ردیف جدید برای پایتخت در بودجه‌دولت

ردیف جدید برای پایتخت در بودجه‌دولت

http://www.bananews.ir/رابطه سرد دولت و شهرداری‌تهران پس‌از حداقل ۵سال، طی ماه‌های اخیر رو به گرم شدن گذاشته و مدیریت شهری پایتخت به‌واسطه تغییرات به وجود آمده در کابینه، به حداقل دو نوع مراوده مالی با دولت خوش‌بین شده‌است.
به گزارش بنانیوز ؛ معاون قالیباف روز گذشته با اعلام آخرین آمار بدهی دولت به شهرداری‌تهران بابت تعهداتی که در تامین بخشی از هزینه‌های شهر تهران برعهده دولت است، از طلب ۶هزار میلیاردتومانی شهرداری طی دو سال گذشته خبر داد و در عین‌حال از توافق برای وصول آن در آینده نزدیک گفت. معاون برنامه‌ریزی شهرداری‌تهران همچنین از توافق با دولت برسر تعریف یک ردیف‌ جدید در بودجه سال۹۳ کل‌کشور برای پوشش هزینه‌هایی که پایتخت بودن بر تهران تحمیل کرده، گفت و اعلام کرد: قرار است علاوه‌بر منابعی که همه‌ساله توسط دولت به شهرداری‌تهران پرداخت می‌شود، اعتبار جدیدی در بودجه دولت بابت پایتخت‌بودن تهران تعریف شود و از محل آن به شهرداری‌تهران پرداخت صورت بگیرد. به گزارش «دنیای اقتصاد» محمود صلاحی معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران با اعلام این خبر اظهار کرد: هزینه‌های سربار زیادی به شهر تهران بابت قرار گرفتن مرکزیت سیاسی و اقتصادی در آن، وارد می‌شود به همین دلیل تصمیم گرفته شد تا علاوه‌بر سهمی که دولت در پرداخت تعهدات خود بابت اداره شهر پرداخت می‌کند، از ابتدای سال ۹۳ اعتباری بابت هزینه‌های پایتخت بودن شهر تهران تعیین و از سوی دولت به شهرداری پرداخت شود. او مجموع رقم بدهی‌های دولت به شهرداری تهران را از سال ۹۰ تا کنون ۶ هزار و ۴۷ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: دولت بابت هزینه‌های حمل و نقل عمومی ۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان، بافت فرسوده ۲۸۷ میلیارد تومان، عوارض نوسازی ۸۷۱ میلیارد تومان، عوارض سوخت ۸۳۱ میلیارد تومان و جرایم راهنمایی و رانندگی ۲۲۱ میلیارد به شهرداری تهران بدهکار است. وی ادامه داد: البته با تعامل خوبی که میان دولت و شهرداری تهران شکل گرفته است به پرداخت این بدهی از سوی دولت خوش‌بین هستیم.
صلاحی با اشاره به تدوین لایحه بودجه
۱۵ هزار و ۱۹۸ میلیارد تومانی شهرداری تهران برای سال ۹۳ گفت: از این رقم ۸ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان به بخش نقدی و ۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان به بخش غیرنقدی درآمدها اختصاص دارد. صلاحی تصریح کرد: تلاش کردیم تا در سال ۹۳ تمرکززدایی کنیم بنابراین بودجه مناطق افزایش یافت. او درباره سهم بخش‌های مختلف از بودجه ۹۳ شهرداری افزود: علاوه‌بر این بودجه خدمات شهری ۱۹ درصد کل بودجه، ایمنی و بحران ۳ درصد، شهرسازی ۲ درصد، توسعه مدیریت و هوشمند سازی ۲۱ درصد، پروژه‌های فرهنگی ۱۲ درصد و حمل‌ونقل نیز ۴۳ درصد کل بودجه شهرداری است.

    نظرات