نتایج یک تحقیق درباره سیستم گرمایشی

نتایج یک تحقیق درباره سیستم گرمایشی

http://www.bananews.ir/رییس آزمایشگاه سوخت و احتراق سازمان پژوهش‌های علمی ـ صنعتی ایران اعلام کرد: بر مبنای پژوهش‌های انجام شده، امروزه سیستم‌های گرمایشی مرکزی که در قالب موتورخانه‌های مرکزی در ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند ایمن‌ترین سیستم‌های گرمایشی در دنیا به شمار می‌روند این در حالی است که در ایران بسیاری از سازندگان به دلیل منافع شخصی حتی در موارد نامناسب هم اقدام به نصب سیستم‌های گرمایشی تکی – پکیج – می‌کنند.
به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) سهیلا خوشنویسان در همایش بهینه سازی مصرف انرژی افزود: در یک بررسی انجام شده در رابطه با ۵ هزار موتور خانه این نتیجه حاصل شد که چون موتورخانه‌ها در بیرون از ساختمان و واحد مسکونی قرار دارند، حتی اگر هم آلودگی داشته باشند ضرر وخطرش کمتر از سیستم‌های احتراقی است که در داخل ساختمان و واحد مسکونی نصب می‌شود. خوشنویسان با اشاره به افزایش روز افزون استفاده از پکیج در کشور گفت: سازندگان ساختمان و دست اندرکاران ساخت‌وساز باید به رسالت خود درست عمل کنند یعنی در جایی که نیاز به موتورخانه است، موتورخانه ودر جایی که نیاز به پکیج است، پکیج نصب کنند اما متاسفانه شاهد هستیم جایگاه این دو به درستی شناخته نشده است و مهندسان به جای اینکه یک سیستم سیستماتیک درست کنند و از آلودگی هوا کم کرده و محیط زیست را بهتر کنند و در مصرف سوخت و انرژی هم صرفه‌جویی کنند، صرفا به دنبال یک راه حل آسان‌تر هستند. وی ادامه داد: وقتی نام پکیج را می‌آوریم برای یک ساختمان ۴۰ طبقه یا ۴۰ واحدی از آن استقبال بیشتری می‌شود اما در کنار این باید دغدغه‌ها رابررسی کرد از جمله اینکه آیا ما معاینه فنی پکیج را داریم یا نه؟
در این همایش همچنین، حمید مدنی، کارشناس ایمنی، با بیان اینکه بیشترین حوادث ناشی از پکیج‌ها در واحدهای مسکونی مهر رخ می‌دهد، گفت: سیستم حرارت مرکزی یا همان موتورخانه مرکزی بهترین، ایمن‌ترین و منطقی‌ترین روش برای گرمایش منازل است چرا که در خارج از واحد مسکونی کار می‌کند. وی تصریح کرد: در منازل زیر ۵۰ و ۶۰ متر به هیچ عنوان نباید از پکیج استفاده کرد بلکه باید یک سیستم شوفاژ خانه مرکزی تعریف کرد تا ایمنی اهالی ساختمان بالا برود زیرا هدف ما سلامتی مردم است. وی گفت: شهرداری قبل از دادن پروانه پایان کار باید از مالک بخواهد با توجه به فضای مورد نظر از سیستم حرارت مرکزی استفاده کند و از پکیج فقط و فقط در آپارتمان‌های با متراژ بالا و با در نظر گرفتن نکات و مسائل ایمنی استفاده کند.

    نظرات