خطرات استفاده از پکیج گرمایشی و شومینه در آپارتمان

خطرات استفاده از پکیج گرمایشی و شومینه در آپارتمان

http://www.bananews.ir/عضو سازمان نظام مهندسی معتقد است که استفاده از پکیج‌های گرمایشی، شومینه و حتی بخاری باعث افزایش مصرف گاز در ساختمان می‌شود.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) فریدون فرهی در خصوص مقررات ساختمانی برای استفاده از وسایل گرمایشی در منازل و مدارس گفت: متاسفانه به تازگی به دلیل اختلافات مشاهد شده در تقسیم هزینه‌های انرژی و تعیین سهم هزینه هر واحد، به ویژه پس از افزایش هزینه‌های حامل‌های انرژی عده‌ای از افراد نا آگاه در مسائل ایمنی و آلودگی محیط زندگی بدون توجه به راهکارهای علمی و کارشناسی شده تنها به بهانه استقلال مالی اقدام به انتقال شعله آتش به درون ساختمان‌ها می‌کنند.

وی با اشاره به اتفاقات اخیر و سوانح رخ داده در مدارس و منازل کشور ادامه داد: این سوانح در شرایطی روی می‌دهد که حتی برخی از مالکان مجبور هستند برای رساندن شعله آتش توسط سیستم‌های احتراقی همچون پکیج از لوله کشی‌های آب و گاز اضافه استفاده کنند که این امر در نهایت هزینه‌های بیشتری را برای خانوارها ایجاد می‌کند. این کارشناس با تاکید بر این موضوع که خانواده‌ها با تفکر کاهش هزینه‌های خود جان خود را در خطر می‌اندازند، ادامه داد: دلیل ترغیب مردم به استفاده از پکیج‌ها و شومینه و حتی بخاری‌ها از استقلال طلبی مردم و تفکر پرداخت هزینه‌های شخصی حامل‌های انرژی نشات می‌گیرد، اما باید در این خصوص به مسائل ایمنی هم توجه داشت. وی تصریح کرد: منابع ایجاد و انتشار آلودگی‌های نیتریک اکسید و مونواکسید کربن و سولفور اکسید در ساختمان‌ها و در بدن انسان نشات گرفته از احتراق در تجهیزات گرمایشی مانند بخاری بدون دودکش، شومینه‌ها و پکیج‌های احتراقی داخل ساختمان است.
فرهی با اشاره یه اینکه موتورخانه‌ها به دلیل قرار گیری در فضای بیرونی منازل، این نوع مشکلات و آلودگی‌ها را ایجاد نمی‌کنند توضیح داد: احتراق ناقص آتش با اکسیژن موجود در منازل و انتشار این گازها در منازل موجب می‌شود، که در هنگام دم گاز مونواکسید کربن را وارد جریان خون وریه‌ها می‌کند و جذب هموگلوبین خون می‌شود اما در هنگام بازدم از خون جدا نشده و از بدن خارج نمی‌شود. وی با هشدار نسبت به این رویه، گفت: ادامه تنفس و دم و بازدم در فضای آلوده ناشی از احتراق این سموم میزان آن در بدن بیشتر و بیشتر می‌شود. این کارشناس همچنین با اشاره به آمار آتش نشانی مبنی بر فوت ۱۵۰۰ انسان بر اثر مسمومیت با مونواکسید کربن افزود: این گاز علاوه بر تاثیر بر اندام‌های انسان و سلول‌ها و بافت‌های کلیه و کبد و قلب و مغز موجب تخریب سریع بصل النخاع و قطع فرمان ضربان قلب می‌شود که موجب مرگ سریع فرد می‌شود.
فرحی در پایان گفت: میزان غلظت مونواکسید کربن بر اثر احتراق تجهیزات گرمایشی در منازل از ppm30 تا ۲۰۰۰ ppm متفاوت است که بر اساس این میزان غلظت بین ۸ تا ۱ ساعت زمان مرگ را به تعویق یا سرعت می‌بخشد.

    نظرات