انتقال پایتخت امکان‌پذیر نیست

انتقال پایتخت امکان‌پذیر نیست

http://www.bananews.ir/نماینده مردم تهران در مجلس در واکنش به تصویب کلیات طرح انتقال پایتخت، این طرح را فقط پاک کردن صورت مساله دانست و گفت: نمایندگان مجلس تصور می‌کنند شهر تهران به عنوان پایتخت سهم زیادی از حیث سرانه و بودجه کشور را دارد این در حالی است که در سال گذشته بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان هزینه‌های شهر تهران توسط مردم پرداخت شده که برابر با بودجه شهرداری تهران در این سال بوده است.
سهم شهر تهران در بودجه کشور
به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) حسین طلا نماینده مردم تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس درباره طرح انتقال پایتخت، اظهار کرد: تصور خیلی‌ها این است که مجموعه شهر تهران از حیث سرانه‌ و بودجه سهم بالایی دارد و این باور نادرست در ذهن خیلی از همکاران بنده در مجلس نیز وجود دارد.
او ادامه داد: در مجموعه تهران به‌دلیل پایتخت بودن ساکنان آن هزینه‌های بسیاری را می‌پردازند. به عنوان مثال حدود ۵۰درصد از درآمد‌های عمومی کشور در استان تهران حاصل می‌شود و ۵۰ درصد از مالیات‌هایی که در کشور اخذ می‌شود نیز در استان تهران تامین می‌شود، ولی سهم استان از آن تنها سه درصد است.
طلا اظهار کرد: در سال ۹۱ کل بودجه عمرانی استانداری تهران برای عمران ۴۱ شهر و ۴۶۰ روستا حدود ۲۷۰ میلیارد تومان بوده است که ۸۵ میلیارد تومان آن تخصیص پیدا کرده است.
نماینده مردم تهران در مجلس افزود: درآمد‌های شهرداری با پول شهروندان تامین می‌شود. در سال ۹۱ حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان مردم به شهرداری تهران پرداخت کردند که هشت هزار میلیارد تومان آن به عمران اختصاص یافت.

پل صدر با پول مردم ساخته شد
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی افزود: پل صدر و تونل نیایش با بودجه عمومی دولت احداث نمی‌شود، بلکه با پول مردم پایتخت به سرانجام رسیده است.
وی گفت: استنباط ما این است که نگاه تهرانی و شهرستانی در مجلس منطبق بر واقعیت‌ها نیست و در پایتخت هزینه خیلی از هموطنان را پرداخت می‌کنیم.
طلا با بیان اینکه دایما در تهران هزینه پایتخت بودن توسط مردم در حال پرداخت است، گفت: عدم ساماندهی مدیریت ترافیک، آلودگی هوا، آلودگی صوتی، آلودگی‌های زیست‌محیطی و... هزینه‌های بسیاری را به مردم برای زندگی کردن در تهران اعمال کرده است.
رفع آلودگی هوا با انتقال پایتخت؟
او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا با انتقال پایتخت این مشکلات مرتفع می‌شود یا خیر گفت: مطمئنا انتقال پایتخت مشکلات فعلی را دوچندان خواهد کرد. روز گذشته مدارس تهران به‌دلیل آلودگی هوا تعطیل شدند. آیا در سایر شهرستان‌ها از جمله تبریز، اصفهان و اراک به‌دلیل آلودگی هوا مدارس تعطیل نشدند؟ در بعضی از کلان‌شهر‌های کشور که برای پایتخت شدن مطرح هستند نیز مشکل آب و ... داریم.
نماینده مردم تهران در مجلس افزود: با انتقال پایتخت نظام باید هزینه‌های بسیاری را پرداخت کند.
او تصریح کرد: ۵۷ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی سال ۹۲ بوده است که در لایحه بودجه امسال به ۳۷ هزار میلیارد تومان کاهش پیدا کرده است.
رشد بی‌حساب و کتاب جمعیت
او در بخش دیگری از صحبت‌های خود به افزایش بی‌رویه جمعیت در شهر تهران اشاره کرد و گفت: بی‌حساب و کتاب جمعیت تهران افزایش یافته و مشکلات حاشیه‌نشینی را به وجود آورده است و همین افزایش جمعیت بی‌رویه شهروندان تهرانی را اذیت می‌کند و آن‌گونه که باید از خدمات برخوردار شوند اتفاق نمی‌افتد.
طلا به طرح انتقال پایتخت اشاره کرد و افزود: انتقال پایتخت امکان‌پذیر نیست، در سرانه‌های فضای ورزشی، سرانه پزشکی، سرانه فضاهای آموزشی تهران با توجه به جمعیت نسبت به سایر شهرستان‌ها برخورداری کمتری دارد.
او در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه مشکلات شهر تهران را چگونه می‌توان حل کرد، گفت: مشکل تهران تداخل مدیریت‌های کشوری و محلی است و این موضوع باید حل شود. تا زمانی که وزارتخانه‌ها در استان تهران هستند ادارات کل استانی دیده نمی‌شود.
او با اشاره به اینکه مهم‌ترین مشکل ما در تهران مدیریتی است، گفت: نارضایتی‌ها به‌دلیل به هم ریختن ساختار دستگاه‌ها، ادارات و سازمان‌ها است و همین‌طور موازی‌کاری‌ها موجب شده است که مشکلات تهران بیشتر شود.
او با تاکید بر اینکه با انتقال پایتخت صورت مساله را پاک می‌کنیم، گفت: در حال حاضر استان تهران از لحاظ مدیریتی به هم ریخته است.

نظرات