وقتی مصیبت آپارتمان‌نشینی با بوی فاضلاب درمی‌آمیزد!

وقتی مصیبت آپارتمان‌نشینی با بوی فاضلاب درمی‌آمیزد!

http://www.bananews.ir/۱- مدتی است قبض‌هایی از سوی ادارات آب و فاضلاب مناطق تهران برای مشترکان به منظور پرداخت مبلغ ۵۰۰ هزارتومان به عنوان پرداخت اولیه بابت وصل به شبکه سراسری فاضلاب شهر دریافت شده است. تا اینجای کار، دست شرکت آب و فاضلاب درد نکند که بالاخره کار را هر چند با تاخیر به یک جایی رساند.

۲- اما مشکل دقیقا از همین‌جا شروع شد؛ آن هم برای آپارتمان‌نشینان پایتخت و به ویژه مدیران ساختمان‌ها که از بد حادثه، همای سعادت داشتن «خانه دربستی» از سرشان پر کشیده و چاره‌ای جز زندگی در آپارتمان و تحمل بدبختی‌های زندگی عمدتا تحت «قانون جنگل» را ندارند. از رعایت‌نکردن بسیاری از حقوق شهروندی که چه عرض شود، حقوق انسانی در آپارتمان‌ها که بگذریم، می‌رسیم به «مصیبت جانکاه» پول‌جمع کردن از ساکنان برای انجام امور ساختمان که از قضا آخرین فقره آن، همین پرداخت مبلغ اشتراک فاضلاب است که تا مدیر فلک‌زده یک آپارتمان نباشید، عمق فاجعه را درک نخواهید کرد، و در این مورد خاص ظاهرا شرکت آب و فاضلاب هم بدون توجه به « لایه‌های تودرتوی فرهنگ قناس آپارتمان‌نشینی در پایتخت» ، مشترکان به ویژه مدیران ساختمان‌ها را حسابی «نقره‌داغ» کرده است.

۳- ماجرا خیلی ساده است؛ مهلت پرداخت ۵۰۰ هزار تومان اولیه توسط هر مجتمع ۱۰ روز بوده و پس از پایان ۱۰ روز که قطعا حدس زده‌اید همسایگان محترم! هیچ‌گونه همکاری‌ای با مدیر نگون‌بخت برای جمع‌آوری پول نکرده‌اند، اخطاریه‌ای به همراه قبض جریمه ۲۰۰ هزارتومانی، صبح اول وقت باز هم توسط همان مدیربخت‌برگشته رویت می‌شود و اینکه « اگر نپردازید باز هم جریمه می‌شوید.»

۴- حق با شماست؛ «از ماست که بر ماست!» بالاخره ظاهرا تا زور نباشد، ما، دست کم در زمینه آپارتمان‌نشینی و تشریک مساعی برای اداره محل زندگی‌مان «فرهنگ‌دار» نمی‌شویم و «خلایق هرچه لایق»، اما ضمن حواله‌کردن همسایگان محترم به کرام‌الکاتبین به دلیل ایراد ضررهای مالی و معنوی به مدیران محترم ساختمان‌ها، جای طرح چند پرسش از مسئولان شرکت محترم آب و فاضلاب باقیست؟

الف: اگر شما جای مادر پا به سن‌ گذاشته‌ امثال بنده بودید که تنها مالک حاضر در آپارتمان و از بد حادثه مدیر آن هم هست و باقی واحدها سالی سه بار مستاجر عوض می‌کنند و دسترسی به صاحبخانه‌ها از تعقیب و دستگیری مجرمان توسط اینترپل سخت‌تر است، چه می‌کردید؟

ب: وقتی بعد از یک ماه گارآگاه‌بازی بالاخره مالک مربوطه را یافتید و با این پاسخ مواجه شدید که « باید از جیب خودتان می‌گذاشتید» و در ضمن این هزارمین باری می‌بود که باید از جیبتان می‌گذاشتید و روی یخ می‌نوشتید، چه می‌کردید؟

ج: فکر نمی‌کنید مهلت داده‌شده برای پرداخت اولیه با توجه به مصیبت‌نامه‌ای که تنها بخشی از شرح آن رفت، برای این شهر درندشت کمی غیرمنصفانه باشد و ایضا جریمه ۲۰۰ هزارتومانی! (البته طبق آخرین اخبار فعلا در برخی مناطق بخشوده شده است.)

د: چقدر از طریق رسانه‌های جمعی برای مردم درباره نحوه اجرای این طرح توضیح داده و اهمیت آن بیان و مردم آگاه شده‌اند؟

ه: ظاهرا مصیبت بعدی این است که پس از پرداخت اشتراک اولیه و جریمه مربوطه، باز هم مدیران نگون‌بخت ساختمان‌ها باید باقی مبلغ حق اشتراک را ماهانه از همان همسایگان محترم! دریافت و پس از جمع‌آوری به حساب شرکت آب و فاضلاب بریزند. فکر نمی‌کنید بهتر باشد پس از پرداخت مبلغ اولیه هر مالکی خودش برای پرداخت ادامه اقساط اقدام کند تا مدیر ساختمان قبض روح نشود. مادر پا به سن گذاشته ما و خیلی از مدیران ساختمان‌ها طاقت این مصیبت را دیگر ندارند؛ پس تا دیر نشده فکری کنید یا اگر فکری کرده‌اید دست کم مردم را در جریان بگذارید و حتی اگر اطلاعات ما اشتباه است روشنمان کنید! مسئولان محترم هم برای دیدن سردرگمی مردم می‌توانند سری به ادارات مربوطه بزنند!

یادداشت : معصومه محمدپور- ایسنا

    نظرات