نخستین تونل دریایی جهان در ترکیه افتتاح می‌شود

نخستین تونل دریایی جهان در ترکیه افتتاح می‌شود

http://www.bananews.ir/ترکیه نخستین تونل دریایی جهان را که دو قاره را به یکدیگر متصل می‌کند، فردا - سه‌شنبه - افتتاح می‌کند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir)، رجب طیب اردوغان - نخست وزیر ترکیه و شهردار سابق استانبول - این پروژه را که رویای یکی از امپراطوران عثمانی بود، در سال ۲۰۰۴ به عنوان یکی از پروژه‌های ساخت و ساز پرشکوه برای این شهر مطرح کرد.

پروژه‌های وی همچنین شامل ساخت یک فرودگاه، یک کانال موازی و یک پل دیگر نیز هستند که مخالفانش آنها را فرعونی توصیف کرده و مورد تقبیح قرار داده‌اند.

اگرچه این تونل ریلی در روز سه‌شنبه افتتاح می‌شود اما به صورت کامل قابل استفاده نخواهد بود.

شینزو آبه - نخست وزیر ژاپن - در مراسم افتتاح این تونل حضور خواهد داشت.

بانک مرکزی ژاپن تامین کننده مالی اصلی این پروژه بوده و ۷۳۵ میلیون یورو (یک میلیارد دلار) در ساخت این تونل که هزینه کلی آن سه میلیارد یورو برآورد شده، مشارکت کرده است.

این تونل به طول ۱٫۴ کیلومتر که از زیر تنگه بوسفور عبور می‌کند، قرار بود در مدت چهار سال ساخته شود اما ساخت آن به دلیل کشف آثار باستانی بزرگ به تاخیر افتاد.

همچنین این تونل بیش از ۵۰ متر پایین بستر دریا بوده و در منطقه‌ای قرار دارد که فعالیت زلزله قوی دارد اما گفته می‌شود که این تونل ضد زلزله ساخته شده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، حمل و نقل در استانبول که جمعیتی بالغ بر ۱۵ میلیون نفر دارد، مشکل عمده ای محسوب می‌شود و روزانه دو میلیون نفر از طریق پل از بوسفور عبور می‌کنند.

 

    نظرات