برای اقشار کم‌درآمد چگونه مسکن تامین کنیم؟

برای اقشار کم‌درآمد چگونه مسکن تامین کنیم؟

http://www.bananews.ir/یک کارشناس اقتصاد مسکن معتقد است: در طرح جایگزین مسکن مهر نباید نوع ساخت و ساز قبلی ادامه یابد بلکه باید با صنعتی‌سازی برای اقشار کم‌درآمد جامعه مسکن تامین کرد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) کامبیز اثباتی در گفت‌وگو با ایسنا ضمن اشاره به توقف طرح مسکن مهر اظهار کرد: طرح جدید ساخت واحدهای مسکونی باید از نظر فنی، صنعتی و کیفی از آنچه تاکنون ساخته شده پیشرفته‌تر باشد.

وی افزود: باید با آغاز ساخت و سازهای جدید شکل جدیدی از ساخت و ساز وارد کشور شود؛ به گونه‌ای که از سنتی‌سازی به سمت صنعتی‌سازی پیش رویم.

به گفته اثباتی ابداع روش‌های جدید ساخت و ساز به صنعتی‌سازی و افزایش عرضه مسکن کشور کمک می‌کند.

این کارشناس اظهار کرد: اگر شکل جدیدی از ساخت و ساز همچون نیمه مدرن‌سازی و صنعتی‌سازی وارد صنعت ساختمان شود کیفیت ساخت و سازها در کشور افزایش می‌یابد.

وی معتقد است: باید پیش از عرضه این واحدهای مسکونی شرایط پرداخت تسهیلات و میزان‌ وام‌های متعلق به این طرح به صورت دقیق بررسی شود تا بدون مشکل آغاز به کار کند.

به گفته اثباتی نباید وام‌های متعلق به این واحدهای مسکونی بازپرداخت سنگینی داشته باشد و مردم نیازمند توان پرداخت اقساط را داشته باشند.

طرح مسکن مهر که به منظور خانه‌دار شدن دهک‌های ضعیف جامعه طی هفت سال اخیر در حاشیه شهرهای کشور اجرا شد و در قالب مالکیت ۹۹ ساله به متقاضیان واگذار شده است اکنون پس از صرف حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان اعتبار با کمبود منابع مالی و مشکلات دیگری همچون شهرسازی و امکانات رفاهی و اجتماعی مواجه شده و با توجه به مشکلات مالی که به اقتصاد کشور تحمیل کرده بر اساس تصمیم دولتمردان دولت یازدهم دیگر ادامه نخواهد یافت و تنها واحدهای نیمه‌ساز تکمیل و به متقاضیان تحویل داده می‌شود. مسئولان مسکنی کشور طرح‌های دیگری همچون طرح مسکن اجتماعی را که البته هنوز جزئیات و شرایط آن اعلام نشده برای خانه‌دار شدن اقشار کم‌درآمد و متوسط جامعه در نظر گرفته‌اند.

    نظرات