تشریح جزییات غرق شدن جکت صدرا/کف دریا مقصر شناخته شد!

تشریح جزییات غرق شدن جکت صدرا/کف دریا مقصر شناخته شد!

http://www.bananews.irمدیرعامل شرکت صدرا با تشریح جزئیات غرق شدن دومین جکت ساخت این شرکت در فاز ۱۳ پارس جنوبی گفت:‌ دلیل غرق شدن این جکت مربوط به عوامل سطحی و زیرسطحی دریا بوده و ربطی به شکستگی جرثقیل شناور متصل به جکت نداشته است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) مهدی اعتصام امروز چهارشنبه با ابراز تاسف از برخی اخبار منتشر شده به دلایل غرق جکت این شرکت در فاز ۱۳ پارس جنوبی اظهار کرد: براساس آخرین اطلاعات دریافتی این جکت در عرض چند ثانیه از یک طرف خم شده و در کف دریا خوابیده است که دلیل اصلی این اتفاق مربوط به عوامل سطحی و زیر سطحی دریا از جمله احتمالا محکم نبودن کف دریا بوده است.

او با اشاره به این‌که در این سانحه خسارت چندانی به جکت غرق شده وارد نشده است، گفت: امیدواریم از سه شنبه هفته آینده همزمان با بهتر شدن آب و هوای منطقه کار غواصان آغاز شده و جزئیات بیشتری از این حادثه را اطلاع رسانی کنیم.

مدیر عامل شرکت صدرا با اشاره به این‌که کل پروژه مربوط به جکت غرق شده بیمه بوده‌اند و ارزش بیمه آن نیز معادل ارزش قرارداد آن است گفت: متاسفانه روز گذشته برخی خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری گزارش‌ها واطلاعاتی را درباره دلایل غرق جکت صدرا منتشر کردند که صحت نداشت و ما در این باره به شدت گله‌مندیم.

اعتصام با اشاره به این‌که جکت سوم این شرکت نیز مراحل نهایی خود را برای نصب طی می کند افزود: جکت چهارم نیز در انتظار رسیدن برخی از قطعات مورد نیاز آن برای ساخت است.

وی توضیح داد: کلیه عملیات حمل و رهاسازی جکت در دریا با دقت و رعایت و مسائل فنی وایمنی برابر رویه‌های مصوب انجام شده است. در این مراحل کوچکترین مشکل فنی ناشی از کیفیت ساخت و یا عملکرد تجهیزات به ویژه جرثقیل عظیم HL5000 که به تازگی در خارج از کشور تعمیر و تحویل شده وجود نداشته و عملیات نصب جکت در محل خود با موفقیت انجام شده است.

او خاطرنشان کرد: قبل از عملیات شمع کوبی و در حالی که سکو در محل خود قرار گرفته و تجهیزات نصب از آن فاصله گرفته بودند حرکت لایه‌های بستر دریا باعث لغزش سکو و غلطیدن به یک سمت می شود و سکو به آرامی از پهلو در کف دریا قرار می‌گیرد.

 صبح دیروز دومین جکت ساخت شرکت صدرا که برای نصب در فاز ۱۳ پارس جنوبی آماده می شد به دلیل سانحه غرق شد.

برخی رسانه‌ها دلیل این غرق شدگی را ناشی از شکستگی جرثقیل HL5000 اعلام کردند.

    نظرات