زمین کی اقیانوس‌هایش را از دست می‌دهد؟

زمین کی اقیانوس‌هایش را از دست می‌دهد؟

http://www.bananews.ir/دانشمندان با استفاده از مدل‌های سه‌بعدی موفق به پیش‌بینی‌ زمان ناپدیدشدن اقیانوس‌ها از روی سطح زمین شدند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) افزایش طبیعی فعالیت خورشیدی موجب بالارفتن دمای زمین طی چند صد میلیون سال آینده می‌شود و این امر تبخیر کامل اقیانوس‌های زمین را به دنبال خواهد داشت.

تیمی از دانشمندان «آزمایشگاه دینامیک آب‌و‌هوای» فرانسه، نخستین مدل آب‌و‌هوایی سه‌بعدی را تهیه کرده‌اند که قادر به شبیه‌سازی این پدیده است.

بر اساس پیش‌بینی‌های این مدل، آب مایع تقریبا ظرف یک میلیارد سال آینده از روی زمین ناپدید می‌شود.

این اطلاعات، تخمین‌های پیشین مبنی بر ناپدیدشدن آب طی چند صد میلیون سال آینده را بسط می‌دهد.

مطالعه انجام‌شده نه تنها درک دانشمندان را از تکامل زمین ارتقا می‌دهد، بلکه شرایط ویژه برای حضور آب مایع بر روی دیگر سیارات شبیه‌ به زمین را تعیین می‌کند.

مانند بسیاری از ستارگان، روشنایی خورشید به تدریج طی فرآیند وجودی‌اش افزایش می‌یابد.

بنابراین، انتظار می‌رود به دلیل تشعشع بالای این ستاره، آب‌و‌هوای زمین طی مقیاس‌های زمانی زمین‌شناسی و مستقل از گرم‌شدن جهانی بر اثر فعالیت‌های انسانی، گرم‌تر شود.

در نتیجه، میزان تبخیر آب در جو با گرم‌ترشدن اقیانوس‌ها افزایش می‌یابد؛ بخار آب یک گاز گلخانه‌ای است که در گرم‌شدن سطح زمین مشارکت می‌کند.

بنا بر اعلام دانشمندان حاضر در این مطالعه، طی چند صد میلیون‌ سال‌ آینده یک فرآیند گرم‌شدن آب‌و‌هوایی بر روی زمین رخ می‌دهد و موجب جوشیدن و ناپدیدشدن آب مایع از روی سطح زمین می‌شود.

جزئیات این مطالعه در مجله نیچر منتشر شد.

    نظرات