عملیات اجرایی فاز دوم پروژه قزوین - الموت - تنکابن آغاز می‌شود

عملیات اجرایی فاز دوم پروژه قزوین - الموت - تنکابن آغاز می‌شود

http://www.bananews.ir/وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد: همزمان با پیشرفت ۶۰ درصدی فاز نخست پروژه قزوین-الموت-تنکابن، عملیات اجرایی فاز دوم این پروژه از الموت تا تنکابن به زودی با حضور مقامات عالی رتبه کشوری آغاز می‌شود.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) وزارت راه و شهرسازی گزارش داد: فاز دوم پروژه قزوین-الموت-تنکابن از روستای شهرک تا حدفاصل روستای جورهلوان و جیر سربالان به طول ۵۲ کیلومتر احداث می‌شود و ادامه آن تا کمربندی تنکابن به صورت بهسازی راه موجود ادامه می یابد.
هزینه اجرای فاز دوم پروژه قزوین-الموت-تنکابن ۴۱۱ میلیارد تومان است که مقرر شده است در زمان سه سال توسط قرارگاه خاتم‌الانبیاء اجرا شود. وزارت راه وشهرسازی هزینه اجرای پروژه را از محل فروش سهام شرکت‌های دولتی قابل واگذاری، تامین خواهد کرد.

فاصله قزوین تا تنکابن از طریق پروژه مذکور به طول ۱۴۸ کیلومتر است که ۹۳ کیلومتر آن در استان قزوین و ۵۵ کیلومتر در استان مازندران واقع شده است. این در حالی است که مسافت فعلی قزوین تا تنکابن ۳۳۰ کیلومتر است که با احداث پروژه راه اصلی قزوین-الموت-تنکابن طول مسیر ۱۸۲ کیلومتر کاهش می یابد.

پیشنهاد احداث پروژه راه اصلی قزوین-الموت-تنکابن در سفر مقام معظم رهبری در سال ۱۳۸۲ مطرح و مورد تصویب معظم‌له قرار گرفت و با اعلام موافقتنامه طرح در سال ۱۳۸۵، عملیات اجرایی فاز نخست پروژه از قزوین تا روستای شهرک الموت به طول ۶۲ کیلومتر آغاز شد و هم اکنون ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

احداث این پروژه در حمل ونقل مواد اولیه، نیروی انسانی و محصولات کشاورزی برای منطقه که دارای ظرفیت بالای در کشاورزی، صنعت و گردشگری دارند نقش بسزایی خواهد داشت و با توجه به اینکه منطقه الموت با داشتن بیش از ۹۰ روستا از داشتن راه اصلی مناسب برخوردار نیست با احداث محور فوق مشکل منطقه الموت نیز مرتفع می‌شود.

با احداث پروژه قزوین-الموت-تنکابن ترافیک استان‌های غرب، شمال‌غرب و مرکزی کشور از طریق این جاده به شهرهای شمالی کشور توزیع شده است و علاوه بر توزیع ترافیک کاهش چشمگیری در زمان مصرف سوخت در پی خواهد داشت.

پروژه قزوین-الموت-تنکابن موجب کاهش ۱۸۲ کیلومتر مسیر موجود می‌شود که کاهش مصرف چهار میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر سوخت در سال را در پی دارد.

فاز دوم پروژه قزوین-الموت-تنکابن به طول ۵۲ کیلومتر است که ۲۱ کیلومتر آن در استان مازندران و ۳۱ کیلومتر آن در استان قزوین است. این پروژه دارای ۲۶ دستگاه تونل است که طولانی‌ترین آن ۴۳۰۰ متر طول دارد و عرض پیش بینی شده در این پروژه ۱۱ متر است.

    نظرات