسه ساخت‌ واحدهای مسکونی‌مهر در شهر جدید پرند، دولت احمدی‌نژاد مجبور است مزه افتتاح‌ قسمت اصلی مسکن‌مهر را برخلاف میل‌باطنی‌اش به دولت بعدی واگذار کند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) در پرند از اواسط سال۸۸ تا پایان همان سال، به تدریج برای ساخت نزدیک به ۱۰۰ هزار واحد مسکونی‌مهر پروانه‌ساختمانی صادر شد اما تا الان که سه سال از زمان شروع احداث این واحدها می‌گذرد، فقط ۱۰ هزار مسکن‌مهر تحویل افراد شده و البته قرار است تا پایان امسال ۲۵ هزار واحد مسکونی دیگر هم بهره‌برداری و به پیش‌خریداران مسکن‌مهر تحویل شود.
به این ترتیب در بهترین حالت ممکن چنانچه خواب پیمانکاران مسکن‌مهر در پرند ذره‌ای کوتاه شود و ۱۵ هزار واحد نیز در بهار۹۲ به مرحله تکمیل برسد، در این صورت چیزی در حدود نصف آنچه در پرند از این دولت «زمین‌رایگان و وام‌ارزان و وقت و انرژی» گرفته، در دولت یازدهم به بار می‌نشیند و به ناچار مدیران جدید باید روبان افتتاح این واحدها را پاره کنند. پروژه مسکن‌مهر پرند در شرایطی رکورد تاخیر را به نام خود ثبت کرده که ساخت‌وسازهای مسکونی معمولی در شهرها معمولا حداکثر در ۲۴ماه به اتمام می‌رسد.

در مسکن‌مهر با حمایت همه‌جانبه دولت از سازنده‌ها و پرداخت بدون تاخیر تسهیلات بانکی آن هم بدون نیاز به سپرده‌گذاری و از همه مهم‌تر بازدید دو هفته‌ یک بار وزیر راه‌وشهرسازی، انتظار این بود واحدها ظرف ۱۵ ماه تحویل متقاضیان شود که نشد طوری که در حال حاضر به رغم دو برابر شدن زمان‌بهینه ساخت تا این لحظه، همچنان پیمانکاران مشغول آجر روی آجر گذاشتن هستند.
شهر جدید پرند با همه شهرهایی از کشور که مسکن‌مهر در آنها احداث شده، متفاوت است. در پرند از یک‌سو بیشترین بارگذاری مسکن‌مهر انجام شده و از سوی دیگر این واحدها برای کاهش تراکم تقاضا در بازار مسکن تهران تدارک دیده شده است.
این دولت بنا داشت با افتتاح‌های پی‌درپی در پرند در ماه‌های پایانی عمر کاری‌اش، معضل قدیمی «رشد قیمت مسکن و فشار اجاره‌بها در تهران» را برای همیشه از بین ببرد و این اقدام را به عنوان طرح ماندگار دولت دهم در کارنامه خود به ثبت برساند.
 در شهر جدید پرند سکان هدایت نیمی از کل واحدهای مسکونی‌مهر با هدف ساخت‌سریع و تحویل‌سریع، به سه شرکت بزرگ ساختمانی سپرده شده و مابقی واحدها بین ۲۰ تا ۳۰ پیمانکار تقسیم شده است. این در حالی است که منشا عمده تاخیرها متعلق به این سه شرکت است.
با این حال به رغم چشم‌انداز متصور برای فرجام زمان بهره‌برداری از واحدهای مسکونی‌مهر در پرند، مدیرعامل شهر جدید پرند در این باره به دنیای‌اقتصاد گفت: ۶ هزار واحد هفته سوم بهمن‌ماه امسال تحویل متقاضیان می‌شود و ۹ تا ۱۰ هزار واحد نیز پایان امسال افتتاح خواهد شد. البته نظر آقای وزیر افتتاح عمده واحدها در بهار۹۲ یعنی فصل قبل از نقل‌و انتقالات ملکی است تا جو‌روانی بازار مسکن در تابستان با عرضه مسکن‌مهر قابل کنترل باشد. حبیب‌ا... چاغروندی با تاکید بر اینکه ۸۰ درصد واحدهای مسکونی‌مهر در پرند دارای ۷۰درصد پیشرفت فیزیکی هستند، افزود: بخش‌ عمده واحدها تا نیمه‌اول سال۹۲ و مابقی تا پایان سال۹۲ تحویل افراد خواهد شد.
چاغروندی در ادامه گفت: وزیر راه‌وشهرسازی دغدغه زیادی بابت پرند دارند و به همین خاطر هر دو هفته یکبار به این منطقه سفر می‌کنند اما بنده می‌خواهم به ایشان بگویم ذهنشان را لااقل از پرند خلاص کنند و مسوولیت همه نوع پیگیری را از من بخواهند. مدیرعامل شهر جدید پرند همچنین از حل‌وفصل مشکل توقف ساخت در یکی دو پروژه مسکن‌مهر خبر داد.

    نظرات