افزایش مبلغ وام مسکن فقط رونق ایجاد می‌کند نه افزایش قیمت

افزایش مبلغ وام مسکن فقط رونق ایجاد می‌کند نه افزایش قیمت

http://www.bananews.ir/مبلغ وام مسکن که شب گذشته به ۳۵ و ۵۰ میلیون تومان افزایش یافت تاثیری در افزایش قیمت خانه ندارد و فقط رونق ایجاد می‌کند البته ممکن است سال آینده بازار مسکن با اندکی افزایش قیمت مواجه شود که این افزایش قیمت از تورم سالانه نشأت می‌گیرد و ارتباطی به افزایش مبلغ وام ندارد.

به گزارش بنانیوز؛ مصطفی قلی‌خسروی - رییس اتحادیه کشوری مشاوران املاک - در گفت‌وگو با ایسنا گفت: افزایش مبلغ وام خرید مسکن برای جوانان به ۵۰ میلیون تومان تاثیری در افزایش قیمت خانه ندارد چراکه ۵۰ میلیون تومان تاثیری در خرید یک واحد مسکونی ندارد و فقط بازار را از وضعیت رکود خارج و رونق ایجاد می‌کند.

وی افزود: اعطای ۲۵ میلیون تومان به هر یک از زوج‌ها در شهرهای کوچک کمک خوبی برای خانه‌دار شدن آن‌هاست اما در شهری همچون تهران افزایش قیمتی را ایجاد نمی‌کند.

رییس اتحادیه کشوری مشاوران املاک با بیان این‌که افزایش مبلغ وام مسکن برای قشر کمی از جامعه است که تاثیر چندانی در افزایش قیمت‌ها ندارد، گفت: همواره باید تسهیلات مسکن وجود داشته باشد تا قدرت خرید مردم بالا رود.

قلی خسروی افزود: اگر بازار با رکود همراه باشد و عده‌ای بر این رکود دامن زنند و دولت نیز تسهیلاتی برای خرید مسکن ارائه نکند بازار مسکن بیش از پیش با رکود همراه می‌شود.

وی معتقد است: جهش قیمتی سال گذشته بیش از جهش قیمتی دو دوره قبل بوده بنابراین بیشترین تاثیر را بر بازار مسکن گذاشته است.

 

به گفته رییس اتحادیه کشوری مشاوران املاک هدف دولت یازدهم، ثبات سیاسی و به دنبال آن ثبات اقتصادی است که اکنون در حال رخ دادن است.

وی با اشاره به این‌که ممکن است سال آینده بازار مسکن با اندکی افزایش قیمت مواجه شود، گفت: این افزایش قیمت از تورم سالانه نشأت می‌گیرد و ارتباطی به اعطای وام و تسهیلات ندارد.

قلی‌خسروی تاکید کرد: هر ساله روند طبیعی تورم در مسکن رخ می‌دهد که در صورت ایجاد تورم در سال آینده نباید افزایش وام مسکن را به ۵۰ میلیون تومان مقصر این افزایش قیمت بدانیم.

رییس اتحادیه کشوری مشاوران املاک تصریح کرد: در حال حاضر این مبلغ وام می‌تواند به رونق معاملات در شهرهای کوچک و صاحبخانه شدن زوج‌های جوان کمک کند که این چرخش در کل اقتصاد اثرگذار است.

وی افزود: نباید به دلیل ترس از تورم و افزایش قیمت‌ها هیچ تسهیلاتی برای مردم قائل نشویم بلکه باید با برنامه‌ریزی‌های دقیق در جهت افزایش قدرت خرید مردم گام برداریم.

قلی خسروی گفت: بهتر است تسهیلات هم در بخش ساخت و هم در بخش خرید مسکن باشد چرا که این دو در کنار هم جنب و جوش و حرکتی در بازار ایجاد می‌کند.

    نظرات