پایان تولیدات نیمه تمام مسکن مهر تا پایان سال /اعلام افزایش قیمت بلیت براساس مصوبات

پایان تولیدات نیمه تمام مسکن مهر تا پایان سال /اعلام افزایش قیمت بلیت براساس مصوبات

http://www.bananews.ir/وزیر راه و شهرسازی با تسلیت به مردم زلزله زده بوشهر گفت: از لحظه اول وقوع زلزله، همکاران ما در وزارت راه و شهرسازی در این شهر مستقر شدند و به دلیل ریزش کوه همه امکانات آواربرداری و باز شدن جاده‌ها در حال انجام است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir)، علی نیکزاد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: هر ساله پیش از دولت نهم و دهم سالی ۱۸ الی ۲۰ هزار واحد توسط بنیاد مسکن مقاوم سازی می شد که در این دو دولت گفته شد سالانه ۲۰۰ هزار واحد در مقاوم سازی شوند که در عرض کمتر از هشت سال تعداد دو میلیون و ۱۲۰ هزار واحد مقاوم سازی، کپرنشینی و بازسازی زلزله‌های مختلف همچون آذربایجان، جنوب کرمان و ... شد.

وی افزود: از تعداد یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد تمام شده، ۶۰۰ هزار واحد نیمه تمام است که در بازدیدهای پس از زلزله آذربایجان شرقی دیده شد که در فاصله ۵۰ متری خانه‌ها، واحدهای مسکونی که مقاوم سازی شده بودند، خسارت جانی و مالی نداشتند اما در همین فاصله واحدهایی که مقاوم سازی نشده بودند، خسارت مالی و جانی زیادی داشتند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به زلزله بوشهر گفت: دولت و وزارت راه و شهرسازی با همکاری بنیاد مسکن بازسازی این مناطق زلزله زده را با اسکان، امداد و نجات ادامه می‌دهد.

نیکزاد با اشاره به بازسازی آذربایجان شرقی در عرض ۹۰ روز گفت: بالغ بر ۳۰ هزار واحد اعم از کانکس، واحدهای دائمی ۶۰ متری برای اسکان و واحدهایی برای دامها در نظر گرفته شد.

وی تاکید کرد: ادامه بازسازی و مقاوم سازی‌ها ۶۰۰ هزار واحد روستایی نیمه تمام در برنامه است که ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار واحد تا پایان امسال تمام میشود.

 

**تحقق پیش بینی ۶۰ میلیون جابه‌جایی در نوروز

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به پایان سفرهای نوروزی گفت: پیش از سال نو پیش‌بینی ۶۰ میلیون جابه‌جایی با قطار، هواپیما و حمل و نقل جادهای صورت گرفت که این سفرها از طریق شناورها، هواپیما، قطار و در جاده به ۶۱ میلیون سفر رسید.

نیکزاد افزود: در حالی که برخی جابه‌جایی‌ها نیز با خودروهای سواری صورت گرفته این آمار به تعداد ۱۳۸ میلیون جابه‌جایی رسید.

وی درباره افزایش نرخ بلیت‌ها گفت: هر ساله از ۲۴ اسفند تا ۱۶ فروردین ۲۰ درصد به قیمت بلیت اتوبوس افزوده می‌شود و پس از این مدت به حالت اولیه برمی گردد که در این باره رییس سازمان راهداری توضیحاتی ارائه کرده است.

وزیر راه و شهرسازی افزود: اما اگر تصمیمی برای افزایش قیمت بلیت گرفته شود ارتباطی به افزایش قیمت در نوروز ندارد و براساس مصوبات اعلام می‌شود.

** حماسه اقتصادی پیش نیاز حماسه سیاسی است

نیکزاد دیدگاه خود در سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی این گونه عنوان کرد که حماسه اقتصادی پیش نیاز حماسه سیاسی است و اگر بتوانیم در آنچه که تکلیف است تلاش کنیم رفاه، آسایش و امنیت برای مردم براساس فرمایشات مقام معظم رهبری حماسه سیاسی خلق خواهیم کرد.

وی برنامه‌های بخش مسکن در سال جاری را بیان کرد و گفت: تولیدات نیمه تمام مسکن مهر تا پایان سال به اتمام میرسد و همچنین بازسازی مناطق زلزله زده و مقاوم سازی مسکن روستایی تمام می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی افزود: در بخش مسکن روستایی یک میلیون و ۲۵۰ هزار واحد مقاوم سازی شدند که از این تعداد یک میلیون و ۵۰ هزار واحد در شهرها، ۵۲۰ هزار واحد در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر، ۱۵۰ هزار واحد در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر و ۵۰ هزار واحد در بافت فرسوده و ۳۳۰ هزار واحد در شهرهای جدید انجام شده که مقاوم سازی ۲۰۰ هزار واحد در مسکن روستایی نیز در دستور کار است.

نیکزاد برنامه‌های حمل و نقل کشور را به توسعه ناوگانهای حمل ونقل، توسعه واگنهای باری و مسافری، بازسازی و نوسازی وسایل نقلیه مسافری و باری همچون اتوبوس، کامیون و تریلر و توسعه شناورهای دریایی عنوان کرد.

وی درباره توسعه در بخش سخت افزار گفت: سال گذشته ۷۰۰۰ کیلومتر انواع راه و راه‌آهن اعم از بزرگراه، آزادراه، راه اصلی ، فرعی و روستایی ساختیم که امسال ۱۵ هزار و ۳۲۳ کیلومتر در دستور کار داریم.

وزیر راه و شهرسازی افزود: توسعه راه‌های اصلی راه‌آهن و بالا بردن ظرفیتهای زیرساختی در مدلهای حمل و نقل است و در سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی می خواهیم با نوآوری تاثیری در کار، با توجه به این که در ماه‌های پایانی دولت هستیم پرشتاب‌تر در روزهای اول و با تاکید بر این شعار، کارها را در دستور کار قرار دهیم.

نیکزاد درباره آمار منتشر شده سال ۹۰ از وضعیت خانه‌ها گفت: سال ۹۱ اعلام شد ۲۱٫۶ خانه در کشور و ۲۱٫۲ خانوار در کشور داریم که برای اولین بار بعد از ۶۰ سال تعداد خانه‌ها بیش از خانوار در کشور است.

**تاکید براخذ مالیات بر خانه‌های خالی

وی با اشاره به این که در ابتدای دولت ۱٫۵ میلیون خانه کم داشتیم و اکنون ۴۰۰ هزار خانه اضافه داریم افزود: در این زمینه دولت و بخشهای دیگر همه با هم تلاش کرده‌اند.

وزیر راه و شهرسازی گفت: هدف این است که برای جوانان خانه‌هایی ابتدایی و متوسط در استانهای بزرگ و کوچک درنظر گرفته شود اما دلیل محقق نشدن کامل این کار این است که تولید واحدها در دست کسانی است که می خواهند کار اقتصادی کنند و مسکن به عنوان کالای اقتصادی نمی‌نگرنند. بر همین اساس مالیات بر خانه‌های خالی و مالیات در معاملات مکرر تاکید می‌شود.

نیکزاد با اشاره به تحویل واحدهای مسکن در استانهای کشور به ویژه استان تهران، گفت: در شهر جدید پردیس ۹۰ هزار واحد آغاز به کار کرده که اکنون در حال سفت کاری است، شهر جدید پرند با آغاز ۹۵ هزار واحد و تحویل هر ماه ۱۰ هزار واحد، هشتگرد با ساخت ۴۵ هزار واحد و آماده بودن ۱۰ هزار واحد و شهر اندیشه با ساخت ۳۰۰۰ واحد در حال انجام است.

وی تصریح کرد: در کنار همه این ساخت و سازها شهرداری تهران آماری از ۲۲ ماه گذشته مبنی بر صدور پروانه ساخت اعلام کرده که این واحدها نیز اکنون درحال ساخت است و در کنار ساخت و سازهای مسکن مهر در کوچهها و خیابانها ساخت وسازهای زیادی انجام میشود.

    نظرات