محدودیت «آب‌شرب» در شرق پایتخت

محدودیت «آب‌شرب» در شرق پایتخت

http://www.bananews.ir/کمبود منابع آبی در استان تهران که تاکنون فقط برای پروژه‌های مسکن‌مهر خارج از پایتخت – شهر تهران- مطرح بود، با اخطاری که روز گذشته مدیرعامل آب‌وفاضلاب استان اعلام کرد، در حال حاضر متوجه بخش‌هایی از داخل پایتخت نیز شده است. دولت هنوز منابع آب‌شرب بخش قابل‌توجهی از حدود نیم میلیون واحد مسکونی‌مهر ساخته‌شده در اطراف تهران را نتوانسته با امکانات و ذخایر موجود، تامین کند؛ طوری که گفته می‌شود برای ساخت‌وسازهای شهرهای‌جدید اطراف کلان‌شهر تهران، وزارت نیرو به ناچار از سهم آبی مناطق دیگر، عملیات انتقال انجام می‌دهد و برای تجهیز اساسی نقاط مسکن‌مهر به آب‌شرب، نیاز به برنامه بلندمدت برای طراحی خطوط اصلی انتقال از سدهای موجود است.
در کنار مشکل تامین آب برای مسکن‌مهر، هم‌اکنون مناطقی در شرق تهران نیز با خطر کمبود آب‌شرب روبه‌رو هستند.
روزگذشته مدیرعامل آب و فاضلاب استان تهران اعلام کرد به دلیل وضعیت سدهای مستقر در شرق استان تهران که آب شرب محدوده شرقی پایتخت را تامین می‌کنند، منابع آبی با کمبود مواجه شده است طوری که اگر مجبور باشیم از ابزار کاهش فشار در لوله‌های انتقال، برای جبران این وضعیت استفاده خواهیم کرد. پرورش در عین حال از حفر چندین حلقه چاه و برنامه‌ریزی برای انتقال آب از سدهای غربی تهران، برای رفع مشکل شرق پایتخت برای تابستان۹۳ نیز خبر داد.
به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) چالش پایین آمدن موجودی آب‌شرب شرق تهران در شرایطی سر باز کرده که ۸۰ هزار واحد مسکونی‌مهر در حال ساخت در شهر جدید پردیس واقع در شرق استان تهران نیز حداکثر تا یک‌سال آینده با واگذاری به افراد، مصرف آب‌شرب محدوده شرقی تهران را به اندازه نیم میلیون نفر، افزایش می‌دهد.
مسوولان مسکن‌مهر در پردیس، در حال حاضر برای تامین آب‌شرب این پروژه مسکن‌مهر، مستاصل هستند و گفته می‌شود وزارت نیرو باید تدابیر جدیدی غیر از آنچه در حال حاضر برای منابع آبی تهران، در حال اجراست، اتخاذ کند و ظرفیت آب‌رسانی را افزایش دهد. این در حالی است که وضع موجود حتی کفاف جمعیت فعلی تهران را هم نخواهد داد.

    نظرات