اظهارات نیکزاد درباره میزان تقاضای مسکن و کنترل سوداگری

اظهارات نیکزاد درباره میزان تقاضای مسکن و کنترل سوداگری

http://www.bananews.ir/وزیر راه و شهرسازی بر تصویب و اجرای قوانین مربوط به مالیات بر خانه‌های خالی از سکنه و معاملات مکرر همانند سایر کشورها برای کنترل سوداگری تاکید کرد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) علی نیکزاد با اشاره به پیشی گرفتن تعداد واحد‌های مسکونی از تعداد خانوارها، اظهار کرد: در سال ۱۳۸۵ تعداد واحد‌های مسکونی ۱٫۵ میلیون کمتر از واحد‌های مسکونی بود در حالی که بر اساس آمارها بر اساس سرشماری ۱۳۹۰ نیز ۲۱ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور موجود است که ۲۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تعداد خانوار در کشور گزارش شده است.

وی ساخت طرح مسکن مهر را اسلامی و انقلابی دانست و تصریح کرد: آمارها نشان می‌دهد ۴۰۰ هزار واحد مسکونی بیش از تعداد خانوار در ایران است اما این به معنی این نیست که هر ایرانی یک خانه دارد چرا که برخی شاید چند واحد مسکونی و برخی هم خانه‌ای نداشته باشند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) نیکزاد افزود: صدور ۴۰۰ هزار پروانه ساخت توسط شهرداری در تهران و ۴۵۰ هزار واحد مسکونی در حال ساخت نشان می‌دهد که به هر حال سوداگری در بازار مسکن وجود دارد و برخی از این راه سودهای کلانی می‌برند که باید راهکارهای قانونی ر این زمینه در نظر گرفته شود.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در دولت‌ نهم و دهم بیش از چهار میلیون واحد مسکونی در حال ساخت است که دو میلیون و ۶۵۰ هزار واحد مسکونی به متقاضیان تحویل داده شده است و یک میلیون و ۲۵۰ هزار واحد مسکونی امسال به اتمام و به بهره‌برداری می‌رسد.

روند کاهشی تقاضای مسکن

وی تصریح کرد: دولت دهم زمانی را پشت سر می‌گذراند که پرمتقاضی‌ترین زمان برای مسکن است و از این به بعد تعداد ازدواج‌ها و به تبع آن متقاضیان مسکن کاهش می‌یابد.

نیکزاد افزود: بسیاری از کارشناسان زمانی که در سال ۸۴ عنوان شد سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی باید احداث و نوسازی شود به این موضوع خندیدند اما در حال حاضر آمارها حاکی از این است که دو میلیون و ۱۲۰ هزار واحد مسکونی در روستاها ، کپرنشین‌ها، بازسازی و مقاوم سازی شده است.

 

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اجرای فرمان حضرت امام و اجرای اصول ۳، ۳۱ و ۴۳ قانون اساسی، گفت: مشکل مسکن باید حل شود چرا که بر اساس ماده ۶ قانون ساماندهی و حمایت از عرضه و تولید مسکن که به تصویب مجلس رسیده است به صراحت اعلام کرده که باید زمین‌های دولتی به صورت رایگان در اختیار ساخت‌و ساز قرار گیرد.

وی ادامه داد: بارها این مطالب عنوان شده که مسکن موتور محرکه اقتصاد است و ۱۳۰ فرصت شغلی مستقیم با بخش مسکن در ارتباط است اما من به صراحت می‌گویم که مسکن موجب تحکیم بنیان خانواده می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به برخی انتقادات در خصوص اینکه "مسکن مهر را سیاسی یا غیر کارشناسی تلقی می‌کنند"، توضیح داد: اجرای مسکن مهر که شامل اعطای زمین رایگان و تسهیلات قرض‌الحسنه است، اجرای ماده ۶ قانون ساماندهی و حمایت از عرضه مسکن و اصول قانون اساسی و فرمان حضرت امام (ره) است و کاری اسلامی و انقلابی است که در هیچ دولتی به این میزان در سال، مسکن ساخته نشده است.

نیکزاد اظهار کرد: امام راحل در حساب ۱۰۰ به صراحت فرموده است: "برای مستضعفان خانه بسازید و زمین‌های بنیاد در اختیار ساخت باشد".

    نظرات