«خورشید آینه‌ای» برای نجات شهری از تاریکی

«خورشید آینه‌ای» برای نجات شهری از تاریکی

www.BanaNews.irشهر «رجوکان» در نروژ به لطف استفاده از آینه‌های غول‌پیکر در نزدیکی کوه‌ها که اشعه خورشید را به سوی شهر منعکس می‌کنند، زمستان روشن‌تری را تجربه خواهد کرد و ساکنان آن از تاریکی زمستانی نجات خواهند یافت.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) سه آینه غول‌پیکر که با استفاده از رایانه کنترل می‌شوند، مسیر حرکت اشعه خورشید را در امتداد افق دنبال کرده و آن را به سمت میدان اصلی شهر منعکس می‌کنند.

شهر «رجوکان»‌ در ۱۴۵ کیلومتری از «اسلو»،‌ پایتخت نروژ و در میان دره‌ای قرار دارد و این موقعیت جغرافیایی در بیشتر مواقع سال آن را از تابش مستقیم اشعه خورشید محروم کرده است.

پروژه فوق از ۳۱ اکتبر در این شهر افتتاح شده و اشعه خورشید را به وسعت ۶۰۴ مترمربع به این شهر منعکس می‌کند.

به گزارش روزنامه هافینگتن پست، این نخستین بار نیست که این ایده در شهر رجوکان ارائه می‌شود. حدود ۱۰۰ سال پیش نیز «سم اید»، بنیانگذار این شهر ایده بکارگیری آینه را برای منعکس کردن نور خورشید به سمت این شهر دره‌ای مطرح کرده بود. البته بدیهی است که ایده وی در آن زمان بسیار پیچیده محسوب می‌شد برای همین هرگز قابل فهم نبود. مقامات این شهر در عوض وسیله‌ای شبیه تله‌کابین ساختند تا شهروندان تشنه نور خورشید را در ماه‌های زمستان به بالای کوه ببرند تا از اشعه خورشید بهره‌مند شوند.

کارشناسان این پروژه می‌گویند: هرچند انعکاس پرتوهای خورشیدی اندکی از شدت خود را از دست می‌دهد اما این کاهش شدت چندان زیاد نیست. آنها اعلام کردند که پرتوهای منعکس‌شده ۸۰ تا ۱۰۰ درصد از اشعه دریافتی را منعکس می‌کند.

    نظرات