درخواست وزیر نیرو از روحانی/ چیت‌چیان؛ حقایق دریاچه ارومیه را به مردم بگوییم

درخواست وزیر نیرو از روحانی/ چیت‌چیان؛ حقایق دریاچه ارومیه را به مردم بگوییم

http://www.bananews.ir/وزیر نیرو با اعلام اینکه نجات دریاچه ارومیه ۱۰ تا ۱۵ سال زمان نیاز دارد و هرگونه وعده سیاسی غیرواقعی خیانت به دریاچه و مردم است گفت: از رئیس جمهور خواسته ام فرد مشخصی را مدیر پیگیری احیای دریاچه ارومیه قرار دهد.

به گزارش بنانیوز به نقل از مهر، حمید چیت چیان در دیدار با نمایندگان مردم استان آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در مورد دریاچه ارومیه باید حقایق را به مردم بگوییم و توقع بی مورد ایجاد نکنیم گفت: ما به ۱۰ تا ۱۵ سال زمان نیاز داریم تا بتوانیم دریاچه ارومیه را به وضع سابق برگردانیم و هرگونه شعار و وعده تبلیغاتی و سیاسی که به دور از حقیقت باشد، خیانت به دریاچه ارومیه و مردم است.

وزیر نیرو اظهارداشت: برای نجات دریاچه ارومیه تمام توانمان را به کار می گیریم و اگر نتوانیم مدیریت مصرف را در آب کشاورزی اعمال کنیم، دریاچه ارومیه هرگز زنده نخواهد شد. چیت چیان افزود: این وزارتخانه تمام توان خود را برای نجات دریاچه ارومیه به کار خواهد گرفت.

وی مهم ترین علت خشک شدن دریاچه ارومیه را توسعه بی رویه زمین های زیرکشت در چند سال اخیر ذکر کرد و بیان داشت: در اطراف دریاچه ارومیه حدود ۱۵۰ هزار هکتار زمین زیرکشت وجود داشت که پس از مدتی این میزان به ۴۸۰ هزار هکتار رسید؛ یعنی در منطقه ۳۳۰ هزار هکتار افزایش زمین های زیر کشت را شاهد هستیم.

به گفته چیت چیان، این زمین ها در مجموع سالانه به سه میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب نیاز دارند و این میزان دقیقا مقدار آبی است که می تواند دریاچه را احیا کند؛ در حقیقت ما برای احیای دریاچه ارومیه سالانه به سه میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب نیاز داریم.

 

وزیر نیرو ادامه داد: یکی دیگر از مواردی که موجب خشکی دریاچه ارومیه شده تغییر اقلیم است که در کل جهان و از جمله در کشور ما و در ارومیه نیز اتفاق افتاده است به گونه ای که با افزایش یک تا دو درجه ای دمای هوا، میزان تبخیر آب دریاچه افزایش یافته و از سوی دیگر حجم بارش های سالانه کم و مصارف آب شهری و روستایی اضافه شده است.

وی تاکید کرد: ما برای نجات دریاچه ارومیه آنچه از دستمان برمی آید، انجام می دهیم که بخشی از اقدام ها شامل فراهم کردن مقدمات انتقال آب از رودخانه هایی همچون ارس و ... به دریاچه ارومیه است و در این راستا از مشاوره کارشناسان داخلی و خارجی مانند کارشناسان فرانسوی و چینی سود بردیم.

چیت چیان خاطرنشان کرد: در بحث انتقال آب به دریاچه ارومیه موضوع محیط زیست بسیار حایز اهمیت است و نباید نجات دریاچه ارومیه، موجب بروز پیامدهای بدتری در محیط زیست شود.
وزیر نیرو تصریح کرد: اگر نتوانیم مدیریت مصرف را در آب کشاورزی اعمال کنیم، دریاچه ارومیه هرگز زنده نخواهد شد.

وزیر نیرو در ادامه به نقش جهادکشاورزی به عنوان یک سازمان موثر در این راه اشاره کرد و افزود: جهادکشاورزی موظف است با آموزش کشاورزان و آگاه سازی آنان برای تغییر در الگوی کشت، ضمن بالا بردن بازده کشاورزی و کاهش مصرف آب در این بخش،‌ مازاد آب باقیمانده را به دریاچه ارومیه هدایت کند.

وی از دیگر راهکارهای موثر در این زمینه به جلوگیری از تبخیر آب های سطحی اشاره کرد و اظهارداشت: نباید در منطقه به دنبال افزایش سطح زیرکشت باشیم و پساب تصفیه خانه فاضلاب را به سمت دریاچه ارومیه هدایت کنیم.

چیت چیان با بیان اینکه در دیدار با ریاست جمهوری از دکتر روحانی درخواست کرده است تا فرد مشخصی به عنوان مدیر پیگیری برای احیای دریاچه ارومیه مشخص شود گفت: هم اکنون کارها با یک سازماندهی منسجم به سرعت در حال انجام است.

وزیر نیرو یادآور شد: نجات دریاچه ارومیه نیازمند همت ملی و همه جانبه مردم، نمایندگان و دولت است تا بتوان دریاچه را از این بحران خطرناک رهایی بخشید.

پیش از سخنان وزیر نیرو، نمایندگان مردم استان آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی در خصوص مسائل مربوط به دریاچه ارومیه و حوضه آبریز آن، افت فشار برق در منطقه و فرسودگی شبکه برق استان و مسائل مربوط به انتقال آب از رودخانه ارس به استان آذربایجان شرقی و دریاچه ارومیه به بحث و تبادل نظر پرداختند.

    نظرات