ساخت مسکن ارزان‌تر از خرید تمام می‌شود

ساخت مسکن ارزان‌تر از خرید تمام می‌شود

www.BanaNews.irمدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های مسکن فرهنگیان استان تهران معتقد است که ۸۰ درصد بهای مسکن را تسهیلات بانکی پوشش می‌دهد و بر این اساس دولت باید در شرایط کنونی موضوع افزایش وام خرید مسکن را در دستور کار خود قرار بدهد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) علی تدین به خبرنگار تعاون و اشتغال ایسنا، گفت: سالهای سال است که وام خرید مسکن افزایشی نداشته و در همان حد باقی مانده است در حالی که به طور معمول ۸۰ درصد قیمت مسکن را وام و تسهیلات بانکی پوشش می دهد.

وی با بیان اینکه وقتی قدرت خرید مردم کم می‌شود افراد بیشتر متضرر می‌شوند، ادامه داد: متقاضیانی که درآمد کمی دارند ناچار به وام خرید روی می‌آورند که البته کمک چندانی به خانه‌دار شدن آنها نمی‌کند ولی به نظر می‌رسد که باید وام خرید را با توجه به سیاست‌های بانک مرکزی که تورم زا هم نباشد افزایش بدهیم تا مردم بتوانند از این تسهیلات بهره‌برداری کنند.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های مسکن فرهنگیان تهران در ادامه گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه ساخت مسکن بهتر و ارزان‌تر از خرید مسکن تمام می‌شود، افزود: این طرح در رونق اقتصاد کشور موثر است و مالک یا سازنده ملک هم در پایان وام ساخت را پس می دهد یا ملکش را می فروشد.

وی گفت: البته ساخت مسکن برای سازندگان سود خوبی دارد و اگر برای متقاضی بسازد دستمزد یا واحدی را برمی‌دارد ولی اگر افراد تجربه در ساخت خانه داشته باشند و دست به کار شوند می‌توانند این سود را نصیب خود کنند.

به گفته تدین روند ساخت مسکن بیشتر مشارکتی و تحت شرایطی از قبیل داشتن زمین و سرمایه است؛ مثلا یک بساز بفروش با فردی که زمین دارد قراردادی منعقد می‌کند و بسته به منطقه قرار گرفتن زمین و متراژ آن، قیمت تعیین و کار ساخت شروع می‌شود.

وی ادامه داد: روند دریافت وام ساخت هم به این طریق است که معمولا وام ساخت را مالک می‌گیرد مگر آنکه در قرارداد بین مالک و سازنده قید شده باشد که بخشی از ملک به نام سازنده شود که در آن صورت هر دو مالک خواهند بود و وام به نام هر دو ثبت خواهد شد.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های مسکن فرهنگیان استان تهران در پایان افزایش وام ساخت مسکن را اقدامی موثر در جهت خانه دار شدن مردم دانست و گفت: در صورتی که وام ساخت مسکن افزایش یابد مشاغل متعددی به کار گرفته می‌شوند و این امر به ایجاد اشتغال و جذب افراد جویای کار کمک می‌کند.

    نظرات