معنای کاهش «قیمت پیشنهادی» مسکن

معنای کاهش «قیمت پیشنهادی» مسکن

http://www.bananews.ir/تغییر قیمت فایل‌ها در بنگاه‌های مسکن نسبت به خرداد
ستون امروز نبض بازار قیمت پیشنهادی فروش تعدادی از واحدهای مسکونی در مناطق مختلف تهران را در خرداد ماه نسبت به ماه جاری مورد مقایسه قرار داده است.
به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) بررسی‌های دنیای اقتصاد نشان می‌دهد که «نرخ‌های پیشنهادی فروش» در مقایسه با پنج ماه گذشته، ۹ درصد کاهش یافته است. این مساله در حالی است که گزارش‌های رسمی طی ۴ ماه گذشته بیانگر افت حداقل ۱۱ درصدی «قیمت‌های قطعی یا همان قیمت‌های معامله شده» است. با این تفاسیر، ۹ درصد کاهش قیمت‌های پیشنهادی در پای میز معامله برای تعیین قیمت نهایی به این معنا است که در ماه‌های آینده، معاملات تحت‌تاثیر چانه زنی بر سر قیمت پیشنهادی بازهم و حداقل به میزان ۹ درصد کاهش پیدا خواهد کرد. در معاملات مسکن معمولا قیمت قطعی ۱۰ تا ۱۵ درصد کمتر از نرخی است که مالک یا دلال تحت عنوان قیمت پیشنهادی اعلام می‌کند.
برای مثال، یک واحد مسکونی نوساز ۴۵ متری در خیابان نیروی هوایی در خرداد ماه، متری ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به بازار عرضه شده بود اما اکنون این واحد مسکونی، متری ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به بازار فروش معرفی شده است. (این یعنی ۱۱درصد کاهش).
همچنین در حال حاضر در خیابان اشرفی اصفهانی یک واحد مسکونی نوساز به متراژ ۴۳ متر مربع ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به خریدار معرفی می‌شود، اما مشابه این واحد در خرداد ماه، متری ۶ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان ارزش‌گذاری می‌شد. (این یعنی ۹درصدکاهش).

از طرف دیگر ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، ارزش کنونی هر مترمربع یک واحد مسکونی یک‌سال ساخت به متراژ ۵۰متر مربع در خیابان یوسف‌آباد است، اما این واحد در پنج ماه گذشته متری ۷ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان به متقاضیان اعلام می‌شد. (این یعنی ۷درصدکاهش).
علاوه براین در تاریخ خرداد ماه سال جاری در خیابان نیاوران واحدی ۱۰۲ متری نوساز، متری ۹ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان برای فروش از سوی مالک پیشنهاد می‌شد، اما حال واحد مشابه متری ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت‌گذاری می‌شود. (این یعنی۱۰درصد کاهش).
همچنین در خیابان زمزم قیمت هر مترمربع کنونی یک واحد مسکونی نوساز ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و در خرداد ماه ارزش این واحد، متری ۲ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان بود. (این یعنی ۹درصد کاهش).

    نظرات