رکود شدید بازار خرید و فروش مسکن در پرند/ گذر قیمتها از مرز ۱۵ میلیون ریال

رکود شدید بازار خرید و فروش مسکن در پرند/ گذر قیمتها از مرز ۱۵ میلیون ریال

http://www.bananews.irتهیه مسکن از ابتدای زندگی انسانها به خصوص با تشکیل خانواده به عنوان یکی از نیازهای ضروری شان مطرح و دغدغه صاحبخانه شدن همواره در راس تصمیمات و اولویتهای خانواده ها قرار داشته است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) در سالهای گذشته با افزایش قیمت مسکن و سخت شدن تهیه آن از سوی خانواده ها و از طرفی رشد فزاینده اجاره بها و کاهش قدرت خرید مردم، بازار مسکن را دچار تب و تاب خاصی کرده و اخیرا با افزایش نرخ دلار، الاکلنگ قیمت ها بیشتر پایین و بالا می شود.

در این بین مسئولان نیز بیکار نمانده و تدابیر مختلفی را به کار بستند که افزایش وامهای خرید و تسهیلات ویژه ساخت مسکن و در راس آن پروژه ملی مسکن مهر در دستور کار قرار گرفت و تا حد زیادی بر خانه دار شدن افراد با توان خرید پایین و افراد بی بضاعت و همچنین کاهش قیمت مسکن تاثیر گذاشت.

بتازگی اما با افزایش نرخ دلار و گرانی مصالح ساختمانی و دستمزد کارگر و ... قیمت مسکن نیز روند صعودی را در پیش گرفت و در بیشتر نقاط کشور قیمتها به صورت غیرمعقولی بالا رفت و تدبیر خاصی از سوی مسئولان امر صورت نگرفت چنانچه خیلی از افراد از خرید خانه ناامید و مستاصل شده و مستاجران هم با اجاره بهای سنگین و کمرشکن مواجه هستند.

در این بین شهر جدید پرند نیز از این افزایش قیمت بی نصیب نماند و قیمتها ناباورانه روند صعودی در پیش گرفت چنانچه نسبت به مدت مشابه سال قبل به نزدیک دو برابر رسیده و رشد ۱۰۰ در صدی داشته است.

برخی از فروشندگان و دلالان مسکن نیز موقعیت را مناسب یافته و بر طبل افزایشهای بیشتر می کوبند و ماهی خود را از آب گل آلود می گیرند این درحالی است که اکثر املاکیها خود را در این افزایش قیمتها بی تقصیر و غیرعامل می دانند و فروشندگان و مالکان را عامل تعیین کننده قیمت می دانند.

 

از طرفی ساخت نزدیک به ۱۰۰ هزار واحد مسکن مهر در پرند همان گونه که انتظار می رفت تا حدودی مانع افزایش قیمتها شده و بازار مسکن را کنترل کرده بود اما با بالا رفتن نرخ ارز و گرانی مصالح نه تنها قیمت مسکن مهر و آورده متقاضیان افزایش یافت،بلکه کنترل بازار خرید و فروش مسکن و در راس آن قیمت ها به حال خود رها و از کنترل خارج شد.

بنگاه ها نقشی در تعیین قیمت مسکن ندارند

بر اساس این گزارش، محمدی یکی از مشاوران املاک پرند با بیان اینکه بنگاه ها نقشی در تعیین قیمت مسکن ندارند به خبرنگار مهر گفت: اینجا نرخ مسکن را مالک تعیین می کند و آنگونه که برای خود مقرون به صرفه می داند آپارتمان یا ساختمان شخصی خود را برای مشتری قیمت گذاری می کند.

وی با اشاره به رشد صعودی قیمت مسکن در پرند از شهریور ۹۱ افزود: درخصوص قیمت فعلی مسکن در مقایسه با قیمت مشابه سال گذشته می توان گفت که از اسفند ۹۰ تا شهریور ۹۱ چندان رشد قیمت نداشته ایم و رشد بازار به صورت طبیعی و تقریبا ثابت بود.

محمدی ادامه داد: از شهریورماه سال جاری تاکنون که در اسفند ۹۱ قرار داریم هر متر آپارتمان بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان رشد قیمت داشته و در حال حاضر با رکود شدید در بازار خرید و فروش مسکن مواجه هستیم و توان خرید برای خریداران نیست چرا که پیش از این با ۱۰۰ هزار تومان یک زمین مناسب خریداری می شد اما اکنون خریدار با صد هزار تومان نمی تواند حتی مسکن مناسب خود را تهیه کند.

رشد قیمت مسکن برای پرند زود بود

این مشاور املاک، قیمت آپارتمان در پرند را از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تا یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان عنوان کرد و اظهار داشت: بعد از شهریور ۹۱ و به دنبال بالارفتن نرخ دلار قیمت مسکن در پرند هم روند صعودی در پیش گرفت و به دنبال آن گرانی مصالح مزید بر علت شد و می توان گفت که این رشد قیمت برای پرند زود بود و بازار خرید و فروش را با رکود مواجه کرد در حالی که پیش از این رونق خوبی داشت.

ناصری که خود را خریدار معرفی می کند، در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: قدرت خرید واقعا کاهش یافته و ما برای خرید مسکن در پرند امیدوار بودیم اما پرند هم دیگر قیمت مناسبی برای خرید نیست و با ۱۰۰ میلیون تومان هم نمی توان مسکن مناسبی تهیه کرد.

بازار خرید و فروش مسکن به خواب رفته است

مدیر یک بنگاه معاملات ملکی دیگر قیمت مسکن و آپارتمان را در زمان مشابه سال گذشته از ۶۵۰ تا ۸۵۰ هزارتومان عنوان کرد و به خبرنگار مهر عنوان کرد: در سه تا چهار ماه اخیر قیمت مسکن به یکباره در پرند بالا رفت و روند صعودی به خود گرفت و پیش بینی می شود با راه اندازی مترو به مرز دو میلیون تومان هم برسد.

نیری با بیان اینکه نرخ زمین به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده است، افزود: قیمت آپارتمانها با ۱۰ سال ساخت با یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان معامله شده و تا مرز یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان ادامه دارد با این حال حدود دو ماه است که بازار مسکن به خواب رفته و دچار رکود شده است.

عباسپور یکی دیگر از خریداران است، می گوید: متاسفانه صاحبان ملک به عنوان فروشنده هم راضی به قیمت های فعلی نیستند و حرف بنگاه معاملات ملکی برای آنها مهم نیست و خود تعیین کننده قیمت مسکن شده اند.

داداشی یکی دیگر از بنگاه داران است که با دلسردی در پاسخ به چگونگی قیمت مسکن در پرند به خبرنگار مهر بیان کرد: وقتی فروش نیست چگونه می توان قیمت گفت در حال حاضر با بالا رفتن قیمت، بازار به رکود رسیده و چنانچه قیمتها پایین بیاید بازار رونق می گیرد.

قیمتهای فعلی مسکن در پرند واقعی نیست

وی با بیان اینکه در حال حاضر قیمتها در دست مصرف کننده و فروشنده است، متذکر شد: ما راضی هستیم که قیمتها پایین بیاید و این را آرزو می کنیم، قیمتهای فعلی واقعی نیست، تقاضا زیاد و عرضه کم است و این وضعیت برای ما هم خوب نیست.

این مدیر بنگاه معاملات ملکی با اشاره به اینکه در بعضی نقاط متاسفانه صاحبان ملک قیمت دو میلیون تومان و دو میلیون و ۱۰۰ تومان را هم مطرح می کنند، اظهار داشت: در حال حاضر همه سرمایه ها به سوی مسکن سرازیر شده و سرمایه گذاری در دلار و طلا و .. کمتر صورت می گیرد و این باعث نقدینگی زیاد و بالا رفتن قیمت مسکن می شود.

املاک از طرف صنف به صورت منطقه ای قیمت گذاری شود

داداشی در ادامه خواستار قیمت گذاری املاک پرند به صورت منطقه ای از سوی صنف شد و اذعان داشت: بارها این درخواست را با مسئولان و همکاران مطرح کرده ایم اما به این درخواست رسیدگی نشده است و چنانچه این قیمت گذاری صورت بگیرد از رشد قیمت بخصوص توسط صاحب ملک جلوگیری خواهد شد.

بیات که از بنگاه داران معاملات ملکی در فاز یک پرند است، وی در خصوص قیمت مسکن در پرند به خبرنگار مهر گفت: قیمت آپارتمان از یک میلیون ۵۰۰ هزار تا یک میلیون و ۹۰۰ هزار معامله می شود و منازل شخصی در فاز یک تا متری۲ میلیون تومان هم خرید و فروش می شود.

وی قیمت زمین در این فاز را از یک تا یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان عنوان کرد و افزود: در حال حاضر خرید و فروش بسیار کم شده و درخصوص مسکن مهر هم که خرید و فروش آن ممنوع بوده صحبت از قیمت یک میلیون تومان است.

بنایی به عنوان خریدار به خبرنگار مهر یادآور شد: اگر شخصی خود دارای مسکن بوده و بخواهد منزل بزرگتر و یا بهتری تهیه و خریداری کند مجبور است قیمت منزل خود را بالاتر بگوید تا توان خرید خودش را بالا ببرد که این خود باعث افزایش قیمت ها می شود.

اسدی یکی از فروشندگان هم اظهار داشت: بالا و پایین شدن قیمت ها باعث شده تا فروشنده ملک خود را همچنان بدون فروش گذاشته تا با قیمت مناسب تری به فروش برساند اما چنانچه قیمت ثابتی وجود داشته و یا بازار به آرامش برسد توان تصمیم گیری برای فروش خواهد داشت.

افزایش متقاضی و کمبود زمین قیمت مسکن را بالا برده است

رئیس مجمع امور صنفی شهرستان رباط کریم در گفتگو با خبرنگار مهر در این خصوص اظهار داشت: شهر جدید پرند از جمله شهرهایی است که نوپا بوده و دارای زیرساخت های شهری و برنامه ریزی های مناسب بوده دارای متقاضی زیادی برای مسکن است.

محمدرضا فهیمی با بیان این نکته که زمین های پرند مالک خصوصی ندارد و همه زمینها متعلق به شرکت عمران است، افزود: شرکت عمران این زمینها را به مزایده می گذارد و چون زمین خیلی محدود است و تبلیغات زیاد به همیت دلیل عرضه کم بوده و تقاضا افزایش می یابد و در نتیجه زمین گران می شود و دلیل عمده افزایش قیمت زمین شرکت عمران است.

وی با انتقاد از این نحوه فروش زمین و نادیده گرفتن ساخت انواع ساختمانها و املاک تجاری در پرند بیان داشت: ممنوع بودن خرید و فروش مسکن مهر در پرند و افزایش تقاضا و عرضه کم برای فروش نیز از طرفی باعث افزایش قیمت مسکن می شود.

مشاوران املاک هیچ نقشی در افزایش و یا تعیین قیمت ها ندارند

رئیس اتحادیه املاک رباط کریم هم در گفتگو با خبرنگار مهر، رفت و آمد زیاد در پرند بواسطه ساخت ۹۵ هزار واحد مسکن مهر، استاندارد و جذاب بودن شهر جدید پرند، موقعیت خوب و نزدیک به تهران، وجود تقریبی امکانات را از جمله دلایل افزایش نگاه ها و رونق گرفتن پرند دانست.

احمد محمدحسنی ادامه داد: این دلایل و تحویل واحدهای مسکن مهر و وجود متقاضی زیاد مسکن و در مقابل، عرضه کم و نبود مسکن برای فروش و همچنین ممنوع بودن خرید و فروش مسکن مهر در افزایش قیمت مسکن در شهر جدید پرند موثر بوده است.

وی قیمت آپارتمان در پرند را از یک میلیون ۵۰۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان دانست و با بیان اینکه مشاوران املاک هیچ نقشی در افزایش و یا تعیین قیمت ها ندارند، اضافه کرد: واحدهایی که برای فروش گذاشته شده بسیار کم هستند و از طرفی افزایش قیمت مصالح، کارگر و بنا و رشد قیمت های ساخت نسبت به گذشته باعث افزایش قیمت شده است.

قیمت گذاری منطقه ای امکان پذیر نیست

محمدحسنی با بیان اینکه تاکنون درخواستی از سوی مشاوران املاک برای قیمت گذاری منطقه ای نداشته ایم، اضافه کرد: معتقدم چنین امری بعید به نظر می رسد و امکان پذیر نیست چرا که ممکن است در منطقه ای مانند فاز ۲ آپارتمانی با امکانات فول و تسهیلات ویژه وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: این تصمیم مورد قبول فروشندگان قرار نمی گیرد چرا که ممکن است آپارتمانی دارای تنها یک کابینت و امکانات کم باشد و از طرفی واحدی دیگر در همین منطقه نزدیک به ۴۰ میلیون تومان در نصب شیرآلات و کابینت و نحوه ساخت با مصالح مرغوب هزینه کرده باشد.

به هر روی این روزها قیمت مسکن نه تنها در شهر جدید پرند بلکه در بیشتر شهرهای کشور به دلایل مختلف در حال بالا و پایین شدن است و عده ای از مردم که بدون خانه و یا مستاجر هستند، سختی زیادی را متحمل می شوند.

در این بین مسئولان و دست اندرکاران در نهادهای مسئول باید با جدیت کنترل بازار را به دست گرفته و با رونق در بازار خرید و فروش و کنترل قیمتها، پشتیبانی برای بی خانمانها و مستاجران بوده و دست دلالان و واسطه گرانی که باعث افزایش قیمت ها شده و مانع آرامش در بازار مسکن هستند را کوتاه کنند.

گزارش از احسان عربی مفرد

    نظرات