جلسات شورای عالی کار دستمزد ۹۳

جلسات شورای عالی کار دستمزد ۹۳

http://www.bananews.ir/وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه تعاون بیان کننده توزیع عادلانه ثروت است، بیان کرد: توزیع عدالت جویانه ثروت در قانون اساسی نیز اشاره شده است و تعاون به عنوان مفهومی مدرن به عدالت ثروت توجه دارد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه جلسات کارشناسی دستمزد در شورای عالی کار برگزار خواهد شد، گفت: اولین جلسه شورای عالی کار طی هفته‌های آینده برگزار خواهد شد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) به نقل از تسنیم، علی ربیعی با حضور در جلسه معارفه سهمانی مدیرعامل جدید بانک توسعه تعاون و تودیع ماشاالله عظیمی مدیرعامل سابق این بانک که در مجموعه فرهنگی تلاش برگزار شد در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه در حال حاضر سهم تعاون در کشور کمتر از ۵ تا ۶ درصد است اظهار داشت: مطالعات نشان داده است که تعاونی‌ها در بخش مصرف ماندگار بوده‌اند.

وی ادامه داد: با وجود اینکه این بخش از اهمیت بسزایی برخودار است اما ماندگاری‌ها باید در بخش تعاونی‌های خدماتی و تولیدی باشد که متاسفانه عوامل درون‌سازمانی باعث شده است که تعاون نتواند به جایگاه واقعی خود در اقتصاد دست یابد.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه تعاون بیان کننده توزیع عادلانه ثروت است، بیان کرد: توزیع عدالت جویانه ثروت در قانون اساسی نیز اشاره شده است و تعاون به عنوان مفهومی مدرن به عدالت ثروت توجه دارد.

ربیعی با تاکید بر اینکه در دوران قبل از انقلاب و پس از آن اقدامات خوبی برای بخش تعاون صورت نگرفته است، تاکید کرد: یکی از مواردی که باید در این بخش مورد توجه قرار داده شود فرهنگ تعاون است.

وی با تاکید بر اینکه فرهنگ کار جمعی در دین اسلام و فرهنگ ایرانی نهادینه است ادامه داد: متاسفانه قواعد بازی اقتصاد تاکنون به گونه‌ای بوده که ما در فرهنگ تعاون با مشکل روبرو هستیم.

مطالعات نشان می‌دهد که نظام حقوقی مناسبی برای حمایت تعاونی‌ها وجود ندارد.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه نظام مالیاتی بخش تعاون نیازمند اصلاح است، افزود: شرکت‌های تعاونی مصرف در مورد مالیات شفاف عمل می‌کنند اما خرده‌فروشان در اجرای قانون کاستی به خرج می‌دهند.

ربیعی اصلاح نظام مالیاتی را در بخش تعاون را گامی مهم خواند و تاکید کرد: معتقدم اگر اصلاح نگرشی چه در مجلس و چه در قوای مربوطه صورت گیرد تعاون می‌تواند توزیع عادلانه ثروت را به همراه داشته باشد.

وی با بیان اینکه گزارش‌ها حاکی از این است که خصوصی‌سازی در این مدت سهم کوچکی از کوچک‌سازی دولت را به خود اختصاص داده، افزود: متاسفانه بیشترین سهم از اقتصاد در خصوصی‌سازی نصیب نهادهای شبه‌دولتی شده است.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: سهم تعاون در خصوصی‌سازی صفر است و اکنون نگاه دولت به آن سمت است که بخش تعاون را ارتقا بخشد.

ربیعی با تاکید بر اینکه اگر نگاه به بخش تعاون صرفا اقتصادی باشد موجب ضرر است، افزود: نگاه به بخش تعاون علاوه بر اقتصادی اجتماعی نیز باید باشد.

وی با تاکید بر اینکه خصوصی‌سازی باید با توزیع عادلانه ثروت همراه باشد بیان کرد: توانمند‌سازی تعاونی‌ها یکی از اقدامات موثری است که در دستور کار داریم. قصد داریم با جذب فارغ‌التحصیلان در شرکت‌های تعاونی اشتغال را گسترش دهیم و همچنین در مشاغل کوچک از تعاونی‌ها بهره بگیریم.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه توانمندسازی تعاونی‌ها برای رسیدن به سهم ۲۵ درصدی از اقتصاد را در دستور کار داریم اظهار داشت: ارتقای بخش تعاون یکی از اهداف دولت است که با برنامه‌های متنوع دنبال خواهیم کرد.

* ۲ میلیون فرصت شغلی در دست اتباع خارجی است

ربیعی در پاسخ به اینکه جریمه ۵۵ هزار تومانی کارفرمایان برای بکارگیری اتباع خارجی در حال حاضر اجرا می‌شود یا خیر، گفت: اکنون بیش از ۲ میلیون فرصت شغلی در دست اتباع خارجی است که با چند نگاه این کار صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: استفاده از نیروی ارزان‌قیمت خارجی با بهره‌وری بالا در مشاغل پایین، عدم تمایل نیروی کار ایرانی در مشاغل پایین از جمله مواردی است که حضور اتباع خارجی را در بعضی از مشاغل گسترش داده است.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: اگر سختگیری‌هایی در این بخش صورت نگیرد تعداد نیروهای اتباع خارجی در اینگونه مشاغل افزایش می‌یابد.

    نظرات