شهرهای جدید با امکانات قدیمی/ ساخت مسکن مهر در شهرهای جدید اشتباه بود

گستردگی شهرهای جدید که با طرح مسکن مهر در دستور کار وزارت مسکن و شهرسازی قرار گرفته است، این روزها با مشکلاتی در تامین نیازهای خدماتی و رفاهی روبرو است و متقاضیان کمی برای سکونت دارد.به گزارش خبرنگار مهر، هم اکنون در  کشور ۲۱ شهر جدید وجود دارد که تنها برخی از آنها شناخته شده بوده و دارای حداقل امکانات هستند. باوجودی که اغلب این شهرها با صرف هزینه های زیاد ساخته شده‌اند اما متقاضیان به نسبت ظرفیت پیش بینی شده در این شهرها سکونت ندارند.

براساس آخرین آماری که از تعداد سکنه شهرهای جدید در خرداد ماه امسال منتشر شده است، شهر جدید هشتگرد که به تازگی یکهزار واحد مسکن مهر توسط رئیس جمهور درآن افتتاح شده است تا خرداد ماه امسال ۴۵ هزار نفر جمعیت در آن ساکن شده بوده اند که در برنامه چهارم این رقم یکصد هزار نفر پیش بینی شده بود. در واقع سکونت در این شهر ۵۵ هزار نفر از برنامه چهارم عقب تر است.

این وضعیت برای دیگر شهرهای جدید هم وجود دارد، به طوری‌که سکونت در شهر جدید پردیس ۵۵ هزار نفر و شهر جدید اندیشه نیز ۲۵۰۰ نفر از برنامه چهارم عقب تر است.

پرند؛ همچنان بدون امکانات اولیه

اما بیشترین مشکل سکونت در شهرهای جدید اطراف تهران متعلق به پرند است؛ این شهر که تاپایان برنامه چهارم باید سکونت گاه ۵۰ هزار نفر می شد در خردادماه سالجاری تنها ۱۵ هزار نفر در آن ساکن شده بودند که به نظر می رسد نبود امکانات اولیه مانند آب برق و گاز در کنار دیگر مراکز درمانی و آموزشی مورد نیاز مردم، هنوز نیز تمایل زیادی برای سکونت در این شهر جدید را بوجود نیاورده است.

بهارستان، پولادشهر و مجلسی هم که جزو شهرهای جدید استان اصفهان به شمار می روند با این مشکلات روبرو هستند. در این شهرها هم نبود امکانات اولیه از جمله حمل و نقل از مواردی است که استقبال کمتری را برای سکونت در این شهرها بوجود آورده است.

براساس آخرین آمار، شهر جدید بهارستان ۳۰ هزار نفر، پولادشهر ۱۸ هزار نفر و مجلسی ۲۶ هزار نفر با برنامه چهارم فاصله دارد که البته وضعیت شهر جدید پولادشهر بهتر است و شرایط منطقه ای این شهر تمایل بیشتری را برای سکونت بوجود آورده است.

در دیگر شهرها هم وضعیت به همین منوال ادامه دارد. شهرهای جدید گلبهار و بینالود که در اطراف شهر مشهد قرار دارند هرکدام به ترتیب ۲۸ هزار نفر و ۶ هزار نفر از برنامه چهارم عقب تر است به طوریکه براساس برنامه چهارم باید در شهر جدید گلبهار ۴۰ هزار نفر و دربینالود ۱۰ هزار نفر ساکن می شدند.

شهر جدید صدرا در شیراز و سهند در تبریز هم چنین شرایطی را دارند و در این شهرهای جدید تاکنون حدود ۲۱ هزار و ۱۶ هزار نفر ساکن شدند که به ترتیب ۲۴ هزار و ۲۹ هزار نفر با برنامه چهارم  فاصله دارد، این در حالی است که ظرفیت جمعیت پذیری این شهرها ۲۰۰ هزار و ۱۰۰ هزار نفر عنوان شده است.

همچنین براساس این گزارش شهر جدید مهاجران در اراک حدود ۱۴ هزار نفر و شهر جدید عالیشهر در اهواز حدود ۱۲ هزار نفر از برنامه چهارم عقب تر هستند که در این شهرها هم پیش بینی جمعیتی براساس برنامه چهارم ۳۰ هزار نفر و ۲۵ هزار نفر بود.همچنین ظرفیت جمعیت پذیری این شهر های جدید براساس مصوبات شورا ۶۰ هزار  و ۱۰۰ هزار نفر اعلام شده است.

البته این موضوع که دولت چقدر توانسته به برنامه های خود درزمینه ایجاد فضاهای تفریحی، آموزشی، خدماتی ودرمانی در هریک از این شهرها عمل کند، چندان مشخص نیست اما عدم تمایل مردم به سکونت در شهرهای جدید برهانی است که تنها علت آن شرایط نامناسب زندگی و حمل و نقل آسان است.

ساخت مسکن مهر در شهرهای جدید اشتباه بود

محمد پورشیرازی کارشناس بخش مسکن در گفتگو با مهر آغاز پروژه ساخت شهرهای جدید را از سال ۱۳۴۹ عنوان کرد و گفت: اولین بار نیروی هوایی خانه هایی را در خیابان افسریه کنونی برای کارمندان خود ساخت و پس از آن در سال ۱۳۵۳ دولت ساخت واحدهای مسکونی در شهرهای مختلف را ادامه می دهد.

وی افزود: پس از آن ساخت شهرهایی تحت عنوان شهرهای اقماری در دستور کار دولت قرار گرفت که پردیس و هشتگرد بازمانده های آن طرح هستند.

این کارشناس ادامه داد: شهرهای اقماری طرحهای بسیار خوبی بودند و اگر به همان شیوه ادامه پیدا می کردند، جوابگوی جمعیت ساکن در شهر ها بودند.

پورشیرازی با بیان اینکه ساخت مسکن مهر در این شهرها اشتباه بود، تصریح کرد: امکانات و خدمات رفاهی و تفریحی در طرحهای اولیه این شهرها دیده شده بود اما با ورود مسکن مهر به طور حتم امکانات موجود جوابگوی افزایش جمعیت نیست، ضمن آنکه برای افراد ساکن در این شهرها هم امکانات اولیه به اندازه کافی فراهم نشده است.

ساخت مسکن مهر به جای مراکز تفریحی در شهرهای جدید

وی با بیان اینکه در شهرهای جدید به جای مراکز تفریحی، مسکن مهر ساخته شده است؛ افزود: برنامه های ساخت وساز در شهرهای جدید دگرگون شده است و با استفاده از زمین مراکز خدماتی و رفاهی برای ساخت مسکن مهر، جذابیت زندگی در این شهرها را از بین بردند.

این کارشناس با اشاره به اینکه مسکن مهر طرح خوبی است اما نباید درتهران اجرا می شد، اظهار داشت: در ساخت شهرهای جدید باید تاسیسات کمک کننده مانند اتوبان و مترو دیده شود؛ همچنین ساکنان این شهرها نباید مجبور به طی مسافتهای طولانی برای رسیدن به محل کار باشند.

وی این مشکلات از جمله موانع استقبال مردم از زندگی در شهر های جدید دانست. این کارشناس بخش مسکن با انتقاد از ساخت ارزان قیمت مسکن مهر تصریح کرد: سازه هایی که با متری ۳۰۰ هزار تومان ساخته می شوند؛ بیغوله هایی هستند که مردم تنها از روی اجبار در آن زندگی می کنند

    نظرات