فعالیت تنها صندوق فعال در سپرده‌گذاری مسکن

فعالیت تنها صندوق فعال در سپرده‌گذاری مسکن

http://www.bananews.ir/مدیرعامل بانک‌مسکن جزئیات پرداخت تسهیلات خرید مسکن در تنها صندوق فعال سپرده‌گذاری مسکن را تشریح کرد.
به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) در حال حاضر فقط در بانک‌مسکن، چنین صندوقی وجود دارد که طبق اطلاعات رسمی از کارآیی این صندوق، یک متقاضی مسکن می‌تواند با حداقل ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان سپرده‌گذاری، بعد از سه‌ سال و نیم انتظار، به اندازه ۷ برابر اصل سپرده، یعنی ۲۰ میلیون تومان وام دریافت کند.
به این ترتیب اگر چه در حال حاضر ایده عباس آخوندی مبنی بر پرداخت وام خرید مسکن معادل حداقل ۵ برابر اصل سپرده، در بانک‌مسکن در حال اجرا است اما خروجی کار این صندوق هیچ تناسبی با نیاز خریداران ندارد!
فعالیت این صندوق در حال حاضر هم به لحاظ سقف وام پرداختی و هم به لحاظ طول دوره انتظار، با شرایط واقعی بازار مسکن سازگاری ندارد.
براساس این گزارش مدیرعامل بانک مسکن، از روش‌های بهره‌مندی متقاضیان استفاده از تسهیلات خرید، تعمیر و ساخت در این بانک خبر داد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی بانک مسکن، محمدهاشم بت‌شکن مدیر عامل بانک مسکن اعلام کرد: بانک مسکن به عنوان تنها بانک تخصصی فعال در بخش مسکن از سال‌ها قبل نسبت به طراحی حساب صندوق پس‌انداز مسکن اقدام نموده که براساس آن مشتریان می‌توانند با سپرده‌گذاری در این حساب از تسهیلات بانکی جهت خرید، ساخت و تعمیر واحد مسکونی استفاده کنند.

بت‌شکن ادامه داد: دوره‌های انتظار، ضرایب برابری و سقف تسهیلات طی سال‌های متمادی با تغییراتی مواجه بوده که در حال حاضر برای خرید هفت برابر متوسط موجودی حساب و تا سقف ۲۰ میلیون تومان امکان استفاده از تسهیلات وجود دارد. دوره‌های انتظار برای بهره‌مندی از تسهیلات مذکور، ۶ ماه و حداقل مدت انتظار جهت استفاده از سقف تسهیلات دو دوره ۶ ‌ماهه و حداقل متوسط هر دوره ۶ ‌ماهه ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است، به عنوان مثال جهت بهره‌مندی از مبلغ ۲۰ میلیون تومان تسهیلات با سپرده‌گذاری ۱۰ میلیون تومانی در دو دوره انتظار، با سپرده‌گذاری ۵ میلیون تومانی در چهار دوره انتظار و با سپرده‌گذاری ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی در هفت دوره انتظار لازم است.
وی تاکید کرد: در صورت کسب امتیاز و خرید واحد مسکونی از مجتمع‌سازانی که از بانک مسکن تسهیلات دریافت کرده و هنوز بدهی خود را تسویه نکرده باشند، امکان استفاده از تسهیلات تا سقف ۲۰ میلیون تومانی وجود دارد.
مدیر امور اعتباری و سرمایه‌گذاری در ادامه سخنان خود به حساب دیگر بانک مسکن نیز با عنوان صندوق پس‌انداز مسکن ساخت اشاره کرد و گفت: حساب دیگری از حساب‌های بانک مسکن با سقف تسهیلات ۳۰ میلیون تومانی وجود دارد که دوره‌های انتظار و ضرایب برابری آن مشابه حساب صندوق پس‌انداز مسکن بوده ولی حداقل متوسط موجودی هر دوره ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است.
نعمتی به متقاضیان استفاده از تسهیلات بانک پیشنهاد کرد برای استفاده از تسهیلات مورد نیاز خود در کمترین زمان ممکن، می‌توانند با مراجعه به شعب بانک یا بازار سرمایه بدون گذراندن مدت انتظار و با خرید اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن تا حداکثر ۲۰ میلیون تومان تسهیلات برای خرید هر واحد یا احداث مسکن برخوردار شوند.
نعمتی اضافه کرد: ضمنا بخش‌های تحقیقاتی و برنامه‌ریزی بانک متناسب با شرایط جدید در حال بررسی و طراحی روش‌های جدید اعطای تسهیلات در بخش مسکن با استفاده از پارامترهای مبلغ و زمان می‌باشند که پس از نهایی شدن جهت تایید و تصویب به بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار ارائه خواهد شد.

    نظرات