افتتاح پیش از موعد دلیل مشکلات برخی از پروژه‌های عمرانی

افتتاح پیش از موعد دلیل مشکلات برخی از پروژه‌های عمرانی

http://www.bananews.ir/مدیرعامل شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک افتتاح پیش از موعد را دلیل مشکلات برخی از پروژه‌های عمرانی اعلام کرد و گفت: د است، گفت: ۹۰ درصد از پروژه‌های عمرانی کشور از سوی این شرکت مورد آزمایش و بررسی قرار می‌گیرد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) کامران رحیم اف در نشستی خبری در پاسخ به پرسش مهر در خصوص اینکه برخی از پروژه ها با وجود نظارت آزمایشگاه با مشکلات ریزش مواجه می شوند، گفت: پروژه های عمرانی در حین انجام پروژه دستخوش تغییرات زیادی می شود زیرا برخی از پروژه ها چندین سال به طول می انجامد بنابراین ممکن است با مشکلاتی مواجه شوند.

وی افزود: برخی از پروژه ها به دلیل کم کاری پیمانکار در طول اجرا با مشکل مواجه می شوند که منجر به خلع پیمانکار می شود اما هیچ پروژه های پس از اجرا و در زمان بهره برداری با مشکلات ریزش مواجه نشده است اما اگر مشکلاتی در پروژه های عمرانی پیش بیاید به دلیل آن است که بنا بر اعلام مسئولان مجبور به افتتاح پروژه‌ها زودتر از موعد مقرر هستیم.

مدیرعامل آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک تصریح کرد: به عنوان نمونه اگر آسفالت برخی از راه‌ها در زمانی کوتاه‌تر از زمان پیش‌بینی شده فرسوده و دچار مشکل می‌شود، دلیل آن آسفالت‌ریزی در فصول نامناسب است اما برای صلاحدید مسئولان اینکار انجام می گیرد که در نتیجه ممکن است کیفیت آسفالت پایین بیاید.

وی با بیان اینکه در سال گذشته ۴۰۳ پروژه آزادراه، بزرگراه و راه اصلی از سوی آزمایشگاه کنترل کیفی شده است، اظهار داشت: در سال گذشته ۱۷۷ پروژه در بخش مسکن، ۲۰ پروژه در بخش راه‌آهن، ۸۰ سد و نیروگاه، ۲۶ فرودگاه و بندر و ۳۴ پروژه عمرانی نفت وگاز توسط آزمایشگاه فنی ومکانیک خاک کنترل کیفی شده است.

 

رحیم اف بااشاره به اینکه بیش از ۲۰۰ شرکت خصوصی در زمینه کنترل کیفی پروژه های عمرانی فعالیت می کنند، افزود: ۹۰ درصد از پروژه‌های عمرانی کشور از سوی این شرکت مورد آزمایش و بررسی قرار می گیرد ضمن آنکه هنوز بخش خصوصی پتانسیل لازم را برای حضور در تمامی پروژه ها ندارد و برای ساماندهی این امر نیاز به چند سال زمان است.

وی با بیان اینکه آزمایشگاه با شرکت در مناقصات این پروژه ها را برنده می شود، بیان کرد: کمیته وحدت رویه در شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک راه اندازی شده است که در این کمیته، نمایندگان سازمان‌های مختلف و آزمایشگاه حضور دارند و از آزمایشگاه‌های بخش خصوصی بازدید می‌ کنند تا معایب آن‌ها شناسایی شده و با کیفیت بیشتری کار کنند.

مدیرعامل آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک با اشاره به اینکه ۱۰۰ درصد پروژه‌های عمرانی دولتی براساس استانداردها اجرایی می شوند، گفت: تمام پروژه‌های عمرانی که با بودجه دولتی احداث می‌شوند با استانداردهای کشور و دیگر استانداردهای بین‌المللی که برای کشور ترجمه شده و در مواردی بومی‌سازی شده‌اند، مطابقت دارد.

رحیم اف بابیان اینکه این آزمایشگاه بصورت در آمد هزینه ای اداره می شود، گفت: این شرکت تنها مجموعه ای در وزارت راه و شهرسازی است که سودده است.

    نظرات