تنها راه نجات زاینده‌رود مدیریت یکپارچه و ملی حوضه آبریز است

تنها راه نجات زاینده‌رود مدیریت یکپارچه و ملی حوضه آبریز است

http://www.bananews.ir/استاندار اصفهان، گفت: تنها راه نجات زاینده‌رود برقراری مدیریت یکپارچه بر حوضه آبریز است که باید به صورت ملی به آن توجه شود.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) رسول زرگرپور در جمع خبرنگاران اظهار کرد: به طور کلی هر سال ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیارد تومان تحت عنوان عوارض از صنایع آلاینده به استان اصفهان واریز می‌شود بدون اینکه ریالی به تهران داده شود.

وی ادامه داد: بر اساس قوانین و ضابطه‌هایی این عوارض تقسیم می‌شود و در سال جاری از این ۱۲۰ میلیارد تومان، ۷۰ میلیارد تومان به کلانشهر اصفهان و ۵۰ میلیارد تومان به بقیه شهرها تخصیص داده شد، اما کجا خرج شده است را واقعا نمی‌دانم؟‍!

استاندار اصفهان، تأکید کرد: از این پس در خصوص تخصیص عوارض با توجه به قانون بسیار محکم بر خورد می‌کنیم یعنی تمام شهرداری‌ها و دهیاری‌ها بر اساس طرح‌هایی که برای پیشبرد مسائل زیست محیطی مطرح می‌کنند عوارض دریافت خواهند کرد.

زرگرپور افزود: آب در استان اصفهان کم است و باروری ابرها نیز فقط ۱۰ تا ۱۵ درصد می‌تواند مؤثر باشد یعنی اگر برای ایجاد باران ابری شش پارامتر از هشت پارامتر را داشته باشد می‌توان با بارور کردن آن، ایجاد باران کرد در غیر اینصورت اگر ابری بارانی نباشد نمی‌توان به زور از آن باران گرفت.

وی با تعریف حوزه مدیریت زاینده‌رود، تصریح کرد: حوزه مدیریت آبی یعنی اینکه کاسه‌ای که در آن آب جمع و از گوشه‌ آن نیز سرازیر شده و رودخانه را تشکیل می‌دهد که با این تعریف چهار درصد حوضه آبی زاینده‌رود در استان چهار محال و ۹۶ درصد آن در استان اصفهان است.

استاندار اصفهان، ادامه داد: زمانی که صحبت از مدیریت یک‌پارچه می‌شود منظور مدیریت واحد یک حوضه آبریز است که این مدیریت باید در توزیع، تولید و تخصیص آب تصمیم‌گیری کند یعنی کوچکترین مشکل باید سریع در چنین مدیریتی یافت و جبران شود.

زرگرپور تأکید کرد: مشکل زاینده‌رود از سال ۱۳۸۴ آغاز شد که لایحه‌ای به مجلس آمد و طبق آن شرکت‌های آب منطقه‌ای به شرکت‌های استانی آب تبدیل شدند و از آن زمان هر استان بر روی حوضه آبریز خود به صورت استانی عمل می‌کند.

وی ادامه داد: پس از این تصمیم هماهنگی و یکپارچگی از میان رفت حالا وقت آن است که مدیریت این حوضه آبریز را ملی کنیم و دولت مصوبه‌ای بدهد تا مدیریت یکپارچه حوضه به صورت ملی انجام شود.

استاندار اصفهان با تأکید بر اینکه نباید بحث انتقال آب به یزد تا این حد بزرگ شود، گفت: اولویت آبی در کشور و جهان با آب شرب است و آنچه به یزد تخصیص داده شده فقط برای شرب است و میزان آب ورودی به یزد فقط ۶۰ میلیون مترمکعب است که این عدد برای سدی که یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون متر مکعب گنجایش دارد عدد بزرگی نیست.

زرگرپور، خاطرنشان کرد: تنها راه نجات زاینده‌رود برقرار شدن مدیریت یکپارچه بر روی حوضه آبریز آن است که باید در مباحث ملی به آن توجه شود.

    نظرات