توافقات ژنو گامی مهم برای نوگرایی در صنعت هوایی است

توافقات ژنو گامی مهم برای نوگرایی در صنعت هوایی است

http://www.bananews.ir/در پی لغو تحریم واردات قطعات هواپیماهای مسافری، رییس سابق سازمان هواپیمایی کشوری تاکید کرد: توافقات ژنو، گامی مهم برای نوگرایی در صنعت حمل و نقل هوایی و تامین قطعات مورد نیاز این صنعت با قیمت و زمان کمتر است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) حمیدرضا پهلوانی در گفت‌وگو با ایسنا اظهارکرد: در زمان تحریم‌ها مجبور بودیم برای کسب ایمنی هواپیماها هزینه‌ زیادی را صرف کنیم و با توجه به اینکه شرکت‌های هواپیمایی باید همه پارامترهای مشخص شده سازمان هواپیمایی را برای تامین امنیت رعایت می‌کردند هزینه و زمان زیادی برای این کار صرف می‌شد.

 

وی افزود: ایرلاین‌ها برای تامین قطعات مصرفی مورد نیاز خود ممکن بود چندین کشور را دور بزند تا بتوانند قطعات را تهیه کنند ولی به دنبال این توافق هزینه‌های جاری برای ایرلاین‌ها کاهش خواهد یافت.

پهلوانی با تاکید بر اینکه شرکت‌های هواپیمایی به جای صرف هزینه‌های زیاد برای پیدا کردن قطعات مورد نیازشان می‌توانند تلاش خود را برای افزایش تعداد هواپیماها از نظر کمی و کیفی متمرکز کنند، تصریح کرد: از سوی دیگر ایرلاین‌ها برای تامین امنیت خود از این پس می‌توانند با هزینه‌ کمتر و فرآیند زمانی کوتاه‌تری به اهداف خود برسند.

رییس سابق سازمان هواپیمایی کشوری اظهار کرد: بر اساس مطالعاتی که در سال گذشته برای خرید هواپیماها انجام شد به این نتیجه رسیدیم که حداقل یک دهم قیمت کارخانه‌ای هواپیماها را باید به عنوان مبلغی مازاد برای خرید پرداخت می‌کردیم اما با شرایط فعلی این موضوع کنسل شده و از طرفی ارتباط ما با کارخانه‌های سازنده نیز بدون واسطه انجام می‌شود که همین موضوع بسیاری از هزینه‌ها را کاهش داده و در مدت زمان کمتری به نتیجه می‌رسیم.

پهلوانی تاکید کرد: با این فرآیند قطعا برآورد هزینه‌های جاری ایرلاین‌ها تسهیل و شفاف‌تر می‌شود و شرکت‌های هواپیمایی در دامنه‌ مناسب‌تر و در فضای رقابتی بهتری می‌توانند فعالیت کنند.

 در پی توافق هسته‌ای ایران و کشورهای ۱+۵ در ژنو، ایران می‌تواند به قطعات هواپیماهای مسافری دسترسی داشته باشد و بر اساس این توافق‌نامه با تعمیرات مربوط به ایمنی و بازرسی‌های داخل ایران برای برخی از ایرلاین‌های ایرانی موافقت شده است.

    نظرات