جریمه کمرشکن در مسکن مهر

جریمه کمرشکن در مسکن مهر

http://www.bananews.irوزارت راه و شهرسازی در نظر دارد آنچه را که اوایل امسال در حاشیه شرقی تهران برای خانه‌دار کردن اجاره‌نشین‌های تهرانی شروع به ساخت کرده حداکثر تا تابستان سال آینده بسازد و واگذار کند. در این باره معاون ارشد وزیر راه و شهرسازی از تدابیر ویژه برای برخورد با کم‌کاری پیمانکاران مسکن مهر خبر داده و گفته است: هر پیمانکار به ازای هر روز تاخیر و فاصله‌گرفتن از حدنصاب پیشرفت‌فیزیکی، ۵ میلیون تومان جریمه می‌شود و تا زمان جبران عقب‌ماندگی حجم کار، این مبلغ به‌صورت روزانه محاسبه و از ارزش قرارداد او کسر خواهد شد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) وزارت راه‌وشهرسازی پررنگ‌ترین خط‌قرمز خود در پروژه‌های ۹۹ساله سراسر کشور را حول محور «تحویل همه واحدهای مسکونی‌مهر مرتبط با بازار مسکن تهران» تعیین کرده و از این هفته برای انبوه‌سازان مسوول ساخت این واحدها جریمه سنگین غیرقابل‌ جبران در نظر گرفته است.
معاون ارشد علی نیکزاد که گفته می‌شود مسوولیت راهبری طرح‌های بزرگ و ملی حساس در وزارت راه‌وشهرسازی - همچون مسکن‌مهر، مسکن‌ویژه و سرمایه‌‌گذاری‌های خارجی- را برعهده دارد، هم‌اکنون مدیریت ساخت‌وسازهای مخصوص متقاضیان شهر تهران را برعهده گرفته و شخصاً هر هفته میزان تحقق تعهد انبوه‌سازان مسکن‌مهر را کنترل می‌کند.
هر چند در شهر جدید پرند به‌رغم گذشت بیش‌از سه‌سال از شروع‌به‌کار ساخت مسکن‌مهر، تاکنون کمتر از ۲۰ درصد کل واحدها تحویل شده و امید زیادی به تحویل مابقی در ماه‌های آتی وجود ندارد، اما در شهر جدید پردیس که هنوز عمر مسکن‌مهر در آن یکساله نشده، تصمیم بر این است کل واحدها در مرداد۹۲ یعنی در حداکثر ۱۸ماه از زمان شروع ساخت، به پیش‌خریداران واگذار شود.

اوایل امسال در پردیس، منطقه‌ای که اجاره‌نشین‌های تهران صاحب‌خانه شدن در آنجا را نسبت به سایر نقاط اقماری تهران ترجیح می‌دهد، ساخت ۸۰ هزار واحد مسکونی‌مهر آغاز شد و در این پروژه چکیده موفق‌ترین تجربیات ۵سال اجرای مسکن‌مهر در سراسر کشور، به کار گرفته شده است.
علی لطفی‌زاده معاون ارشد وزارت راه‌وشهرسازی هر سه‌شنبه از کارگاه‌های ساخت مسکن‌مهر در شهر جدید پردیس بازدید می‌کند و با حساب‌کشی از کارگاه‌ها بابت میزان درصد پیشرفت‌فیزیکی، می‌خواهد مانع بخور و بخواب احتمالی پیمانکاران شود.
واقعیت تلخی که در کارنامه مسکن‌مهر برخی شهرها به ثبت رسیده، سو‌ءاستفاده سازنده‌ها از نرمش دولت در برخورد با کم‌کاری‌ آنها است. در این شهرها ظاهر ساخت‌وسازها طبیعی به نظر می‌رسد، اما در واقع، سازنده‌ها از ادامه کار انصراف داده‌اند و دولت را مقابل پیش‌خریداران تنها گذاشته‌اند.
اکنون برای جلوگیری از سرایت این رفتار پیمانکاران به کارگاه‌های مسکن‌مهر شهر جدید پردیس، جریمه مالی کمرشکن تعریف شده است.
علی لطفی‌زاده در این باره به «دنیای‌اقتصاد» گفت: در پروژه ۸۰ هزار واحدی مسکن‌مهر پردیس که عصاره مسکن‌مهر کل کشور محسوب می‌شود و در سال آخر فعالیت این دولت تعریف شده و قرار است در پایان همین دوره نیز تحویل متقاضیان شود، از شیوه تازه‌ای برای مراقبت از پیمانکاران استفاده می‌شود.
در این شیوه قرار است هر پیمانکار به ازای هر روز تاخیر و فاصله‌گرفتن از حدنصاب پیشرفت‌فیزیکی، ۵ میلیون تومان جریمه شود و تا زمان جبران عقب‌ماندگی حجم کار، این مبلغ بصورت روزانه محاسبه و از ارزش قرارداد او کسر شود.
به گزارش «دنیای‌اقتصاد» در این پروژه همچنین وام ۲۵ میلیونی بانک نیز بعد از تایید پیشرفت‌ کار توسط معاون وزیر، به پیمانکاران پرداخت می‌شود و اگر چه حساب شرکت عمران پردیس از محل واریز آورده نقدی پیش‌خریداران تکمیل است، اما این مبالغ نیز مشروط به پیشروی عملیات ساخت‌وساز، به حساب سازنده‌ها منتقل خواهد شد.
لطفی‌زاده که سه‌شنبه گذشته همچون هر هفته از ۷صبح به مدت ۱۵ ساعت از این پروژه بازدید کرد، با تک‌تک پیمانکاران نشست برگزار کرد و برای برخی از آنها به خاطر آنچه کم‌کاری در طول یک‌ هفته، عنوان کرد جریمه ریالی منظور کرد.
قرار است بخشی از این جریمه‌ها در زمان تحویل واحدها، به پیش‌خریداران پرداخت شود.
مشکل پیمانکاران مسکن‌مهر چیست؟
در جلسه معاون ارشد وزیر راه‌وشهرسازی با پیمانکاران مسکن‌مهر مشخص شده است: ضعف جدی انبوه‌سازان، نداشتن سرمایه‌اولیه است که وابستگی آنها را به پول دولت –تسهیلات بانکی- به قدری افزایش داده که از ساده‌ترین عملیات ساختمانی –تجهیز کارگاه و خرید ماشین‌آلات ساختمانی- عاجز هستند.
این در حالی است که سرعت کار تنها پیمانکار خارجی مسکن‌مهر –شرکت ترکیه‌ای- در منطقه‌ای که کنار او، بیش از ۵۰ پیمانکار قدر ایرانی نیز حضور دارند، حداقل سه برابر است؛ به طوری که تجهیز کارگاه این پیمانکار بلافاصله پس از تحویل زمین شروع شد و در حال حاضر بلوک‌های ساختمانی او در شروع مرحله سفت‌کاری قرار دارد.
انبوه‌سازان داخلی اما عادت کرده‌اند فقط متناسب با پول دریافتی از دولت، اقدام به ساخت‌وساز کنند.
کامل‌ترین مسکن‌مهر
براساس این گزارش، در شهر جدید پردیس که در همسایگی شرق تهران قرار دارد، کامل‌ترین پروژه مسکن‌مهر ساخته خواهد شد.
در این پروژه، وزارت راه‌وشهرسازی همزمان با ساخت واحدها، خدمات شهری این پروژه را نیز احداث می‌کند؛ طوری که ۴ هزار میلیاردتومان ارزش ریالی کل این ۸۰ هزار واحد است و یک هزار میلیارد تومان بابت تامین خدمات شهری هزینه می‌شود.
توصیه‌های معاون ارشد
لطفی‌زاده، معاون وزیر راه‌وشهرسازی به پیمانکاران مسکن‌مهر توصیه کرد: گذشته از هزینه‌ای که جرایم ریالی کم‌کاری برای آنها در پی دارد، تطویل زمان ساخت‌وساز در این پروژه نیز می‌تواند هزینه سربار پیمانکاران را دو چندان کند.
وی در این باره به «دنیای‌اقتصاد» گفت: با گذشت زمان به دلیل نرخ تورم در کشور، هزینه‌‌ها تغییر می‌کند، بنابراین هر چقدر سرعت ساخت‌وساز زیاد باشد، به همان نسبت اثرپذیری کارگاه‌های ساختمانی از تورم و تغییر احتمالی قیمت مصالح و قیمت ساخت کمتر خواهد شد.

    نظرات