نفع مسکن ویژه در تهرانسر چیست؟

نفع مسکن ویژه در تهرانسر چیست؟

http://www.bananews.ir/بازار خرید و فروش و همچنین بازار رهن و اجاره واحدهای مسکونی در اغلب مناطق تهران با کمترین یا بهتر است گفته شود بدون هیچ حاشیه خبری این روزها را طی می‌کند؛ چراکه هنوز متقاضیان وارد بازار مسکن نشده‌اند و از طرف دیگر مالکان هم تصمیم جدیدی برای قیمت گذاری واحدهای شان به منظور فروش یا اجاره نگرفته‌اند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) بازار معاملات مسکن در منطقه «تهرانسر» هم جزو محله‌هایی است که از هفدهم فروردین ماه جاری تا به امروز طبق گفته مشاوران املاک فعال در این منطقه، رکود و بی‌رونقی را تجربه می‌کند.
با توجه به تفاسیر عده‌ای از بنگاهداران در تهرانسر، حال و روز بازار خرید و اجاره، نشان دهنده این مساله است که هنوز خریداری پا به بازار نگذاشته است؛ اما حضور بسیار کمرنگ مستاجران را نیز در بازار می‌توان حس کرد.
از سوی دیگر مالکان در قالب موجر یا فروشنده همچنان هیچ اقدامی برای تغییر قیمت‌های پیشنهادی خود نکرده‌اند.
قیمت‌های پیشنهادی فروش یا اجاره فعلی در بازار مسکن تهرانسر بر اساس شنیده‌ها مربوط به آخرین قیمت‌های اعلام شده در سال گذشته است.
یکی از فعالان بازار مسکن در تهرانسر درباره وضعیت فعلی و قیمت واحدهای نوساز به «دنیای اقتصاد» گفت: اکنون بازه قیمت هر متر مربع واحدهای مسکونی نوساز در تهرانسر بین ۳ میلیون تا ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان از سوی مالکان عنوان می‌شود.
وی در ادامه افزود: بیشترین قیمت‌های پیشنهادی مربوط به واحدهایی است که از امکانات کامل و در بهترین موقعیت قرار گرفته‌اند و کمترین قیمت‌های پیشنهادی فروش به واحدهای ضعیف‌تر اختصاص دارد.
قربانی خانی در رابطه با متراژ مورد علاقه خریداران و همچنین در رابطه با میزان حداکثر بودجه خریداران تاکید کرد: در حال حاضر واحدهای ۶۰ تا ۷۰ متری بیشتر مورد انتخاب خریداران است و این دسته از متقاضیان با بودجه‌ای بین ۱۶۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان با کمک وام قصد خرید دارند.
این مشاور املاک خاطرنشان کرد: قیمت‌های فعلی که در فایل بنگاه‌های املاک ذکر شده است همان نرخ‌های پارسال است که هنوز مالکان برای تغییر آنها مراجعه نکرده‌اند.
همچنین بنگاهدار دیگری در رابطه با این موضوع به «دنیای‌اقتصاد» گفت: بیشترین قیمت‌های پیشنهادی فروش مربوط به واحدهایی با کوچک‌ترین متراژها است.
شیخانی علاوه براین تصریح کرد: بازار خرید و فروش و اجاره در تهرانسر الان راکد است در صورتی که به مستاجران پیشنهاد داده می‌شود تا قبل از خرداد ماه برای تمدید یا جابه‌جایی اقدام کنند.
با وجود چنین شرایط حاکمی در بازار مسکن منطقه تهرانسر، شرایط خرید مسکن ویژه در منطقه تهرانسر به عنوان یک فرصت مناسب برای خریداران از لحاظ صرفه اقتصادی از نظر عده‌ای از کارشناسان برآورد می‌شود زیرا متقاضیان مسکن ویژه در منطقه تهرانسر برای پیش خرید یک واحد حداقل ۱۰۰ متری باید ۱۰۰ میلیون تومان در طول یکسال به دولت پرداخت کنند و بعد از تحویل واحد مسکونی شان، طی ۱۵ سال ماهانه یک میلیون تومان اقساط پرداخت کنند. یعنی در کل حدود ۲۰۰ میلیون تومان برای خرید یک واحد ۱۰۰ متری خریداران باید هزینه کنند.
صرفه اقتصادی واحدهای مسکن ویژه از یک سو به قیمت متری آنها مربوط می‌شود؛ چراکه همانطور که اشاره شد قیمت واحدهای نوساز در تهرانسر بین ۳ میلیون تا ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تعیین شده، اما ارزش هر متر مربع مسکن ویژه از سوی دولت ۲ میلیون تا ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است.
از طرف دیگر رهن واحدی نوساز با متراژ بین ۸۰ تا ۱۰۰ متر مربع در تهرانسر حدود ۳۰ تا ۶۰ میلیون تومان از نظر مشاوران املاک ارزش گذاری می‌شود. (البته ناگفته نماند که تنوع قیمتی به نوع امکانات، درجه کیفیت واحد و موقعیت قرارگیری ملک بستگی دارد. )
بنابراین متقاضیان مسکن ویژه با پرداخت ۱۰۰ میلیون تومان و تحویل واحدشان بلافاصله می‌توانند واحد خود را با نرخ‌های اعلام شده با شرایط رهن کامل به مستاجر تحویل دهند تا از این طریق بخشی از اقساط باقی‌مانده خود یا بدهی قسط اول پیش خریدشان را تامین کنند.

 

    نظرات