ریزش نرخ آهن‌آلات در پاسخ به کاهش نرخ دلار

ریزش نرخ آهن‌آلات در پاسخ به کاهش نرخ دلار

http://www.bananews.ir/قیمت آهن‌آلات خواه در شرایط رونق خرید و فروش‌ها و خواه در وضعیت رکود معاملات، همواره تاحدود زیادی متاثر از نوسانات نرخ ارز بوده است. بر همین اساس روز گذشته با پا گذاشتن نرخ دلار به کانال ۲۹۰۰ تومانی و شکستن مرز روانی آن، مقاطع فولادی نیز با ریزش چند درصدی قیمت به رغم چند روز تثبیت نرخ، مواجه شدند. در همین حال تولیدکننده‌های خصوصی از جمله فولاد قزوین، شاهین بناب و فولاد شیراز نیز مقاطع تولید خود را با کاهش ۵ تا ۱۰ تومانی درب کارخانه اعلام کردند.
به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) البته این موضوع در حالی است که شمش‌های وارداتی به کشور روز گذشته نوسانات متناقض قیمتی را از خود نشان دادند؛ چرا که بیلت‌های فابریک وارداتی از روسیه در ابعاد گوناگون برای تحویل در بندر انزلی، نسبت به دوشنبه ۶ /۰ درصد افزایش قیمت و بیلت‌های ترکیه و کره‌جنوبی برای تحویل در بندر امام ۳/۰ درصد کاهش قیمت را تجربه کردند. به گفته یکی از فعالان بازار، در ابتدای هفته جاری تقاضا برای این کالا براساس واردات روزانه ۲ تا ۳ هزار تن شمش در اواسط هفته جاری میزان بالایی بود، اما با عدم تحویل محموله‌های مورد نظر به بندر انزلی و ناتوانی در پاسخگویی به حجم تقاضاهای موجود، قیمت آن صعودی شد. این فعال بازار که حجم موجودی شمش در بندر انزلی را روز گذشته ۱۰۰۰ تن پای کشتی و در یکی از انبارهای آن تنها ۵۰۰ تن ذکر کرد، افزود: در شرایطی که به نظر می‌رسد نرخ دلار در مسیر کاهشی قرار گرفته است، بنابراین این رشد قیمتی تاثیر پایدار و چند روزه‌ای بر افزایش سطح قیمت مقاطع تولید داخل نخواهد گذاشت.
از سوی دیگر در جریان مبادلات رینگ فولاد نیز روز گذشته تیرآهن ۱۴ از طرف مجتمع جهان فولاد غرب در حجم ۱۰۴۰ تن و با نرخ پایه ۱۸۴۵ تومان به صورت سلف عرضه شد که تا پایان زمان رسمی معاملات، هیچ معامله‌گری برای خرید این کالا ترغیب به معامله نشد. در شرایط فعلی که مدت‌ها است بازار آهن و بورس کالا با تداوم رکود تقاضا و کمبود نقدینگی ناشی از آن دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند، فولادسازان به انحای مختلف به دنبال جذب خریداران برای حضوری گرمتر در روند معاملات بازار از طریق کاهش نرخ پایه یا فروش نسیه محصولات خود هستند، اما در عمل باز هم شاهدیم سردی همچنان بر داد و ستدها سایه افکنده و خیال رفتن ندارد. به این ترتیب امروز هم بورس کالا شاهد عرضه ۵ محصول فولادی است که برخی عرضه‌کننده‌ها از جمله ذوب‌آهن اصفهان کاهش بی‌سابقه نرخ پایه را برای ارائه سلف سبد میلگرد و تیرآهن خود در رقم ۱۶۵۰ تومان در دستور کار دارند. چهارشنبه همچنین میلگرد نورد فولاد گیلان با نرخ ۱۷۳۰ تومان در حجم ۱۱۵۰ تن، میلگرد شرکت فولاد آلیاژی ایران با بهای ۱۷۴۰ تومان و در حجم ۱۰۰۰ تن و همچنین سبد میلگرد مجتمع فولاد آریا ذوب در حجم ۶۶۰۰ تن با قیمت ۱۷۴۰ تومان به روی تابلو معاملات می‌روند که هر سه آنها نسبت به قیمت ۱۷۸۵ تومان برای عرضه‌های نقدی این کالا در هفته‌های پیش، کاهش ۵۵ و ۴۵ تومانی را نشان می‌دهد.
کاهش نرخ شمش فولاد در بورس کالایی لندن
از سوی دیگر در بورس کالایی لندن (LME) نیز نرخ شمش فولاد با آنکه از ابتدای ماه گذشته میلادی یعنی سپتامبر از ۱۵۰ دلار به ازای هر تن در مسیر صعودی گام گذاشته و خود را کم‌کم به ۲۴۰دلار در هر تن رسانده بود، نمودار روبه‌رو نشان می‌دهد که از آهنگ شتاب آن تاحدودی کاسته شده به گونه‌ای که قیمت خود را تا ۲۲۰ دلار در چند روز گذشته تعدیل کرده است.

    نظرات