سدهایی که در عطش آب می سوزند/ نگاه تشنه سدهای خراسان به آسمانی که دست و دلباز نیست

سدهایی که در عطش آب می سوزند/ نگاه تشنه سدهای خراسان به آسمانی که دست و دلباز نیست

http://www.bananews.ir/حجم آبی که در پشت سدهای خراسان رضوی ذخیره شده کمتر از یک سوم ظرفیت آنها بوده است و به عقیده بسیاری از کارشناسان، کمبود بارندگی و کاهش ۶۰ درصدی روان آب ها موجب شده تا کام خشک سدهای این استان پهناور درعطش آب بسوزد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) گنجایش ذخیره سازی آب در پشت سدهای خراسان رضوی یک میلیارد و ۵۲۱ میلیون متر مکعب بوده و این امر در حالی است که طی سالهای اخیر به دلیل کمبود بارندگی و کاهش ۶۰ درصدی روان آب ها، کمتر از یک سوم گنجایش و ظرفیت آب در پشت این سدها ذخیره شده است.

 

رویکرد ساخت سدهای ناکارآمد پشتوانه ای برای تامین آب نیست

مطابق نظر کارشناسان حوزه آب با ادامه روند خالی ماندن آب در پشت سدهای این استان، دیگر همانند گذشته رویکرد ساخت سدهای ناکارآمد و تهی از آب نمی تواند پشتوانه ای برای ذخیره و تامین آب شهروندان باشد و بی تردید آنچه در این میان از اهمیت بالایی برخوردار بوده این است که راهکار احداث سد نیز تاکنون تضمین کننده ذخایر آبی استان نبوده است.

احمد اسماعیلی یکی از کارشناسان حوزه آب به خبرنگار مهر گفت: سدسازی باتوجه به هزینه های سنگینی که دارد طی سالهای اخیر نقش پررنگی در تامین آب شهروندان نداشته و با دستورالعمل های توسعه پایدار همخوانی ندارد.

نگاه تشنه سدهای خراسان به آسمانی که دست و دلباز نیست

وی با اعلام این مطلب که خراسان رضوی پس از ۱۴ سال خشکسالی و نوسانات بارش باران دارای سدهای پرآبی نیست، افزود: هم اکنون سدهای طرق و کارده به عنوان پشتیبان آب سد دوستی نمونه بارزی است که نشان می دهد کام سدهای این استان تشنه است.

این کارشناس با تاکید بر اینکه ۷۰ درصد ظرفیت سد کارده و طرق خالی است، عنوان کرد: سناریوی کاهش بارندگی در این استان موضوع تازه ای نیست و دیرزمانی است که نگاه تشنه سدهای خراسان به آسمانی که زیاد دست و دلباز نیست دوخته شده است.

وی تصریح کرد: اغلب سدهای این استان با دو هدف آب رسانی به شهروندان و تامین آب برای اراضی کشاورزی موجود در پایین دست احداث شده و در این میان عده ای افراد سودجو ذخایر سد را با دستگاه پمپ به باغ های خود پمپاژ می کنند.

تامین ۷۰ درصد آب شرب مشهد از سد دوستی

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه ۷۰ درصد آب شرب شهر مشهد از سد دوستی تأمین می شود، به خبرنگار مهر گفت: هم اکنون از ۷ سد تحت پوشش امور منابع آبی مشهد نظیر طرق، کارده، اسجیل، چالیدره، زاوین و دولت آباد تنها آب سد چالیدره سرریز شده است.

وی با اشاره به دلایل کاهش آب سدها، عنوان کرد: در زمینه کاهش آب پشت سدها علاوه بر کاهش بارندگی، برخی از افراد سود جو نیز دخالت دارند زیرا این افراد با دستگاه پمپ، آب را به باغ های خود پمپاژ کرده و به کاهش شدید ذخایر سدها دامن می زنند.

علیرضا عامری افزود: طی سالهای گذشته تعداد زیادی موتور پمپ جمع آوری و ضبط شده و در صورت ادامه این روند علاوه بر جمع آوری موتور پمپ، با شخص متخلف نیز به صورت قانونی برخورد می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی نیز به خبرنگار مهر اظهار کرد: تامین منابع آبی مورد نیاز این استان یکی از دغدغه‌های اصلی مسئولان بوده و همواره در تلاش هستیم تا با برنامه‌ریزی راهبردی در هر سه بخش خانگی، صنعتی و کشاورزی به نیاز آبی شهروندان پاسخ دهیم.

سدسازی همانند گذشته به ذخیره و تامین آب کمک نمی کند

حسین جعفری بیان کرد: با توجه به اینکه مشهد سالانه پذیرای ۳۰ میلیون زائر است باید به جز احداث سد راهکارهای جدیدی برای تامین آب مورد نیاز مشهد در افق آینده اندیشیده شود.

وی ضمن تاکید بر مدیریت تقاضای مصرف آب تصریح کرد: با توجه به محدودیت‌های منابع آبی ضروری است تقاضای مصرف آب در جامعه با فرهنگ‌سازی مصرف بهینه آب مدیریت شود و در این راستا باید گفت که همانند گذشته سدسازی به ذخیره و تامین آب کمک نمی کند.

ذخیره تنها ۱۴٫۵ میلیون مترمکعب آب در سد طرق

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی ابراز کرد: امروز سدهایی که که برای تامین آب احداث شده پاسخگوی این استان پهناور نیست زیرا اغلب این سدها به دلیل کاهش بارندگی و کمبود ۶۰ درصدی روان آب ها در اندازه گنجایش و ظرفیت خود آب ندارند.

وی تاکید کرد: مخزن سد طرق تنها ۱۴٫۵ میلیون مترمکعب و در مخزن سد کارده ۱۱٫۵ میلیون مترمکعب آب ذخیره شده است و این امر نشانگر کاهش آب در پشت این سدهاست.

مدیر دفتر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی نیز با بیان اینکه حجم آبی که در پشت سدهای خراسان رضوی ذخیره شده کمتر از یک سوم ظرفیت آنها بوده است، تصریح کرد: در سال گذشته حجم آب ذخیره شده در پشت سدهای استان ۷۹۳ میلیون متر مکعب بود.

یک میلیارد و ۵۲۱ میلیون متر مکعب گنجایش ذخیره آب در پشت سدها

علی محمدخانی افزود: گنجایش ذخیره آب در پشت سدهای خراسان رضوی یک میلیارد و ۵۲۱ میلیون متر مکعب بوده و این امر در حالی است که هم اکنون کل حجم آب ذخیره شده در پشت سدهای این استان، ۴۰۹ میلیون متر مکعب است.

وی با اشاره به دلایل کاهش آب ذخیره شده در پشت سدها، گفت: کمبود بارندگی و کاهش روان آب ها از دلایل مهم کاهش ذخیره آب در پشت سدهای خراسان رضوی است.

گزارش: مرضیه صاحبی

    نظرات