پل سردار، پلی با نوشته‌های یا علی و تزئینات معلق

پل سردار، پلی با نوشته‌های یا علی و تزئینات معلق

http://www.bananews.ir/پل تاریخی سردار یکی از آثار تاریخی شهر زنجان و دارای تزئینات زیبایی است که چشم هر بیننده‌ای را می‌نوازد.
به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) پل تاریخی سردار در محور جنوب غربی حومه شهر زنجان روی رودخانه زنجانرود واقع شده و به سال ۱۳۳۳ هجری قمری توسط ذوالفقار خان اسعد الدوله پسر حسین قلی خان نظام‌العداله ساخته شده است.

ذوالفقار خان اسعد الدوله از متمکنین و متنفذین ولایت خمسه در عهد قاجار بوده که سرکردگی برخی از افواج این ناحیه نیز به وی واگذار شد و به روایتی دیگر در دوره قاجار توسط «حاجیه خانم قمر تاج» نامی ساخته شده است.

*تزئینات معقلی زیبا در حاشیه طاق های پل سردار

پل سردار در میان پل‌های سه گانه‌ای که روی زنجانرود ساخته شده تنها پلی‌ست که دارای تزئینات معقلی زیبا در حاشیه طاق‌ها و چشمه طاق‌ها است، این پل در گذشته به دلیل نزدیکی آن به دروازه جنوبی شهر به پل دروازه قلتوق نیز معروف بوده است.

تاریخ ساخت بنای پل سردار روی بدنه داخلی بزرگ‌ترین طاق و در داخل قاب آجر چینی شده زیبا که ذکر مقدس یاعلی به صورت قرینه آن را دربر گرفته نقش شده است.

درازای پل حدود ۷۹٫۵ متر و ارتفاع آن در بالاترین نقطه از سطح بستر رودخانه حدود ۱۲ متر و عرض آن حدود ۴٫۶ متر است.

 

پل دارای سه دهانه با طاق‌های جناغی‌ست که دهانه میانی از دهانه‌های دیگر بزرگ‌تر است.

در طاق‌ها و بدنه بنا نیز آجرهایی به ابعاد پنج در ۲۵ در ۲۵ سانتیمتر به کار رفته است که سطح گذرگاه پل برای ارتفاع زیاد دهانه میانی، از وسط به دو طرف دارای شیب نسبتا تندی است.

با توجه به بقایای موجود به نظر می‌رسد که بستر رودخانه در محل برپایی پل سنگ‌فرشی داشته که این امر مانع از شسته شدن شالوده پل و بستر رودخانه در زیر پایه‌ها، توسط جریان رودخانه می‌شده است.

*تزیینات کاشی و آجری نمای شرقی از ویژگی‌های پل سردار

از دیگر نکات قابل توجه پل سردار تزیینات کاشی و آجری نمای شرقی آن است که در پل‌های دیگر کمتر مشاهده می‌شود و در ضلع شرقی پل تزییناتی با کاشی بر بالای دهلیزها و نوارهایی از کاشی در اطراف دهانه‌های پل وجود دارد که نوار دهانه وسطی، یک نوار ۲۵ سانتی متری از کاشی و آجر لعاب‌دار است و نوار دهانه‌های جانبی، یک ردیف پنج سانتیمتری از کاشی به رنگ آبی است. در ضلع جنوبی دهانه وسطی، در یک کادر مستطیل شکل، کتیبه‌ای از آجر برجسته وجود دارد که در دو طرف آن، تاریخ ۱۳۳۳ و عبارت «یاعلی» به خط کوفی نوشته شده است.

    نظرات