جلسه حق مسکن و خواربار کارگران تشکیل می‌شود؟

جلسه حق مسکن و خواربار کارگران تشکیل می‌شود؟

http://www.bananews.ir/در حالی که قرار بود جلسه سرنوشت‌ساز بررسی افزایش حق مسکن و خواربار کارگران در هفته آخر اردییبهشت ماه برگزار شود، این اتفاق عملا نیفتاد تا وعده‌های داده شده به کارگران همچنان محقق نشده باقی بمانند.

پس از آنکه افزایش ۲۵ درصدی دستمزد کارگران در سال ۹۲ به تصویب شورای عالی کار در آخرین جلسه رسید و دستمزد کارگران به ۴۸۷ هزار تومان افزایش یافت، جامعه کارگری مخالفت خود را با چنین تصمیمی اعلام و به دلیل آنچه که افزایش هزینه‌های زندگی و فشار تورم بر خانوارهای کارگری عنوان می‌شد به دیوان عدالت شکایت کرد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) در پی شکایت کارگران به دیوان عدالت و اعلام موضع تشکلهای کارگری، موضوع افزایش دستمزد کارگران یکبار دیگر مطرح شد و جامعه کارگری را به افزایش پایه حقوق خود امیدوارتر کرد.

طرح پیشنهاد افزایش حق مسکن و خواربار کارگران موجب شد تا تشکلهای کارگری کماکان بر موضع خود پافشاری کنند به نحوی که پیگیری نمایندگان کارگران در جلسه شورای عالی کار و درخواست از وزیر برای طرح این پیشنهاد در هیات وزیران سرانجام اعلام حمایت رییس جمهوری را در پی داشت.

با موافقت رییس جمهوری و نظر مساعد وزارت کار، پرونده دستمزد کارگران که سال قبل بسته شده بود، به مرحله تازه‌ای وارد شد و سناریورهای مختلفی برای تعیین ارقام افزایش حق مسکن و میزان خواربار کارگران روی میز شورای عالی کار قرار گرفت.

در حالی که برابر قانون، شورای عالی کار موظف است تا ماهانه حداقل یک جلسه رسمی داشته باشد اما گزارشها حاکی از آن بود که با گذشت بیش از ۵۰ روز از سال هیچ جلسه‌ای تشکیل نشده و این امر نشست بررسی افزایش حق مسکن و خواربار کارگران را در هاله ای از ابهام برد.

در پی نامه نگاری نمایندگان کارگران در شورای عالی کار به وزیر کار و در خواست تشکیل هر چه سریعتر جلسه شورا، وزیر کار از تشکیل جلسه فوق‌العاده‌ای برای بررسی افزایش حق مسکن و خواربار کارگران در هفته آخر اردیبهشت ماه خبر داد و به این ترتیب همه نگاه‌ها را به جلسه سرنوشت ساز شورای عالی کار معطوف کرد.

به گزارش ایسنا، در حالی که شمارش معکوس برای تشکیل جلسه وعده داده شده به کارگران رو به پایان بود، ناگهان خبر لغو جلسه و موکول شدن آن به هفته اول خردادماه، جامعه کارگری در انتظار را در شوک دیگری فرو برد.

 

اما دلیل برگزار نشدن جلسه شورای عالی کار چه بود؟

یک فعال کارگری در گفت‌وگو با ایسنا، در توضیح این امر گفت: وقتی دبیرخانه شورای عالی کار به صورت مستمر در طول سال فعالیت نداشته باشد و ممکن است چنین ضعفهایی به ایجاد و تنشها میان طرفین منجر شود و همین امر تاثیر منفی در بازار کار و تولید می گذارد.

به اعتقاد وی دلیل برگزار نشدن جلسه شورای عالی کار این است که دولت نتوانسته کارفرمایان را راضی کند و کارفرمایان هم زیربار پرداخت بیشتر نرفته‌اند.

حمید حاج اسماعیلی می‌گوید: اگر کارفرمایان به تنهایی این بار را به دوش بگیرند قطعا نمی پذیرند زیرا شرایط موجود به گونه ای نیست که توان پرداخت دستمزدی بیش از این را داشته باشند از طرفی دولت هم باید از وظیفه قانونی خود که در قانون کار و قانون اساسی به آن اشاره شده، تبعیت کند و این نگرش که مسوولیتش تنها در قبال کارمندان است و کارگران ارتباطی به مجموعه دولت ندارند باید اصلاح شود.

در همین حال سخنگوی کانون عالی انجمنهای صنفی کارگران کشور از تلاش برای دیدار نمایندگان کارگری با وزیر کار خبر داد و گفت: در پی برگزار نشدن جلسه بررسی افزایش حق مسکن و خواربار کارگران، تشکلهای کارگری به این نتیجه رسیدند که به طور حضوری با شخص وزیر ملاقات داشته باشند لذا روز گذشته به ساختمان وزارتخانه مراجعه کردیم تا موضوع را از نزدیک با وی در میان بگذاریم که متاسفانه موفق به دیدار و مذاکره نشدیم.

هادی ابوی می گوید: بر اساس قانون، وزارت کار رابط بین کارگر و کارفرما است ولی وقتی تحرکی از سوی وزارتخانه برای برقراری این ارتباط دیده نمی‌شود طبیعی است که این طور احساس کنیم که وزارت کار علاقه‌ای به تشکیل هرچه سریعتر جلسه ندارد.

وی می افزاید: بارها و بارها با ارسال نامه درخواست کردیم که به عنوان جامعه هدف و یکی از شرکای اجتماعی آماده ارائه پیشنهادات خود هستیم ولی توجهی به آن نشده است.

از نگاه سخنگوی کانون عالی انجمنهای صنفی کارگران کشور وعده تشکیل جلسه بررسی افزایش خوار بار و حق مسکن کارگران تنها به جهت کاهش فشارها از سوی جامعه کارگری بوده در حالی که شایسته نیست وزارت کار قول مساعد بدهد و زمان تعیین کند اما جلسه تشکیل نشود.

هرچند که موضوع لغو جلسه بررسی حق مسکن و خواربار کارگران با اظهارات متفاوت فعالان جامعه کارگری و بعضا گلایه‌هایی همراه بوده است ولی شایسته است به منظور بهره وری بیشتر در حوزه کار و تولید، اگر نسبت به برگزاری نشست بررسی حق مسکن و خواربار کارگران صراحتا سخن گفته می‌شود، این حرف در حد یک وعده نماند.

نمایندگان کارگران در شورای عالی کار پیشتر از وزیر کار خواسته بودند تا هرچه سریعتر نسبت به جلسه بررسی افزایش حق مسکن و خواربار کارگران اقدام کند و بر همین اساس وزیر کار طی هفته‌های اخیر از برگزاری این جلسه در آخرین هفته اردیبهشت ماه خبر داده بود که با پایان اردیبهشت ماه و با توجه به لغو جلسه و موکول شدن آن به هفته اول خردادماه، باید منتظر ماند و دید که آیا هفته آینده تلاش نمایندگان کارگری در شورای عالی کار به نتیجه می رسد؟

    نظرات