بازسازی آذربایجان تمام شد؟

بازسازی آذربایجان تمام شد؟

http://www.bananews.ir/معاون امور بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن در مورد علت برخی انتقادها در مورد ناتمام ماندن بازسازی آذربایجان پس از زلزله مرداد ۹۱ توضیح داد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) عزیزا... مهدیان، با اشاره به انتقادات برخی نمایندگان آذربایجان در مجلس در مورد ناتمام ماندن بازسازی برخی واحدهای زلزله زده، گفت: بازسازی آذربایجان صد درصد تمام شده است و اکیپ‌های بازسازی بنیاد مسکن از منطقه خارج شده‌اند اما علت اینکه برخی نمایندگان از ناتمام بودن برخی واحدها گلایه می‌کنند این است که تعهد بنیاد مسکن برای بازسازی تا مرحله قابل سکونت کردن این واحدها برای متقاضیان بوده است.
وی با بیان اینکه مشخصات مسکن روستایی با مسکن شهری و سطح توقعات در شهر و روستا با هم متفاوت است، ادامه داد: علاوه بر این برخی مالکان خانه‌های تخریب شده، در روستا ساکن نبودند و به همین علت پیگیر بازسازی واحدهایشان نشدند، علاوه بر این برخی اختلافات قومی و قبیله‌ای و عمل نکردن برخی خیران به وعده‌هایی که در مورد بازسازی یک روستا داده بودند موجب شد برخی واحدها به موقع بازسازی نشود. مهدیان همچنین با بیان اینکه در حال حاضر تسهیلات بازسازی واحدهای نامقاوم روستایی ۱۲ میلیون و پانصد هزار تومان است، خاطرنشان کرد: این تسهیلات به طور متوسط نیمی از هزینه‌های ساخت یک واحد مقاوم روستایی را شامل می‌شود که در برخی مناطق تا ۷۰ درصد هم می‌رسد. وی افزود: البته این رقم از سال ۸۹ تاکنون ثابت بوده است در حالی که براساس قانون بهسازی و نوسازی روستاها باید هر سال ۱۵ درصد به سقف تسهیلات اضافه می‌شده است. معاون اموربازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن گفت: براساس قانون هم اکنون باید سقف تسهیلات نوسازی واحدهایی روستای ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان باشد که ما پیشنهاد کرده ایم با توجه به جهش قیمتی هزینه‌های ساخت، سقف تسهیلات به ۱۸ میلیون تومان افزایش یابد که در حال حاضر این پیشنهاد از سوی معاون اول بانک مرکزی ابلاغ شده و ما پیگیر هستیم تا در شورای پول و اعتبار به تصویب برسد.

    نظرات