ساخت شیشه‌های بازتاب‌دهنده پرتو گرمایی در کشور

ساخت شیشه‌های بازتاب‌دهنده پرتو گرمایی در کشور

http://www.bananews.ir/شیشه‌های بازتاب دهنده تابش گرمایی به کمک فناوری نانو به همت دانش آموخته کارشناسی ارشد رشته نانو مواد پژوهشگاه مواد و انرژی طراحی و ساخته شد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) سعید نیک بین، مجری این طرح در این خصوص گفت: از کاربردهای این طرح که با راهنمایی دکتر قاسم کاوه‌ای، عضو هیات علمی این پژوهشگاه انجام شده است، صرفه‌جویی در هزینه تهویه منازل، خودروها، گلخانه ها و مجتم‌ هاست.

وی افزود: با استفاده از این شیشه‌ها که جلوی انتقال گرمای ناخواسته از یک محیط به محیط دیگر را می‌گیرد می توان هزینه تهویه هر محیطی را به مقدار چشمگیری (حدود ۳۰ درصد) کاهش داد.

این پژوهشگر تصریح کرد: این نوع از شیشه های ساخته شده کاربرد دو گانه‌یی دارد که هم در مناطق سرد و هم در مناطق گرم می توان از آن استفاده کرد؛ به عنوان مثال استفاده آن در یک گلخانه می تواند از ورود گرمای زیاد در طول روز جلوگیری کند و در طول شب نیز گرمای داخل گلخانه را حفظ می کند.

وی در خصوص روند ساخت این نوع شیشه گفت: ما در مرحله ساخت به پارامترهای جدیدی نظیر تعیین دقیق ضخامت لایه ها، دمای حین لایه نشانی، دما و زمان عملیات حرارتی، استفاده از مواد مختلف و بررسی دقیق سطح، دست پیدا کردیم که باعث بازدهی بیشتر نسبت به نمونه‌های موجود آن شده است.

نیک‌بین خاطرنشان کرد: این مقاله در کنفرانس ICTPE و ژورنال IJTPE در کشور نروژ و همچنین در IMPJ و چند ژورنال در کشور ترکیه به چاپ رسیده و مقالاتی جهت معرفی و تحقیق در دست تهیه است.

گفتنی است، این طرح پس از ثبت اختراع در جشنواره منطقه‌یی اختراعات مورد تایید بنیاد ملی نخبگان توانست حدنصاب سطح سه این بنیاد را کسب کند.

    نظرات