برترین‌های طراحی آرامگاه شمس معرفی می‌شوند

برترین‌های طراحی آرامگاه شمس معرفی می‌شوند

http://www.bananews.irبرگزیدگان اول تا سوم مسابقه طراحی معماری آرامگاه شمس تبریزی در خوی، همزمان با گشایش نمایشگاهی از ماکت‌ها و طرح‌های منتخب ارایه شده به مسابقه، ۱۶ بهمن ماه جاری معرفی می‌شوند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) مراسم اهدای جوایز و گشایش نمایشگاه آثار برگزیده‌ی مسابقه طراحی آرامگاه شمس تبریزی که شامل معرفی ۴۰ طراح و تقدیر از ۲۰ طرح منتخب و شش طرح برگزیده و نیز سه پروژه‌ی حایز رتبه‌های اول تا سوم شدند، دوشنبه ۱۶ بهمن ماه جاری ساعت ۱۶ در تالار شمس - تهران - برگزار می‌شود.

این مراسم با سخنرانی دکتر محمدعلی موحد، دکتر حجت‌اله ایوبی - رییس بیناد شمس تبریزی و مولانا- و نیز دکتر ایرج اعتصام - رییس هیات داوران - برای ارایه گزارش روند برگزاری همراه است و دکتر حسن بلخاری - به‌عنوان نماینده‌ی هیات داوران- بیانیه هیات داروان را می‌خواند.

اجرای سه تابلو از نمایش «رستاخیر عشق» به کارگردانی «حسین مسافر آستانه» بخش دیگری از این برنامه است.

مراسم از ساعت ۱۵ با گشایش رسمی نمایشگاه آغاز می‌شود و پس از آن از ساعت ۱۶ تا ۱۹ در تالار شمس واقع در اقدسیه کوچه ناز پلاک ۱۰ برپاست.

نشست نهایی داوری مسابقه‌ی طراحی آرامگاه حضرت شمس، هفتم دی‌ماه ۱۳۹۱ در محل تالار شمس موسسه فرهنگی اکو برگزار و سه طرح برنده انتخاب شده‌اند.

داوری آثار رسیده به مسابقه‌ی بزرگ طراحی معماری آرامگاه شمس در مرحله‌ی نخست آبان‌ماه ۱۳۹۱ در تهران برگزار شده بود و به شش طرح نهایی فرصت یک ماهه داده شد تا طرح‌ها را اصلاح و کامل کنند. در مرحله‌ی دوم، ششم و هفتم دی‌ماه ۱۳۹۱، این طراحان برای دفاع و توضیح دربا‌ره‌ی طرح‌های خود به‌دعوت هیات داوران در محل داوری حضور یافتند و از طرح‌هاشان دفاع کردند.

مهندس فریار جواهریان- معمار و شهرساز، دکتر علی‌اکبر صارمی- معمار ، دکتر شهاب کاتوزیان- معمار و شهرساز در روز نخست و دکتر ایرج اعتصام- معمار و شهرساز، دکتر حسن بلخاری - فلسفه هنر، دکتر محمد بهشتی- معمار ، دکتر داراب دیبا- معمار و عباس کیارستمی- فیلمساز و عکاس - داوری مسابقه‌ی طراحی آرامگاه حضرت شمس را در خوی هفتم دیماه به‌سرانجام رساندند.

دکتر نادر اردلان- معمار و شهرساز مقیم آمریکا نیز، مرحله‌ی نهایی را از راه دور و به‌صورت اینترنتی داوری کرد. اردلان آبان‌ماه ۱۳۹۱ به دعوت بنیاد شمس تبریزی و مولانا ۵ روز را به قصد داوری آثار رسیده به مسابقه‌ی بزرگ طراحی معماری آرامگاه شمس به ایران آمد.

از روز دوم آبان ماه هیات داوران متشکل از فریار جواهریان- معمار و شهرساز، ایرج اعتصام- معمار و شهرساز، حسن بلخاری - فلسفه هنر، محمد بهشتی- معمار ، داراب دیبا- معمار، علی‌اکبر صارمی- معمار، شهاب کاتوزیان- معمار و شهرساز، نادر اردلان- معمار و شهرساز، با استقرار در مجموعه‌ی برج آزادی طرح‌های رسیده به مسابقه را بررسی و چهل اثر را در مرحله‌ی نخست داوری انتخاب کردند.

در نشست‌های دیگر هیات داوران از مجموع این آثار منتخب، شش طرح به‌عنوان برترین‌ها انتخاب شد. اما هیچ کدام حایز شرایط مورد نظر هیات داوران نبودند. بنابراین بنا به نظر جمعی هیات داوران به شش طرح برگزیده یک ماه فرصت داده شد تا با تکمیل، اصلاح و در نظر گرفتن پیشنهادهای هیات داوران طرح‌ها بار دیگر اجرا کنند تا مورد بازبینی داوران قرار گیرند. سپس از میان آنها سه طرح برتر به عنوان برگزیده اول تا سوم انتخاب شدند.

به گزارش موسسه فرهنگی اکو، ۱۴، ۱۰ و ۶ میلیون تومان به همراه لوح تقدیر جایزه‌ی نقدی نفرات اول تا سوم این مسابقه است.

بنیاد شمس تبریزی و مولانا، بنیاد میرمیران، موسسه فرهنگی اکو، استانداری آذربایجان غربی، میراث فرهنگی آذربایجان غربی، شورای شهر و شهرداری خوی و مجمع خویی‌های مقیم مرکز برگزاری این مسابقه بودند.

    نظرات