تامین خرج پایتخت با دخل بالا

تامین خرج پایتخت با دخل بالا

http://www.bananews.ir/قرار است به واسطه متمم، افزایش ۷/۲ هزار میلیاردتومانی سقف مصوب درآمد شهرداری در سال‌جاری، صرف هزینه‌های پروژه‌های نیمه‌تمام شود پرسش‌هایی که پیش‌از تصویب متمم باید توسط اعضای شورای‌شهر سوال شود.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) پیش‌نویس متمم بودجه ۹۲ شهرداری تهران به کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر ارائه شد. شهرداری تهران که در هفت ماه نخست سال جاری در تامین درآمدهای اداره شهر با رشد ۳۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته مواجه شده بود، بنا دارد با اضافه کردن متمم حدود ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومانی به بودجه ۱۰ هزار و ۴۵۰ میلیارد تومانی سال جاری، گامی فراتر در کسب درآمدهای شهری بردارد.
تدوین متمم نزدیک به سه هزار میلیارد تومانی از سوی شهرداری تهران در حالی است که طبق تبصره‌های بودجه مصوب سال۹۲ و اختیاراتی که شورای شهر به شهرداری تهران داده بود، شهرداری می‌توانسته در سال جاری حداقل  ۱۲۰۰ میلیارد تومان بیش از سقف پیش‌بینی شده در بودجه، دخل و خرج داشته باشد، ضمن اینکه شورا مجوزهایی را نیز برای تهاتر املاک بابت تامین هزینه برخی پروژه‌ها در سال۹۲ به شهرداری داده بود.
به‌رغم این میزان از درآمد‌های اضافه بر اصل بودجه، شهرداری تهران برای تامین هزینه‌های پیش‌بینی نشده در پروژه‌های عمرانی نیمه تمام تصمیم دارد با ارائه متمم بودجه در حدود سه هزار میلیارد تومان ناهماهنگی در پرداخت‌ها و حساب‌ها را جبران کند. به گفته کارشناسان برنامه و بودجه، در زمان ارائه متمم بودجه۹۲ شهرداری تهران دو سوال اساسی پیش روی اعضای شورای شهر قرار داد: اول اینکه درآمدهای شهرداری تهران از چه منابعی به دست آمده که منجر به افزایش سقف درآمدهای مصوب سال۹۲ شده است؟ و دوم اینکه آیا شهرداری تهران در هفت ماهه نخست سال جاری تخصیص ۱۰۰درصدی بودجه به مناطق ۲۲ گانه، داشته که حالا قصد تصویب متمم بودجه را دارد؟

 

 طی دو هفته اخیر زمزمه‌های تدوین و ارائه متمم بودجه ۹۲ شهرداری در راهروهای شورای شهر تهران شنیده می‌شود. برخی منابع آگاه، از ارائه متمم بودجه به کمیسیون برنامه و بودجه شورا خبر داده اند. طبق اظهارات برخی از اعضای کمیسیون بنا شده هفته آینده یک فوریت بررسی متمم بودجه ۹۲ در جلسه‌ای غیرعلنی مطرح شود.
به گفته برخی از اعضا اعلام رشد ۳۷ درصدی درآمد شهرداری تهران در هفت ماهه نخست سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل مقدمه‌ای بوده برای طرح و ارائه متمم حدود سه هزار میلیارد تومانی شهرداری. براساس این گزارش، هر ساله با شروع نیمه دوم سال جاری شهرداری تهران برای جبران هزینه‌های خارج از سقف بودجه، با ارائه متمم بودجه به نوعی سعی می‌کند افزایش درآمدهای خود را قانونی کند. سال گذشته نیز در ابتدا شهرداری با ارائه متمم سه هزار و ۸۰۰ میلیارد تومانی به شورای شهر بنا داشت مجموع منابع درآمدی خود را در بودجه ۹۱۰۰ میلیارد تومانی سال۹۱، افزایش دهد، اما به دلیل اعتراض برخی از اعضای شورای شهر سوم نسبت به نحوه تامین درآمدها، رشد منابع درآمدی سال گذشته شهرداری در مرز ۱۱ هزار میلیارد تومان متوقف شد.
اعضای دوره سوم شورای شهر در جلسه‌ای که در تاریخ ۸‌آذرماه سال ۹۱ برگزار شد معتقد بودند بخش عظیمی از منابع تامین درآمدی شهرداری تهران در ماه‌های ابتدایی سال از محل تخلفات شهرسازی کسب شده است. حتی در بخشی از این جلسه برخی از اعضا به مدیران شهرداری تذکر داده بودند که نباید درآمدهای صدور پروانه ساختمانی را پیش‌خور کند. حمزه شکیب رییس کمیسیون توسعه و عمران دوره سوم شورا نیز در آن زمان با اشاره به محل تامین درآمدهای شهرداری اظهار کرده بود: این درآمدها از محل صدور پروانه‌های ساختمانی خلاف طرح تفصیلی، جرایم کمیسیون ماده ۱۰۰ و حذف پارکینگ است.
با در نظر گرفتن چنین سابقه‌ای به نظر می‌رسد اعضای کنونی شورای شهر نیز باید با طرح دو سوال اساسی علت ارائه متمم بودجه به شورا را جویا شوند. سوال اول اینکه درآمدهای ۷ ماهه نخست شهرداری تهران که با رشد ۳۷ درصدی همراه شده است از چه محلی کسب شده است؟ برخی از اعضای شورای شهر در پاسخ به این سوال عنوان می‌کنند: تغییر کاربری، اخذ عوارض متفرقه و عوارض حذف پارکینگ سه حوزه اصلی تامین درآمدهای شهرداری در نیمه نخست سال جاری بوده است که عملا مغایر طرح تفصیلی جدید است.
سوال دوم اینکه با وجود تدوین متمم بودجه آیا شهرداری تهران رقم بودجه اولیه تمامی مناطق ۲۲ گانه را به صورت کامل و ۱۰۰‌درصد تخصیص داده است یا خیر؟
طبق اظهارات برخی از کارشناسان شهری در ماه‌های گذشته بودجه برخی از مناطق به صورت کامل تخصیص داده نشده است.
۸۲ درصد منابع از محل تراکم فروشی
مسعودسلطانی‌فر، عضو کمیسیون برنامه و بودجه در واکنش به احتمال بررسی متمم بودجه۹۲ شهرداری در روزهای آینده در شورا به «دنیای اقتصاد» گفت: طبیعتا بسیاری از پیشنهاد‌هایی که شهرداری تهران در قالب بودجه و متمم  برای اداره شهر به صحن شورای شهر می‌آورد، منابع آنها از محل فروش‌تراکم تامین می‌شود.
او ادامه داد: در حال حاضر ۸۲ درصد منابع درآمدی شهرداری تهران از فروش تراکم است و این موضوع مساله‌ای نیست که بتوان در مدت زمان کوتاه آن را از بین برد.
سلطانی فر در پاسخ به این سوال که آیا اضافه شدن متمم بودجه، افزایش درآمد مجدد از منابع غیرقانونی همچون تخلفات ساختمانی نیست، اظهار کرد: باید دید ضرورت هزینه‌هایی که شهرداری در متمم قید می‌کند،  چیست. شاید در برخی از حوزه‌ها ضرورت داشته باشد منابع درآمدی جدیدی برای شهرداری تعریف شود. او با اشاره به موارد ضروری برای افزایش منابع درآمدی تصریح کرد: مواردی همچون بحث حوادث غیرمترقبه، آماده‌سازی شهر برای اداره آن در فصل زمستان، طرح‌های نیمه‌کاره و بدهکاری‌هایی که برای شهرداری تهران وجود دارد از جمله مواردی است که افزایش منابع درآمدی برای اداره آنها ضرورت دارد.
او افزود: البته تا زمانی که متمم به صورت کامل به دست شورا نرسد، نمی‌توان در مورد آن قضاوت کرد.

    نظرات