چگونگی تامین آب و برق مسکن مهر/ کاهش مصرف تنها راه جلوگیری از خاموشی است

چگونگی تامین آب و برق مسکن مهر/ کاهش مصرف تنها راه جلوگیری از خاموشی است

http://www.bananews.ir/وزیر نیرو با تشریح چگونگی تامین منابع لازم برای ایجاد آب و برق واحدهای مسکن مهر‌، گفت: طی سال‌های گذشته تراز مصرف و تولید گاز طبیعی متعادل نبوده و نیروگاه‌ها مجبور شدند از سوخت مازوت و یا گازوئیل برای تولید برق استفاده کنند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) حمید چیت‌چیان در حاشیه سومین جلسه شورای گفت‌وگو بین بخش دولتی و بخش خصوصی درباره جلوگیری از خاموشی گفت: تمام تلاش را به کار می گیریم تا نیروگاه‌های جدیدی که در دست احداث است سریع‌تر به بهره برداری برسد.

وی افزود: همچنین پیش بینی کردیم که حدود ۲۰۰۰ مگاوات از مصرف برق در پیک تابستان سال آینده را کاهش داده و به عبارتی مدیریت مصرف و یا بار انجام دهیم تا در سال آینده خاموشی نداشته باشیم.

وزیر نیرو درباره تامین منابع گفت: هم اکنون در دولت بررسی‌هایی در حال انجام است و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه سال ۹۲ پیش بینی‌هایی را برای افزایش درآمد بخش برق پیش بینی کرده‌اند که امیدواریم با محقق شدن این درآمدها و همچنین واگذاری بیشتر نیروگاه‌های دولتی و اختصاص منابع آن ها به صنعت آب و برق بتوانیم بر این بحران غلبه کنیم.

 

چگونگی تامین منابع آب و برق مسکن مهر

چیت‌چیان در ادامه در پاسخ به این که منابع لازم برای تامین آب و برق مسکن مهر از چه محلی تامین می شود، تصریح کرد: بخشی از منابع لازم از محل تسهیلاتی که بانک مسکن در اختیار متقاضیان قرار داده و بخشی نیز از محل کمک‌هایی که دولت پیش بینی کرده تامین می‌شود.

وی تاکید کرد: بنا بوده یک سوم هزینه‌ها را دولت، یک سوم از طریق استانداری‌ها و همچنین یک سوم از طریق دریافت هزینه‌های انشعاب توسط وزارت نیرو تامین شود.

صنعت برق با کمترین آلایندگی برق مورد نیاز را تولید می‌کند

وزیر نیرو در ادامه درباره نقش نیروگاه‌ها در آلودگی زیست محیطی اظهار کرد: خوشبختانه ۱۵ درصد نیروگاه‌ها تجدیدشونده و آبی هستند که هیچ گونه آلایندگی به معنای ذرات معلق و co2 ندارد.

چیت‌چیان با بیان این‌که سایر نیروگاه‌ها نیز مجهز به تجهیزاتی هستند که می‌تواند از گازهای طبیعی استفاده کنند تاکید کرد:در بین سوخت‌های فسیلی مانند زغال سنگ و فرآورده‌های نفتی و گاز طبیعی، گاز طبیعی پاک‌ترین روش تولید برق است.

وی با بیان این‌که خوشبختانه حدود ۲۷ درصد نیروگاه‌ها، سیکل ترکیبی هستند، افزود: در این نیروگاه‌ها بخشی از تولید برق با استفاده از بازیافت حرارت در بخش دیگر نیروگاه انجام می شود بنابراین در این روش تولید برق نیازی به مصرف سوخت فسیلی نیست. بنابراین صنعت برق با کمترین آلایندگی برق مورد نیاز مردم را تولید می‌کند.

وزیر نیرو با ابراز تاسف نسبت به این که طی سال‌های گذشته تراز مصرف و تولید گاز طبیعی متعادل نبوده است، تصریح کرد:‌به دلیل این که مصرف گاز طبیعی به ویژه در فصل‌های سرد سال بیش از ظرفیت انتقال گاز طبیعی بوده است، نیروگاه‌ها مجبور شده‌اند با راهنمایی‌های وزارت نفت از سوخت مازوت و یا گازوئیل برای تولید برق استفاده کنند.

چیت‌چیان با بیان این‌که در این زمینه وزارت نیرو تصمیم گیر نبوده و تابع شرایط کلی کشور بوده است، خاطرنشان کرد: تصمیم ما این بوده که از گاز طبیعی استفاده کنیم اما استفاده از مازوت و گازوئیل به جای گاز طبیعی خسارات زیادی به تاسیسات تولید برق نیز وارد می کند.

به گفته او، به طور متوسط سالانه حدود ۶۶ درصد از سوخت مورد نیاز از طریق گاز طبیعی تامین می‌شود.

در روش مصرف آب تجدیدنظر کنیم

وزیر نیرو در ادامه با بیان این‌که مسئله آب یک موضوع مهم ملی است، گفت: نه تنها برای ما بلکه در همه دنیا تامین آب مورد نیاز یکی از مشکلات اساسی است.

چیت‌چیان با بیان این‌که این هزاره، هزاره آب و غذا نام گذاری شده است، افزود: در ایران متوسط بارش یک سوم متوسط بارش جهانی است طبیعی است که این نگرانی‌ها بیشتر باشد. بنابراین با توجه به این‌که به جز منابعی که از طریق بارش تامین می‌شود منابع دیگری نداریم و با ایجاد سد جدید می توانیم منابع جدیدی را تامین کنیم تنها چاره این است که در روش مصرف آب تجدیدنظر کنیم.

وی با تاکید بر اهمیت صرفه جویی و مدیریت مصرف آب اظهار کرد: تک تک مردم باید در مصرف آب شرب، کشاورزی و صنعتی صرفه جویی و در این زمینه مشارکت کنند.

    نظرات