طرح ایجاد بانک اطلاعات آبی تهران

طرح ایجاد بانک اطلاعات آبی تهران

http://www.bananews.ir/معاون برنامه ریزی آب منطقه ای تهران با اعلام تشکیل بانک مشترک اطلاعات چاه ها و منابع آبی مناطق ۲۲ گانه با همکاری شهرداری تهران گفت: هم اکنون قالیشویی ها، کارواش ها و برخی واحدهای خدماتی و صنعتی از آب شهری استفاده می کنند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) یوسف رضاپور از اجرایی شدن مرحله نخست تفاهم نامه بین آب منطقه ای تهران و شهرداری تهران خبر داد و گفت: بر اساس تفاهم نامه ای که تیرماه سال جاری بین شرکت آب منطقه ای و شهرداری تهران مبادله شد قرار است تا این دو نهاد اطلاعات و داده های مربوط به چاه ها و منابع آبی در کل مناطق ۲۲ گانه تهران را در یک بانک مشترک گردآوری نمایند.

رضاپور با اشاره به اینکه در حال حاضر و با گذشت دو ماه از مبادله این تفاهم نامه مرحله نخست آن اجرایی شده است اظهار داشت: نشستی با حضور نمایندگان دو سازمان در ماه گذشته برگزار شد که طی آن نرم افزارهای اتوماسیون اداری شرکت آب منطقه ای تهران و مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران بر اساس پروتکل ECE یا تبادل الکترونیکی مکاتبات در ایران به یکدیگر متصل شده است.

وی با بیان اینکه اتصال اتوماسیون اداری این دو سازمان می تواند به تسریع در فرآیند رسیدگی به امور جاری در بخش آب کمک نماید تصریح کرد: ‌در نشست مشترک همچنین مقرر شده بود تا بخش مطالعات شرکت آب منطقه ای نسبت به تهیه و ارسال مختصات چاه ها در محدوده ای از شهر تهران که در فاز نخست شهرک غرب انتخاب شده اقدام نماید که این عملیات در حال نهایی شدن است.

 

رضاپور افزود: این اطلاعات شامل جانمایی چاه های مجاز واقع در املاک منطقه مورد نظر است تا جهت استفاده در سامانه GIS شهرداری قرار گیرد که پس از تکمیل آن به سازمان فن آوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری ارسال خواهد شد.

معاون برنامه ریزی و بهبود مدیریت شرکت آب منطقه ای تهران با اشاره به برگزاری نشست های مشترک با هدف بررسی و یکپارچه سازی نرم افزارهای هر دو سازمان تصریح کرد: این فرآیند جهت ثبت اطلاعات متقاضی، اخذ ‌استعلام های لازم و مدارک مورد نیاز از شهروندان برای صدور مجوز توسط آب منطقه ای تهران از طریق حدود ۱۲۳ دفتر خدمات الکترونیک موجود در شهر انجام خواهد شد.

وی تاکید کرد: مدیر امور منابع آب تهران بزرگ، مدیر دفتر اطلاعات و انفورماتیک و مدیر دفاتر آب های سطحی و زیرزمینی شرکت آب منطقه ای تهران به عنوان نماینده این شرکت در نشست های مشترک بین دو سازمان مشخص شده اند و یک نفر نیز به عنوان مجری این طرح بزودی مشخص و معرفی خواهد شد.

رضاپور ایجاد درآمد پایدار و تکمیل اطلاعات منابع آبی در شهر تهران در هر کدام از سازمان های طرف این تفاهم نامه را از اهداف مهم این طرح برشمرد و گفت:‌ قرار شده تا جهت تشخیص به روز و سریع املاکی که به استعلام از شرکت آب منطقه ای تهران نیاز دارند، اطلاعات مکانی بستر و حریم آب های سطحی (رودخانه ها) و قنات های موجود به سازمان فن آوری و اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران ارسال شود.

این مقام مسئول در آب منطقه ای تهران افزود: پس از ثبت این اطلاعات در نرم افزار و سیستم های اطلاعاتی سازمان فن آوری و اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران هر دو طرف به صورت مشترک از این داده ها بهره مند خواهند شد.

به گفته وی، تعداد زیادی از واحدهای صنعتی و خدماتی همچون قالیشویی ها و ‌کارواش ها در سطح شهر تهران از منابع آب شهری برای مصارف خود به شکل غیرمجاز، رایگان و بدون پرداخت حقوق دولتی استفاده می کنند که در نهایت سبب آلوده شدن بیشتر آب می شوند.

رضاپور خاطرنشان کرد: عملیات جمع آوری و به روز رسانی اطلاعات مصرف کنندگان منابع آب در مناطق ۲۲ گانه تهران نیازمند صرف زمان و هزینه بسیار بالایی است که با اجرای این تفاهم نامه به سادگی اطلاعات مورد نیاز تکمیل خواهد شد.

معاون برنامه ریزی آب منطقه ای تهران یکی از اهرم های اجرای این تفاهم نامه را بند ششم از ماده سوم این تفاهم نامه ذکر کرد و گفت: طبق این بند، شهرداری تهران از ارائه هرگونه خدمات و صدور گواهی و پروانه ساختمانی و مفاصاحساب برای متقاضیان دارای منابع آب غیرمجاز و یا دارای بدهی به شرکت آب منطقه ای تهران تا زمان تعیین تکلیف و تسویه حساب خودداری خواهد کرد.

وی اعلام کرد: متقاضیان می توانند از طریق دفاتر خدمات الکترونیک شهر تهران نسبت به ثبت تقاضا، استعلام تعیین تداخل پلاک ملک با بستر و حریم آب های سطحی و قنات ها، تعیین تکلیف چاه های موجود، تحویل مدارک مورد نیاز و در نهایت تشکیل پرونده اقدام نمایند.

    نظرات