بازار آهن همچنان بی رونق

بازار آهن همچنان بی رونق

http://www.bananews.irبازار آهن این روزها نفس‌های آخر خود را در سال‌جاری می‌کشد و همچنان معامله‌گران در این بازار در انتظار سال نو و تغییرات مثبت در سال آینده هستند، از این رو همچنان شاهد رکود همراه با تورم در این بازار هستیم.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) دیروز به علت زمزمه‌های ناشی از رشد نرخ دلار در بازار آزاد، برخی از تجار به علت نگرانی‌های ناشی از افزایش مجدد قیمت‌ها، نسبت به خرید اقدام کردند، اما این شرایط پایدار نیست و با تغییرات پایه ارز در کشور دوباره عقب‌نشینی خواهد کرد.
به گفته رضا شهرستانی، خرید معامله‌گران طی روز‌های پایانی سال‌جاری، به تبع نوسان نرخ دلار به‌صورت مقطعی انجام خواهد شد، اما امیدوارکننده نیست و نمی‌تواند موجب رونق در بازار آهن کشور شود.
وی افزود: بازار آهن هم اکنون دچار رکود است و به‌رغم روند کاهشی قیمت‌ها در برخی از روزها، خریدی صورت نمی‌گیرد.
عضو هیات‌مدیره انجمن تولید‌کنندگان فولاد تصریح کرد: تنها اتفاقی که طی روزهای آتی می‌توان شاهد بود، عرضه تولیدات کارخانه‌های داخلی زیر قیمت بازار آن هم به دلیل تامین نقدینگی است. شهرستانی خاطرنشان کرد: به علت نوسان نرخ دلار، پیش‌بینی‌ها حاکی از نوسان ۱۰ تا۲۰ تومانی آهن تا پایان سال‌جاری است.
به گفته وی، به دلیل در پیش رو بودن روند انتخابات ریاست جمهوری و همچنین کاهش بودجه‌های عمرانی و زیر ساختی در کشور، رکود بازار آهن تا سه ماهه نخست سال آینده نیز تداوم خواهد داشت؛ چراکه سرمایه‌گذاران رغبتی برای سرمایه‌گذاری دراز مدت ندارند. عضو ‌هیات‌‌‌مدیره انجمن تولید‌کنندگان فولاد افزود: افزایش قیمت‌ها نیز متصور نیست، زیرا محصولات زیادی در انبار کارخانه‌های داخلی انباشته شده است و هیچ گونه توازنی میان عرضه و تقاضا وجود ندارد. وی از دولت خواست، در شرایط کنونی که تجار تمایلی به خرید ندارند و به علت انباشت محصولات واحدهای تولیدی در انبارهایشان، صادرات فولاد و محصولات فولادی را آزاد کنند، زیرا بازار داخل کششی برای تقاضای این تولیدات ندارد. شهرستانی تصریح کرد: در شرایط کنونی برای بقای واحدهای تولیدی داخلی و تامین سرمایه در گردش بنگاه‌ها، صادرات را آزاد کنند تا تولید‌کنندگان داخلی بتوانند بازارهای صادراتی خود را حفظ کنند و قدرت رقابت داشته باشند.

    نظرات