تهران و خوزستان در صدر استانهای دارای بیشترین زمین خواری

تهران و خوزستان در صدر استانهای دارای بیشترین زمین خواری

http://www.bananews.irمعاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگلها و مراتع بیشترین میزان زمین خواری و تصرف اراضی در استانهای تهران و خوزستان رخ می دهد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) محمد تقی عموزاده در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب افزود: در تهران به دلیل ارزش افزوده بالای اراضی زمین خواری و تصرف در صدر تمام استان های کشور قرار دارد.

به گفته وی، در خوزستان نیز به دلیل وسعت اراضی و دسترسی به منابع آب در اثر سدهای متعددی که در این استان احداث شده است از یک سو و از بین رفتن اسناد مالکیت بسیاری از اراضی در طی سال های جنگ تحمیلی در خوزستان و بازگشت جنگزده ها به این استان درصد زمین خواری و تصرف اراضی بسیار بالاست.

عموزاده اظهار داشت: البته برخی سالها دردیگر استان ها ممکن است زمین خواری و تصرف بیشتری رخ دهد اما به طور میانگین در سال های بعد از انقلاب در تهران و خوزستان بیشترین میزان زمین خواری رخ داده است.

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل ها و مراتع تصریح کرد: به عنوان مثال سالهای ۸۶ و ۸۷ بیشترین زمین خواری در استان اردبیل به ویژه اراضی بالادست ان رخ می داد که در این سالها اراضی بسیاری از متصرفان خلع ید شد.

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل ها و مراتع اعلام کرد: در حال حاضر حدود ۱۰ میلیون هکتار از اراضی ملی فاقد سند هستند.

عموزاده افزود: قبل از انقلاب تنها ۳۰۰ هکتار از اراضی ملی سند داشتند که این میزان بعد از انقلاب به سه میلیون هکتار رسید.

به گفته وی، این میزان در حال حاضر به ۱۳۲ میلیون هکتار رسیده است و با توجه به اینکه مجموع اراضی منابع طبیعی حدود ۱۴۰ میلیون هکتار است، هشت تا ۱۰ میلیون هکتار دیگر باید به نام دولت سند دار شود.

عموزاده با بیان اینکه این میزان از اراضی نیز ظرف دو سه سال آینده سنددار می‌شود اظهار داشت: اعتبار مستند سازی اراضی ملی تامین شده است.

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل ها و مراتع با اشاره به اینکه اسناد قدیمی اراضی منابع طبیعی دارای مشکلاتی است، تصریح کرد: به دلیل استفاده از تجهیزات روز آن زمان، اشکالاتی در نقشه‌ها وجود دارد به نحوی که برخی نقشه‌ها با طبیعت همخوانی ندارد.

    نظرات