بررسی مشکلات مسکن مهر خراسان جنوبی/ از واحدهای فاقد فاضلاب تا کمبود اعتبار برای برق‌رسانی

بررسی مشکلات مسکن مهر خراسان جنوبی/ از واحدهای فاقد فاضلاب تا کمبود اعتبار برای برق‌رسانی

http://www.bananews.ir/پروژه مسکن مهر خراسان جنوبی با وجود گذشت چند سال از آغاز به کار این پروژه مشکلاتی را پیش رو دارد که در نشستی با حضور مدیران دستگاه های اجرایی مشکلات این پروژه در استان تحلیل و بررسی شد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) پروژه مسکن مهر خراسان جنوبی همچون سایر شهرستان‌های کشور در دولت نهم استارت خورد تا امیدی برای خانه‌دار شدن مردم این استان باشد جدا از خوب یا بد بودن اجرای طرح مسکن مهر خراسان جنوبی این طرح پیچ و خم‌هایی را برای تکمیل پیموده که مشکلات آن علاوه‌بر آنه مردم را نگران کرده دغدغه مدیران این استان نیز برای جلوگیری از خلف وعده ها شده و این قول را داده اند که علی‌رغم اینکه ادامه مسکن مهر در دستور کار دولت جدید قرار ندارد و طرح های دیگری جایگزین آن شده است ولی مسئولان تا حصول نتیجه برای مطالبات مردم این طرح را پیگیر خواهند بود.

شب گذشته مدیران دستگاه ‌های اجرایی مرتبط با پروژه‌های مسکن مهر خراسان جنوبی گرد هم آمدند تا در جلسه شورای مسکن استان این مشکلات را مطرح و برای آنها راه حل بیابند.

۱۹ هزار واحد مسکونی مهر خراسان جنوبی تحویل شد

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی در این نشست گفت: از ابتدای طرح مسکن مهر تا کنون ۱۹ هزار و ۴۵۷ واحد مسکونی در استان افتتاح شده است.

مسعود مالکی نیز در شورای مسکن خراسان جنوبی اظهار داشت: براساس قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن سال ۱۳۸۷ نقش شورای مسکن در جهت تامین اعتبار مسکن اقشار کم درآمد از اهمیت بسزایی برخوردار است.

 

وی با بیان اینکه سهمیه مسکن مهر استان ۳۱ هزار و ۲۱۱ واحد مسکونی بوده، افزود: از این تعداد ۲۱ هزار و ۶۲۷ واحد در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر جمعیت، هشت هزار ۸۸۴ واحد در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت و ۷۰۰ واحد در بافت فرسوده شهری است.

دو هزار واحد مسکونی مهر آماده تحویل به متقاضیان

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه تا قبل از سال ۹۱ تعداد دو هزار و ۶۳۸ واحد مسکن مهر افتتاح شده، گفت: در سال گذشته هفت هزار و ۷۲۹ واحد و در سال جاری تعداد ۹ هزار و ۹۰ واحد تحویل متقاضیان شده است.

مالکی واحدهای آماده تحویل در استان را دو هزار واحد عنوان کرد و افزود: مانده افتتاح واحدهای مسکن مهر تعداد ۱۱ هزار و ۴۵۷ واحد در استان است.

وی مجتمع مسکونی یک هزار واحدی غدیر در قاین را یکی از باکیفیت‌ترین پروژه‌ها با کم‌ترین آورده متقاضی دانست و بیان داشت: یکی از بزرگترین مساجد مسکن مهر نیز در زمینی به مساحت سه هزار و ۹۰ متر مربع و با زیربنای دو هزار و ۶۰۰ مترمربع شامل مسجد، حسینیه، کتابخانه، کانون فرهنگی، خنه عالم و فضای تجاری در این شهرستان مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی با اشاره به خدمات زیر بنایی در واحدهای تحویل شده، تصریح کرد: ۶۰ درصد آسفالت معابر اصلی سایت‌های مسکن مهر انجام شده و تمام واحدهای تحویل شده دارای آب، برق، تلفن و سیستم فاضلاب هستند.

مالکی از احداث ۱۹ باب مدرسه در سایت‌های مسکن مهر استان خبر داد و گفت: احداث ۱۴ باب مسجد، ۳۲ واحد تجاری و خدماتی، پنج پارک، شش سالن ورزشی، یک کلانتری و یک مرکز بهداشتی و درمانی از جمله خدمات روبنایی در این واحد‌ها بوده است.

پرداخت ۶۰۴ میلیارد ریال تسهیلات به متقاضیان مسکن مهر استان

وی با بیان اینکه تاکنون ۶۰۴ میلیارد و ۳۴۶ میلیون تومان تسهیلات توسط بانک‌های عامل پرداخت شده، تاکید کرد: از این میزان ۴۴۸ میلیارد و ۴۱۱ میلیون تومان در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر و ۱۵۵ میلیارد و ۹۳۶ میلیون تومان در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر است.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی ادامه داد: تاکنون تعداد ۳۱ هزار و ۲۷۵ واحد عقد قرارداد، تعداد ۳۰ هزار و ۸۸۲ واحد پی‌سازی، تعداد ۲۸ هزار و ۲۳۵ واحد اسکلت، تعداد ۲۷ هزار و ۱۳۹ واحد سقف، تعداد ۲۶ هزار و ۴۹۰ واحد سفت‌کاری و تعداد ۲۳ هزار و ۷۸۱ واحد عملیات نازک کاری آن‌ها پایان رسیده است.

مالکی مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی

مالکی با اشاره به اینکه در حال حاضر خراسان جنوبی در رتبه پنجم مسکن مهر کشور قرار دارد، یادآورشد: در سال گذشته این استان رتبه دوم در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر جمعیت را داشته است.

گازرسانی منوط به به تامین اعتبار منابع استانی

مسعود مالکی در حاشیه شورای مسکن خراسان جنوبی در جمع خبرنگاران نیز اظهار داشت: مشکلات مسکن مهر شامل خدمات زیر بنایی (گاز،برق،آب وفاضلاب) و آماده‌سازی می‌شود.

وی در خصوص گازرسانی به پروژه‌های مسکن مهر، افزود: شرکت گاز استان گازرسانی را منوط به تامین اعتبار سهم دو سوم اعتبارات گاز رسانی از طریق منابع استانی و راه و شهرسازی اعلام کرده است.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی گفت: بر این اساس شرکت گاز استان پنج هزار و ۵۳۷ واحد را فاقد خدمات گاز رسانی اعلام کرده که از این تعداد یک هزار و ۸۳۲ واحد به لحاظ عدم گاز رسانی شهر(حاجی‌آباد، نهبندان، مود، سربیشه، عشق‌آباد و اسدیه) فاقد گاز هستند و سه هزار و ۷۰۵ واحد در شهرها دارای گاز فاقد این خدمات هستند.

مالکی ادامه داد: در شهر بیرجند سه هزار و ۵۰۳ واحد در سایت ۰۴ ارتش و سایت ۷۵ هکتاری مهر شهر فاقد خدمات گاز است.

وی به مشکل تامین برق دو هزار و ۸۱۰ واحد مسکن مهر در بیرجند اشاره کرد و تصریح کرد: از این تعداد ۲۰۰۳ واحد مربوط به سایت ۷۵ هکتاری مهرشهر بیرجند و تعداد ۸۰۷ واحد از پروژه ۱۵۰۰ واحدی تعاونی مسکن آموزش ۰۴ بیرجند است.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی بیان داشت: براساس اعلام شرکت برق منطقه‌ای استان اعتبار مورد برای تامین برق این واحدها پنج میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان است.

وی یادآور شد: تاکنون چهار هزار و ۱۱۱ انشعاب خریداری شده و دو هزار و ۶۶۶ انشعاب نصب شده و هزار و ۴۴۵ انشعاب نصب نشده است.

چهار میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز برای اجرای شبکه فاضلاب

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی با بیان اینکه هشت هزار واحد مسکن مهر در شهر بیرجند فاقد سیستم فاضلاب است،عنوان کرد: شرکت آب و فاضلاب اعتبار مورد نیاز برای پروژه‎‌های نیمه تمام را چهار میلیارد تومان اعلام کرده است.

مالکی با اشاره به اینکه هزینه آماده‌سازی محدوده مسکن مهر بر عهده متقاضیان است، گفت: تاکنون ۳۳ میلیارد و ۹ میلیون تومان از هزینه های آماده‌سازی سایت‌های مسکن مهر انجام شده و ۵۰ میلیارد و شش میلیون تومان از هزینه‌ها باقی مانده است.

وی به منظور تسریع و اتمام عملیات آماده‌سازی پیشنهاد کرد: موضوع از طریق وزارت راه و شهرسازی کشور پیگیری شود تا سایت‌های مسکن مهر، با تامین اعتبار از محل منابع مختلف تحویل شهرداری‌های داده شود و دولت نسبت به تامین قیر تمام یا بخشی از پروژه‌ها جهت آسفالت اقدام کند.

ساخت ۲۷ هزار واحد مسکونی روستایی

مدیرکل بنیاد مسکن خراسان جنوبی سهمیه ساخت مسکن روستایی استان را ۳۴ هزار و ۵۹۲ واحد اعلام کرد و گفت: تا کنون ۲۷ هزار و ۱۸۰ واحد مسکن روستایی پایان کار دریافت کرده‌اند.

علی‌اصغر آسمانی مقدم در جلسه شورای مسکن خراسان جنوبی اظهار داشت: استحکام پایین مسکن‌های روستایی یکی از دغدغه‌های اصلی کشور محسوب می‌شود.

وی سهمیه سالانه هر استان ساخت دو هزار واحد مسکونی روستایی است، ادامه داد: سهمیه خراسان جنوبی در طی هفت سال گذشته ساخت ۳۴ هزار و ۵۹۲ واحد بوده است.

وی افزود: برای ساخت این واحدها دو میلیون و ۷۳۹ هزار و ۶۷۱ میلیون ریال تسهیلات در نظر گرفته شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن خراسان جنوبی به تشکیل ۴۱ هزار و ۵۵۲ فقر پرونده در این خصوص اشاره کرد و گفت: از این تعداد ۳۶ هزار و ۶۹۰ واحد به بانک معرفی شده است.

آسمانی‌مقدم با بیان اینکه ساخت ۳۱ هزار و ۴۷۴ واحد شروع شده، تصریح کرد: تعداد ۲۷ هزار و ۱۸۰ واحد مسکن روستایی پایان کار دریافت کرده‌اند.

وی با اشاره به سالگرد زلزله زهان، بیان داشت: در این زلزله ۱۷۶ واحد خسارت دیدند اما به دلیل فرسودگی اکثر خانه‌ها بازسازی دو هزار واحد در دستور کار قرار گرفت.

مدیرکل بنیاد مسکن خراسان جنوبی واحدهای پایان یافته را تعداد ۶۲۱ مورد عنوان کرد و گفت: همچنین تعداد یک هزار ۷۵ واحد آرماتور‌بندی شده است.

وی گفت: بازسازی مناطق زلزله‌زده زهان یکی از بی‌حاشیه‌ترین بازسازی‌های سطح کشور بوده است.

کسری ۱۲۸ میلیارد ریالی برای برق رسانی به مسکن مهر خراسان جنوبی

مدیرعامل شرکت توزیع برق خراسان جنوبی گفت: برای برق رسانی به پروژه‌های مسکن مهر با کسری بودجه ۱۲۸ میلیارد و ۵۵۱ میلیون ریالی مواجه‌ هستیم.

محمدعلی ضامن نیز در این جلسه اظهار داشت: در حال حاضر ۱۶ هزار و ۴۴۸ واحد مسکن مهر برق رسانی شده است.

وی افزود: تا پایان سال گذشته ۱۰۹ میلیارد و ۸۶۷ میلیون ریال برای برق رسانی پروژه‌ها هزینه شده و سال جاری ۳۰ میلیارد و ۵۴۳ میلیون ریال در دست هزینه و اجرا است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق خراسان جنوبی گفت: تعداد هشت هزار و ۷۳۵ واحد مسکن مهر برق رسانی نشده است.

ضامن مدیرعامل شرکت برق استان

ضامن با اشاره به اینکه ۱۳ هزار و ۹۳۱ انشعاب نصب شده، ادامه داد: همچنین دو هزار و ۵۱۷ انشعاب نیز نصب نشده است.

وی با تاکید بر خرید انشعاب توسط تعاونی‌ها در مکان‌های که مشکل فروش انشعاب وجود ندارد، تصریح کرد: در حال حاضر چهار هزار و ۸۰۰ انشعاب برق در سایت‌های مسکن مهر آماده فروش است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق خراسان دلیل عدم برق رسانی به پروژه‌ها را کمبود تخصیص اعتبارات دانست و افزود: در صورت تخصیص چهار درصدی اعتبارات تملک در سال جاری به ۱۰۰ درصد، مشکلات برق رسانی رفع می‌شود.

ضامن بیان داشت: برای برق رسانی به پروژه‌های مسکن مهر با کسری بودجه ۱۲۸ میلیارد و ۵۵۱ میلیون ریالی مواجه‌ایم که باید اعتبارات آن در نظر گرفته شود.

هشت هزار واحد مسکونی مهر استان فاقد شبکه فاضلاب

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی از تعداد شش هزار و ۶۶۶ انشعاب آب آماده فروش برای طرح مسکن مهر استان خبر داد و گفت: ۱۵ هزار و ۴۰۵ واحد انشعاب آب انها نصب شده است.

سید مجتبی‌عراقی‌زاده نیز در این جلسه اظهار داشت: تاکنون عملیات آبرسانی به ۲۱ هزار و ۷۰۷ واحد مسکن مهر در خراسان جنوبی انجام شده که از این تعداد ۱۵ هزار و ۴۰۵ واحد انشعاب نصب شده و مابقی انشعاب آب خریداری نکرده‌اند.

وی افزود: در بیرجند هشت هزار واحد مسکونی فاقد سیستم شبکه فاضلاب و دو هزار و سه واحد در طرح ۷۵ هکتاری مهر شهر فاقد سیستم شبکه آب است.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی گفت: علت این امر کمبود اعتبارات برای احداث مخزن ذخیره و ایجاد شبکه فاضلاب در پروژه‌های مسکن مهر است.

عراقی‌زاده با بیان اینکه در حال حاضر فروش انشعاب ۴۱۰ هزار تومان است، ادامه داد: همچنین متقاضیان برای تهیه لوازم مورد نیاز ۴۱۰ هزار تومان پرداخت می‌کنند.

وی از تعداد شش هزار و ۶۶۶ انشعاب آب آماده فروش برای طرح مسکن مهر استان خبر داد و تاکید کرد: در صورت مراجعه مردم برای خریداری این تعداد انشعاب، مشکل منابع مالی آبرسانی به سایر پروژه‌ها وجود ندارد.

شایان ذکر است مقرر شد مسکن و شهرسازی با تعاونی‌های مسکن مهر استان جلسه‌ای برگزار کند تا نسبت به خرید انشعاب آب اقدام شود.

    نظرات