نحوه و میزان اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه اجاره مسکن برای اسکان موقت تعیین شد

نحوه و میزان اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه اجاره مسکن برای اسکان موقت تعیین شد

http://www.bananews.ir/با تصویب دولت، آیین‌نامه اجرایی نحوه اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه اجاره مسکن برای اسکان موقت تعیین شد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir)، هیأت وزیران بنا به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی و به استناد ماده «۱۲» قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن - مصوب ۱۳۸۷ - آیین‌نامه اجرایی نحوه اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه اجاره مسکن برای اسکان موقت را تصویب کرد.

بر این اساس، منابع لازم برای پرداخت تسهیلات از محل منابع قرض‌الحسنه بانک‌ها و میزان آن در ابتدای هر سال در قالب سهمیه مشخص توسط وزیران عضو کمیسیون اقتصاد هیأت دولت تعیین می‌شود.

مسئولیت تایید وقوع ملک در محدوده بافت فرسوده شهری و معرفی متقاضیان به بانک‌های عامل با شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران است.

تسهیلات با شرایط قرض‌الحسنه به منظور اجاره مسکن اسکان موقت از طریق بانک‌های عامل به صورت یکجا قابل پرداخت بوده و بازپرداخت آن به صورت یکجا و در انتهای قرارداد تسهیلات است.

همچنین تسهیلات به مالکان در عرصه‌های با حداقل ۱۲۰ متر مربع تجمیعی واقع در محدوده مصوب بافت‌های فرسوده شهری قابل پرداخت است.

بر اساس این مصوبه، تسهیلات برای هر واحد مسکونی در تهران مبلغ یکصد و بیست میلیون ریال، در کلانشهرها تا مبلغ هشتاد میلیون ریال، در مراکز استان تا مبلغ هفتاد میلیون ریال و در سایر شهرها تا مبلغ چهل میلیون ریال تعیین می شود.

تضمین تسهیلات، ترهین سند شش دانگ ثبتی نزد بانک های عامل پرداخت کننده تسهیلات ساخت و اخذ تاییدیه از بانک مذکور مبنی بر عدم فک رهن برای بانک عامل پرداخت کننده تسهیلات است.

بر این اساس، ترتیبات پرداخت تسهیلات شامل ارائه مدارک توسط متقاضیان به شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران یا نماینده آن شامل درخواست کتبی، اسناد مربوط به تجمیع زمین همراه با کروکی ملک موردنظر، پروانه ساخت، اجاره نامه، مدارک شناسایی مستاجر (شناسنامه و کارت ملی)، بررسی مدارک توسط شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران یا نماینده آن به لحاظ واقع شدن ملک در محدوده مصوب بافت های فرسوده شهری و اعلام به متقاضی در صورت عدم تایید و معرفی به بانک عامل در صورت تایید، بررسی اسناد و مدارک متقاضی توسط بانک عامل ظرف یک هفته پس از دریافت معرفی نامه و اعلام به متقاضی و شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران یا نماینده آن، خروج درخواست مذکور از دستور کار بانک عامل در صورتی که متقاضی ظرف یک ماه پس از معرفی به بانک عامل اقدام لازم برای استفاده از تسهیلات را معمول کنند و معرفی متقاضیان دیگر توسط شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران یا نماینده آن به عنوان جایگزین به بانک عامل و انعقاد قرارداد میان بانک عامل و متقاضی برای پرداخت تسهیلات ودیعه اسکان موقت است.

همچنین، هرگونه تغییر در شرایط این ماده بنا به پیشنهاد مشترک وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به تصویب وزیران عضو کمیسون اقتصاد هیأت دولت می‌رسد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، این مصوبه از سوی اسحاق جهانگیری - معاون اول رئیس‌جمهور - برای اجرا ابلاغ شده است.

    نظرات