سهمیه ساخت مسکن مهر بنیاد مسکن اعلام شد

سهمیه ساخت مسکن مهر بنیاد مسکن اعلام شد

http://www.bananews.ir/رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: از سهمیه ۳۵۰ هزار واحدی مسکن مهر شهری ۳۱۰ هزار واحد درحال ساخت است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) علیرضا تابش در نشست خبری که به مناسبت سالگرد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برگزار شده بود، با اشاره به شهرهای زیر ۲۵ هزار نفری که مسکن مهر آنها به عهده بنیاد است، گفت: در حال حاضر ۲۱۰ هزار واحد در این شهرها تحویل داده شده که متقاضیان در ۱۷۶ هزار واحد آن مستقر شده‌اند. همچنین ۲۳ هزار واحد آماده افتتاح است و تا پایان سال ساخت بقیه واحدها به پایان می‌رسد.

به گفته تابش ۷۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به ۳۱۰ هزار واحد پرداخت شده که ۵۶۰۰ میلیارد تومان آن را بانک مسکن پرداخت کرده است.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی درباره بخش مسکن روستایی گفت: برای بهسازی و نوسازی مسکن روستایی فعالیت‌های وسیعی انجام شده که می‌توان به بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان عقد قرارداد از سوی بانک‌ها اشاره کرد که از این میزان ۱۰ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان پول به مردم داده شده و کار یک میلیون و ۲۸۹ هزار واحد مسکونی در روستاها پایان یافته است.

وی با تاکید بر بازسازی‌های انجام شده در روستاها، گفت: تاکنون بالغ بر ۲۳۸ هزار واحد در طول دولت نهم و دهم بازسازی شده‌اند و از مقاومت لازم برخوردار هستند.

تابش افزود: این واحدها از آیین‌نامه ۲۸۰۰ که مورد محاسبه و طراحی در کشور است، برخوردار هستند که نتیجه این آیین‌نامه در زلزله‌های رخ داده خود را نشان داد و آسیب جدی به این واحدها وارد نشد.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی سهمیه ابلاغ شده امسال برای ساخت واحدهای روستایی را ۲۵۵ هزار و ۴۰۰ واحد مسکونی اعلام کرد و گفت:‌کلیه تضمین‌های لازم از سوی بانک مرکزی درنظر گرفته شده و از اواخر فروردین ماه وام‌ها از سوی بانک عامل در استان‌ها اعطاء می‌شوند.

 

تسهیلات مسکن روستایی افزایش نمی‌یابد

وی گفت: سقف وام این واحدها همان ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان مشخص شده خواهد بود و فعلا افزایشی در برنامه نداریم اما در صورت افزایش وام برای آن دسته از متقاضیانی که امسال ثبت نام می‌کنند، این افزایش درنظر گرفته می‌شود.

تابش در باره بازسازی مناطق زلزله‌زده که زیر نظر بنیاد مسکن صورت گرفته است، گفت: پس از زلزله آذربایجان شرقی تا پایان زمستان، فاز اول بازسازی واحدها انجام شد.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی افزود:‌ بازسازی‌ها در ۳۰۶ روستا در منطقه آذربایجان شرقی شامل ۹۵۰۰ واحد مسکونی خسارت دیده بالای ۶۰ درصد بود که در حال حاضر بالای ۱۰ هزار واحد ساخته و تکمیل شده است.

وی افزود: برای واحدهای دامی نیز بالای ۱۰ هزار واحد نیز ساخته شده و این برای اولین بار بود که پس از زلزله، معیشت زلزله زدگان در کنار بازسازی‌ها دیده شد.

تابش افزود: بیش از ۱۰ هزار کانکس نیز در این مناطق نصب شد تا مردم برای کسب و کار و انبار محصولات و دام‌ها از آن‌ها استفاده کنند که در مجموع می‌توان گفت بیش از ۳۲ هزار فضا برای مردم ایجاد شد.

آمادگی برای بازسازی ۲۰ هزار واحد زلزله‌زده

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی واحدهای باقیمانده آسیب‌دیده را حدود ۱۷ هزار و ۷۰۰ واحد عنوان و اظهار کرد: بنیاد مسکن برای بازسازی ۲۰ هزار واحد مسکونی آمادگی دارد.

وی درباره واحدهای ساخته شده برای اقشار مستضعف گفت: بنیاد مسکن حدود ۷۰۰۰ تا ۸۰۰۰ واحد را تکمیل کرده و اکنون ۱۶ هزار واحد درحال ساخت دارد که امید می‌رود تا پایان سال ۸۵۰۰ واحد تحویل داده شود.

وی افزود: امسال ساخت حدود ۶۳۵۰ واحد جدید برای اقشار مستضعف آغاز می‌شود.

تابش در بخش عمران روستایی نیز تاکید کرد: بنیاد مسکن طراحی و اجرای طرح‌هایی همچون هادی و طرح‌های روستایی را بر عهده دارد که در بخش طراحی طرح هادی تاکنون ۳۷ هزار و ۷۰۰ روستای بالای ۲۰ خانوار شناسایی شده‌اند که از این تعداد ۲۹ هزار و ۱۵۳ روستا برای این طرح مشخص شدند.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی افزود: باقیمانده این طرح‌ها بالغ بر ۷۰۰۰ روستا هستند که تا پایان برنامه فرصت تکمیل طرح را دارند.

وی با اشاره به برنامه امسال طرح‌ هادی روستایی گفت: این طرح برای ۲۷۵۰ روستا تهیه شده و تاکنون در ۱۳ هزار و ۱۰۰ روستا اجرا شده است.

تابش از برنامه جدید در نظر گرفته شده برای روستاهای با ارزش خبر داد و گفت: از سال گذشته با تفاهم‌نامه‌ای که میان بنیاد مسکن، وزارت راه و شهرسازی و سازمان میراث فرهنگی منعقد شده ۱۲۰ روستا با هدف گردشگری شناسایی شده که این طرح در ۳۰ روستا آغاز شده است.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای آن دسته از مالکانی که قصد ساخت دو واحد همجوار یا دو طبقه‌ای در این روستاها رادارند، گفت: متقاضیان می‌توانند دو وام تسهیلات برای ساخت واحد برای گردشگران درخواست کنند.

وی با بیان اینکه تاکنون دو میلیون و ۶۹۶ هزار واحد روستایی سنددار شده‌ است، گفت:‌ در برنامه امسال ۱۶۰ هزار واحد دیگر برای سنددار شدن در نظر گرفته شده است.

    نظرات